Od kilku lat wyraźnie widać, że turystyka rowerowa w naszym regionie zyskuje na popularności. Dzięki trasom VeloMałopolska można wygodnie zwiedzać Małopolskę po asfaltowych i w przeważającej większości odseparowanych od ruchu samochodowego ścieżkach. Ale także wielbiciele mocnych rowerowych wrażeń, trudnych podjazdów, przeszkód terenowych i ekstremalnych zjazdów wśród pięknych okoliczności przyrody nie będą zawiedzeni.
Babia Góra Trails – adrenalina i cudowne widoki
Najwięcej głosów w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski, a tym samym tytuł laureata otrzymał Babia Góra Trails. To 14,5 km tras podjazdowych i zjazdowych, które umożliwiają rowerową rekreację w masywie Mosornego Gronia. To również połączenie ze Słowacją (5,2 km dwukierunkowego single tracka), które ma rozwijać transgraniczną turystykę rowerową. Jednym słowem – raj dla rowerzystów, którzy lubią poczuć adrenalinę!
Ścieżki są zróżnicowane pod względem stopnia trudności, dobrze oznakowane i zabezpieczone. Do dyspozycji turystów są trasy o różnych długościach i przewyższeniach, dzięki czemu bez trudu można wybrać trasę dostosowaną do swoich umiejętności. W Zawoi Morgi, przy starcie ścieżek znajduje się tor rowerowy typu pumptrack z sekcją skoczni treningowych oraz ścieżką treningową dla początkujących, zawierającą elementy imitujące naturalne przeszkody z górskich, naturalnych ścieżek. To świetna opcja dla początkujących „górali”.
Kompleks rowerowy Babia Góra Trails znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kolei krzesełkowej Mosorny Groń, dzięki czemu nie musicie marnować sił na wyczerpujące podjazdy, by nabrać wysokości. Potem pozostaje już tylko zjazd, leśnymi ścieżkami z widokiem na panoramy z Babią Górą – „Królową Beskidów” w tle. Czy jest lepszy sposób na przebywanie w otoczeniu natury i wspaniałego krajobrazu wzbogacone sporą dawką emocji?
Velo Przemsza – na pustynię oraz zamek w Rabsztynie
Co powiecie na przejażdżkę rowerową skrajem pustyni… Takie rzeczy tylko w Małopolsce! Velo Przemsza to nowa trasa pieszo-rowerowa łącząca główne atrakcje powiatu olkuskiego. Jadąc nią dotrzecie na Pustynię Błędowską, na zamek w Rabsztynie oraz nad Zalew Wolbromski.
Zdecydowanie najbardziej egzotycznym przeżyciem będzie możliwość przejazdu wokół Pustyni Błędowskiej i podziwiania niecodziennych dla krajobrazu Małopolski pejzaży. Trasa jest dość łatwa, bez dużych przewyższeń, dedykowana rekreacji i rodzinnym wycieczkom – dla wszystkich amatorów 2 kółek. W większości wiedzie po ścieżkach odseparowanych od ruchu samochodowego, przez co jest bezpieczna, a przejażdżka to prawdziwa przyjemność. Szlak wije się wśród lasów, pól i najpiękniejszych zakątków okolicy. To doskonała okazja, by połączyć zwiedzanie z aktywnością fizyczną, a w najmłodszych rozbudzać ciekawość świata i wyrabiać zdrowe nawyki. Wsiadajcie więc na rower i ruszajcie na podbój Jury.
Nie takie znowu Małe Pieniny
Wśród wyróżnionych w tegorocznym plebiscycie szlaków turystycznych znalazła się również ciekawa propozycja dla amatorów pieszych wycieczek. Widoki z pewnością będą zapierały dech w piersi. Karpackie szczyty i rozległe polany, na których w sezonie zauważyć można nie jedno stado owiec, to widok, który ukoi serce każdego spragnionego wrażeń turysty. Zapraszamy zatem w Małe Pieniny, gdzie z odsłoniętych szczytów rozciągają się niezapomniane widoki.
Wędrówka na najwyższy szczyt Pienin przez Palenicę, Wysoki Wierch i Wąwóz Homole należy do najciekawszych tras turystycznych w Małych Pieninach. Od Szafranówki do szczytu Wysokiej szlak prowadzi głównym grzbietem. Widać stąd jak na dłoni Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce, Tatry i góry słowackie.
Wycieczkę rozpocznijcie żółtym szlakiem na Palenicę, potem Szafranówka i dalej niebieskim szlakiem w stronę Wysokiego Wierchu. Po drodze możecie podziwiać Pasmo Radziejowej, Magurę Spiską oraz Tatry. Z Wysokiego Wierchu zobaczycie również górski bezkres Pienin, Tatr, Beskidu Sądeckiego, Gorców, Beskidu Wyspowego oraz Magury Spiskiej – z każdej strony otoczą Was malownicze góry i cudowne widoki. Potem wróćcie do niebieskiego szlaku, w kierunku Wysokiej – najwyższego szczytu Pienin, zaliczanego do Korony Gór Polski, Potem już tylko zostanie zejście zielonym szlakiem do Jaworek, przez malowniczy Wąwóz Homole. Jeśli tylko dopisze Wam pogoda, moc wrażeń gwarantowana!
Wypoczywajcie aktywnie i ruszajcie na małopolskie szlaki turystyczne, kto wie jaka tym razem spotka Was przygoda! Może odkryte przez Was miejsca zostaną turystycznym skarbami małopolski w kolejnej edycji plebiscytu?