Odkryj Małopolskę. Tu zimą można cieszyć się najdłużej!

Widok na 3 zadowolone osoby w strojach narciarskich trzymające Skki Trikki do jazdy.
Czy Małopolska to dobre miejsce na zimowy wypoczynek? Zdecydowanie najlepszy! To właśnie w Małopolsce zima trwa najdłużej w całym kraju, a ponad 150 km nartostrad, blisko 60 stacji i ośrodków narciarskich, liczne trasy biegowe i masa aktywności pozwolą Wam doświadczać tej zimowej aury jeszcze bardziej! Mówimy zima w Małopolsce widzimy - najpiękniej położne trasy narciarskie, zimowe wyprawy, małe i duże szlaki spacerowe, psie zaprzęgi, tradycyjne kuligi, baseny termalne, lokalne smaki, miejsca niezwykłe i odkrywanie ciekawostek regionu znanymi i nieznanymi ścieżkami. Co można robić zimą w Małopolsce? Sprawdźcie nasz przewodnik po zimowych atrakcjach!

Dłuższa zima w Małopolsce dla każdego!

Kalendarzowa zima trwa od 22 grudnia do 21 marca. Klimatycznie to czas, gdy średnia temperatura doby spada poniżej 0 stopni C. Zima w Małopolsce jest najbardziej zimowa! W Zakopanem zimowy czas zaczyna się już pod koniec listopada, a w samych Tatrach nawet pod koniec października. Również w niektórych pasmach górskich Małopolski zimowy aura trwa długo. Na przykład na Turbaczu średnia temperatura roczna wynosi tylko 4 stopnie C, śnieg ma nawet półtora metra grubości i utrzymuje się do 140 dni w roku! Znacznie dłużej leży też na Mogielicy w Beskidzie Wyspowym, Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, szczytach Trzech Koron, czy w Beskidzie Niskim. 

Niezależnie jednak od pory roku i pogody, w Małopolsce każdy znajdzie moc atrakcji dla siebie. Miłośnicy świątecznych jarmarków i targów zapewne skuszą się i odwiedzą Rynek Główny w Krakowie, by ujrzeć jeden z najwspanialszych Jarmarków Bożonarodzeniowych na świecie. Krakowski jarmark Bożonarodzeniowy jest otwarty dla Was od 24 listopada aż do 1 stycznia! Niezapomniane wrażenia przeżyjesz również w Winter Kingdom - zimowej krainy w Energylandii, która zaprasza wszystkich na największy w Polsce Ogród Świateł i  aromat Świąt już od 24 listopada!

 

A może macie ochotę zobaczyć magię świąt w mniejszych małopolskich miastach i miejscowościach? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyjcie do takich miejsc Niepołomic, Brzesko, czy Wadowice. Do odwiedzin zachęcają także malownicze ogrody i parki świateł, np. w Krynicy-Zdroju, czy w parku rozrywki Energylandia, w którym funkcjonuje największy w Polsce ogród świateł. 

Entuzjaści aktywnego wypoczynek na powietrzu i zwolennicy poznawania tradycji oraz kultury również znajdą dla siebie miejsca do eksploracji. Małopolska zaprasza też miłośników zdrowego stylu życia. Na nich czekają – zimą i latem – liczne uzdrowiska i kompleksy spa oraz baseny termalne, także z widokiem na Tatry. 

Wciąż powstają nowe atrakcje i ciekawe miejsca, nierzadko zaskakujące turystów swoją oryginalnością. Przykład? Obchody Światowego Dnia Śniegu odbywające się co roku w styczniu w Zakopanem. W 2021 r. impreza zajęła II miejsce w ogólnoświatowym konkursie na najlepszego organizatora World Snow Day, w którym uczestniczyły 103 ośrodki!

Tłumy widzów ściągają też Mobilna Ścigacka, czyli zjazd na byle czym, największa impreza tego typu organizowana na stoku Ośrodka Kotelnica Białczańska, czy zabawa pod hasłem Przejazd przez knajpę, której uczestnicy przejeżdżają na nartach przez... restaurację (sic!) i wyskakując z jej balkonu wykonują akrobacje freestyle.

Zimowe widoki

Stacje narciarskie w Małopolsce

 W Małopolsce każdy narciarz znajdzie stok odpowiadający jego umiejętnościom oraz preferencjom. Oferta jest coraz bogatsza, powstają nowe stacje narciarskie, a te już istniejące uatrakcyjniają swoją ofertę. Gdy tylko robi się chłodniej, rozpoczyna się naśnieżanie stoków, by amatorzy białego szaleństwa mogli jak najszybciej wskoczyć na narty i szusować. Profesjonalne utrzymywanie stoków sprawia, że nawet bez dużych opadów śniegu możliwe jest zapewnienie dobrych warunków na trasach. Sezon narciarski zaczyna się często w Małopolsce w pierwszej dekadzie grudnia. 

Południowa część Małopolski to raj dla narciarzy. Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski, nieopodal – w Białce Tatrzańskiej – działa największy na Podhalu Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, prężnie rozwija się Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka. Praktycznie w każdej części regionu – od Beskidu Małego na zachodzie po Beskid Sądecki i Beskid Niski na wschodzie, od pogórzy po Tatry, znajdują się mniejsze i większe ośrodki narciarskie. Nawet w pobliżu Krakowa (np. w Podstolicach czy Sieprawiu) działa kilka wyciągów, które można odwiedzić podczas krótkiego wypadu z Grodu Kraka.

Ośrodki narciarskie coraz częściej łączą siły, oferując wspólny dostęp do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tras w ramach jednego skipassu. Na stokach powstają dodatkowe atrakcje (np. snowparki dla snowboardzistów), organizowane są specjalne zajęcia dla dzieci, poszerzana jest oferta gastronomiczna. Wszystko po to, by narciarze czuli się komfortowo przez cały sezon. W wielu ośrodkach sezon narciarski trwa nawet 4-5 miesięcy, często zaczyna się na przełomie listopada i grudnia a kończy na przełomie marca i kwietnia.

Nabrać sił oraz ogrzać się można w klimatycznych karczmach regionalnych, zaznając uczty dla zmysłów. Smak, zapach i wygląd dań z charakterystycznych dla Małopolski  przyprawia o pozytywny zawrót głowy. Zwłaszcza wtedy, kiedy towarzyszy im dobry trunek. Szczególnie polecamy karczmy znajdujące się na Małopolskiej Trasie Smakoszy. Przy dobrym jedzeniu żadna zima nie jest straszna!

kolaż 3 zdjęć z zimowymi atrakcjami w Małopolskiej

Dla amatorów biegania na nartach

Z każdym rokiem bogatsza jest także oferta dla amatorów „biegówek”. Okolice Nowego Targu, Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce Klikuszowa, Kościelisko, które jest kolebką narciarstwa biegowego, stacja narciarska Czorsztyn-Ski, trasy wokół góry Mogielica, czy w Ptaszkowej, to zaledwie kilka miejsc, gdzie każdy może spróbować swoich sił w tym bardzo tradycyjnym sporcie. Na chętnych zawsze czekają instruktorzy, wypożyczalnie sprzętu i urozmaicone trasy.

Jeśli tylko warunki śniegowe pozwalają, to na wędrówkę na „biegówkach” można udać się indywidualnie wybranymi szlakami na terenie Spisza, Beskidu Niskiego, pogórzy, czy innych regionów Małopolski.

Biegówki w Małopolsce

Warunki dla skiturowców

Skiturowcy też znajdą wiele szlaków, na których po niezbyt męczących podejściach można się cieszyć długimi, dającymi radość szusowania zjazdami. Liczne skiturowe trasy znajdują się w Beskidzie Sądeckim, w Beskidzie Makowskim czy w Gorcach. Nawet w Tatrach nie brak takich tras, o czym przekonują realizatorzy projektu Skiturowe Zakopane. Skiturowa przygoda w Tatrach wymaga jednak dość dobrego przygotowania kondycyjnego, zaawansowanego opanowania nart, znajomości topografii, świadomości zagrożeń lawinowych i bezwzględnego przestrzegania wskazówek Tatrzańskiego Parku Narodowego dotyczących ochrony przyrody.

Zima w Małopolsce dla skiturowców to jednak nie tylko Tatry. Coraz więcej osób wędruje na nartach tego typu po szlakach w Gorcach i Beskidzie Wyspowym, Beskidzie Sądeckim czy Pieninach. Wybór możliwości jest ogromny, wiele zależy od umiejętności, sił i upodobań miłośnika skiturów.

Skitury w Małopolsce

Zima w Małopolsce: Wypoczynek z dziećmi

Małopolska jest rajem dla początkujących i średniozaawansowanych adeptów białego szaleństwa, gdyż łagodne stoki to wymarzone tereny dla zdobywania umiejętności i ich doskonalenia. Dzięki temu, że wiele ośrodków narciarskich posiada po kilka tras o zróżnicowanym stopniu trudności, są one idealnym miejscem wypoczynku dla całych rodzin.

Oferta narciarska, to tylko niewielki wycinek propozycji dla najmłodszych. Wielu wrażeń młodszym i starszym dostarczy Snowlandia w Zakopanem, czyli park rozrywki wyczarowany ze… śniegu, w którym znajdują się śnieżny labirynt, piramida, tor saneczkowy czy igloo z rzeźbami. Specjalne zimowe propozycje dla dzieci mają m.in. Energylandia w Zatorze w Inwałdzie oraz Ogród Doświadczeń w Krakowie (Bajkowy Ogród Świateł).

Niezależnie od pory roku można się wybrać do Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa Apilandia, czyli jedynego miejsca w Polsce, gdzie w interaktywny sposób poznamy pszczoły i tajemnice ich życia, do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie albo Żywego Muzeum Obwarzanka w Krakowie.

Zimowe aktywności dzieci

Bogactwo szlaków

A jeśli nie narty w Małopolsce to co? Zimą oprócz typowo zimowych sportów można wyruszyć na szlaki, zarówno te rozumiane dosłownie – piesze czy konne, ale i tematyczne. Warto wybrać się na Małopolską Trasę Smakoszy, poznać szlaki związane z Janem Pawłem II, zamki na Szlaku Orlich Gniazd oraz Szlak Architektury Drewnianej. Każdy może stworzyć też swój własny, indywidualny szlak, na którym znajdą się najbardziej interesujące dla niego miejsca, np. muzea znanych ludzi, miasta związane ze słynnymi ludźmi, najdziwniejsze eksponaty, czy małe prywatne muzea.

Tradycje bożonarodzeniowe

Tradycja i kultura w Małopolsce

Aktywny wypoczynek, ciekawe miejsca, to nie jedyne atrakcje, jakie Małopolska ma do zaoferowania. Nasz region to także bardzo bogata kultura, różnorodne tradycje, m.in. wigilijne, bożonarodzeniowe, które można poznać odkrywając przy okazji Małopolskę.

Tradycyjnie o tej porze roku w Krakowie można zobaczyć szopki, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na początku grudnia odbywa się konkurs na najpiękniejszą konstrukcję, nad którymi twórcy pracują czasem wiele miesięcy. W konkursie organizowanym przez Muzeum Krakowa nagradzane są najpiękniejsze szopki, które można oglądać od grudnia do lutego w Muzeum Krakowa, w pałacu Krzysztofory – Rynek Główny 35. W tym roku odbywa się już 81 edycja Konkursu Szopek Krakowskich. Zarezerwujcie sobie koniecznie czas 7 grudnia! Wtedy właśnie na Rynku krakowskim zacznie się o godzinie 10.00 barwny korowód Szopek Krakowskich! Prezentacja tegorocznych okazów będzie miała miejsce o godzinie 12.00 na estradzie Jarmarku Bożonarodzeniowego. To jest niesamowita i wieloletnia tradycja, będącą esencją świątecznego Krakowa - nie możecie tego przegapić! 

Mówiąc o szopkach, nie sposób nie wspomnieć o przepięknych ruchomych szopkach w krakowskich kościołach. Te najbardziej imponujące znajdziecie w Kościele Bernardynów (uważana za najpiękniejszą w Krakowie), Kościele Kapucynów (tradycja szopkarska trwa tu od ponad stu lat!, Kościele Franciszkanów, Kościele Dominikanów, a także w Kościele Redemptorystów i w Katedrze Wawelskiej. Zróbcie sobie świąteczny spacer po krakowskich szopkach - to będzie jeden z piękniejszych spacerów w tym zimowym czasie! 

A jeśli już jesteśmy przy Katedrze Wawelskiej, to opowiemy Wam o bardzo ciekawej tradycji. Na przełomie roku z Katedry Wawelskiej wyjątkowo często rozlega się bicie Dzwonu Zygmunt. Do rozruszania olbrzyma (wraz z oprzyrządowaniem Zygmunt waży 12 600 kilogramów), którego dźwięk niesie się nawet na odległość 30 kilometrów, potrzeba 12 dzwonników. Można go usłyszeć w Wigilię (o 23:45), Boże Narodzenie (o 9:45), Nowy Rok (o 9:45) i w Święto Trzech Króli (o 9:45). Równie wielką atrakcją jest żywa szopka przy klasztorze O.O. Franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej. W Wigilię i Boże Narodzenie podziwiają ją tłumy krakowian i turystów, uczestnicząc w jasełkach i wspólnym kolędowaniu.

Tradycje zimowe w Małopolsce

Grudzień to także czas wspomnianych już jarmarków bożonarodzeniowych, na których można kupić wyroby rękodzieła, ozdoby świąteczne, spróbować regionalnych potraw i tradycyjnego grzańca galicyjskiego. Krakowski jarmark znalazł się w wydanej we Włoszech książce o najciekawszych targach świątecznych w Europie, a niedawno został uznany – przez amerykańską stację telewizyjną CNN – za jeden z najpiękniejszych na świecie! Mniej znane, ale równie klimatyczne, są Jarmark Bożonarodzeniowy w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, Świąteczna Biesiada na Rynku w Oświęcimiu, Jarmark świąteczny w Niepołomicach, czy Wadowicki Jarmark Świąteczny.

A skoro mowa o jarmarkach, od razu na myśl przychodzi nam jedzenie. A jeśli jedzenie, to koniecznie z małopolskiej kuchni! Szczególną uwagę zwróćcie na świąteczne smaki. To właśnie z naszego regionu pochodzi kapusta charsznicka, z której powstają najlepszy bigos i kapusta z grochem. Z zatorskich stawów wyławia się najlepsze karpie, a z suski chechlońskiej robi się najlepszy kompot z suszu. Dodajcie do tego regionalne sery z Podhala, chrupiący chleb prądnicki, aromatyczne kiełbasy z Liszek i miody z małopolskich pasiek. Brzmi smacznie? Zapewniamy, że takie właśnie jest! 

Po jedzeniu czas na nieco zabawy z nutką tradycji! W Bukowinie Tatrzańskiej organizowany jest Góralski karnawał, w Zakopanem i podhalańskich gminach odbywają się Parady Gazdowskie z emocjonującymi wyścigami kumoterek, 6 stycznia przez wiele miejscowości przechodzą Orszaki Trzech Króli. We wschodnich rejonach Małopolski można przeżyć Boże Narodzenie także w styczniu, wspólnie z wyznawcami obrządków wschodnich.

Jeszcze podpowiemy Wam, gdzie należy się udać, żeby zobaczyć jak anioły spadają z nieba! Niewielka i bardzo klimatyczna Lanckorona, zaprasza na magiczny festiwal "Anioł w Miasteczku". Impreza jest organizowana rokrocznie w okresie zimowym. W tym roku anioły przylecą do Lanckorony w drugi weekend grudnia i jeśli macie ochotę na niebiańskie atrakcje i anielsko pyszną kawę - Lanckorona zdecydowanie powinna znaleźć się na Waszej liście najfajniejszych, zimowych atrakcji w Małopolsce. 

Planując pobyt w naszym regionie, warto spojrzeć na kalendarz wydarzeń i zastanowić się nad dopasowaniem daty i celu wyjazdu do terminu ciekawych wydarzeń, które umilą i urozmaicą wypoczynek. Udział w nich będzie z pewnością dużym przeżyciem, dostarczy wielu wrażeń i na długo pozostanie w pamięci. A jest w czym wybierać! 

Zimowe smaki, kolaż zdjęć.

Zima w Małopolsce musi być bezpieczna! #NajważniejszeWrócić  

Pobyt w górach jest wielką przyjemnością, ale pamiętajmy aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Są one szczególnie ważne zimową porą, gdy w wysokich partiach można się spodziewać lawin, w wielu miejscach czyhają oblodzenia czy kopny śnieg utrudniający wędrówkę. Stąd tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyruszenia w góry, dobre rozplanowanie czasu wycieczek oraz zadbanie o właściwy strój i ekwipunek.

Cenne wskazówki na temat bezpiecznego wypoczynku przekazujemy w akcji „Najważniejsze wrócić” prowadzonej wspólnie przez Małopolską Organizację Turystyczną i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Znajomość lawinowego ABC oraz odpowiedniego zachowania przyda się nie tylko w wyższych partiach Tatr, ale i na drodze do Morskiego Oka z parkingu na Palenicy Białczańskiej, czy w rejonie Babiej Góry.

Do zobaczenia zimą w Małopolsce!

To tylko wybrane zimowe atrakcje czekające na turystów w Małopolsce. Zachęcamy do poznawania uroków naszego regionu, smakowania regionalnych potraw i korzystania z bogatej oferty kulturalnej. Małopolska jest piękna i atrakcyjna o każdej porze roku, przy każdej pogodzie. Przyjedźcie, sprawdźcie i wróćcie do nas znowu! Czekamy jak zawsze z masą atrakcji i otwartym sercem! Odkryj z nami Małopolskę!

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści