Smaki dzieciństwa
Słodycz domowych konfitur, świeżość owoców zerwanych w ogrodzie, kwaśne mleko, które można było kroić nożem, delikatne twarożki ogrzewane w piecu, chleb z chrupiącą skórką, na którym babcia zawsze kreśliła znak krzyża, masło ubijane w maselnicy, to kulinarne wspomnienia, które ciężko dziś odtworzyć. Z wygody i przyzwyczajenia na co dzień korzystamy z przetworzonej, masowo produkowanej żywności. Letnie podróże mogą stać się jednak doskonałą okazją na wielką kulinarną wyprawę w przeszłość, jeśli tylko zatrzymacie się w miejscach, gdzie gościnni gospodarze urzeczywistniają marzenia o wizycie w babcinej kuchni. Wybierając miejsce noclegowe wystarczy wybrać gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne w Małopolsce. Ich oferta jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Wypoczynek w agroturystyce
Najwięcej ciekawych lokalizacji odnajdziecie w Beskidach i pod Tatrami. To tam wiejskie tradycje ludowe zakorzeniły się najmocniej. Jednak w każdym zakątku Małopolski można ulokowane są niezwykłe miejsca, które urzekają niepowtarzalnym klimatem. Gościnni gospodarze nie tylko przyjmą nas w komfortowych warunkach i zagwarantują niezwykle ciepłą, domową atmosferę ale również uraczą starannie przyrządzonymi specjałami. Ciekawe są też oferty tematyczne poszczególnych lokalizacji. Niektóre oferują różne rodzaje warsztatów, inne możliwość jazdy konnej lub udogodnienia dla aktywnych turystów, a jeszcze inne dbałość o komfort i sielski wypoczynek w ciszy i spokoju na łonie przyrody. Podobnie jest z kuchnią, jedne gospodarstwa specjalizują się w hodowli pszczół, inne w uprawie ziół, serowarstwie, warzywnictwie czy sadownictwie.
W Małopolsce bez trudu znajdziecie agroturystyki specjalizujące się w każdej dziedzinie rolnictwa, często ekologicznego, spełniającego wyśrubowane normy środowiskowe. Dzięki temu, będziecie mogli poczuć prawdziwe, naturalne smaki. Gospodarze coraz częściej dbają, by ich miejsca tętniły życiem zgodnie z naturalnym rytmem przyrody. Swoich gości częstują wodą ze źródła, lub przydomowej studni, wokół zabudowań próżno szukać wykoszonych trawników, a naturalne kwietne łąki są naturalnym siedliskiem dla zwierząt. Stosują naturalne detergenty oraz materiały budowlane – wszystko po to abyśmy mogli się poczuć bliżej natury. Podstawą jest jednak zawsze lokalne domowe jedzenie, własne produkty, lub takie pozyskane „od sąsiada”. Gwarantuje to świeżość, niepowtarzalny smak, ale także zmniejszony ślad węglowy związany chociażby z brakiem konieczności transportu.
Gdzie szukać rekomendacji?
Po pierwsze sprawdźcie rekomendacje samych turystów – laureatów i wyróżnionych w kategorii Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi Konkursu Turystyczne Skarby Małopolski. Nagrodzono i wyróżniono już 12 ciekawych i lubianych obiektów, a wśród nich gospodarstwa agroturystyczne, rodzinne pensjonaty i kameralne hotele.
Po drugie sprawdźcie kategoryzację i rekomendację gospodarstw agroturystycznych Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej. Korzystając z portalu bez trudu znajdziecie miejsce, które sprosta Waszym oczekiwaniom zarówno pod kątem lokalizacji, jak i oferty.
Sprawdźcie również rekomendacje Dominiki Zaręby w przewodniku Małopolska w rytmie eko. Znajdziecie w nim te miejsca, dla których przyroda nie jest obojętna, a Wy będziecie mogli stać się ekoturystami.
Warto wybierać świadomie - zwłaszcza, że Małopolska ma bardzo wiele do zaoferowania. Podróżujcie sentymentalnie, poszukując naturalnych smaków dzieciństwa. W Małopolsce musi się udać!