W krainie królewskiego karpia. Zator to także świat uroczych niespiesznych spacerów

Stawy w Zatorze z pięknie kwitnącymi żółtymi kwiatami
O Zatorze zrobiło się głośno w ostatnich latach za sprawą tutejszych parków rozrywki, ale okolica ma i inne walory – ciekawe zabytki, malownicze tereny, a od wieków słynie z hodowanego tu karpia. Możliwości interesującego spędzenia czasu jest mnóstwo.

Karp zatorski – ozdoba królewskich stołów

Zator można nazwać centrum Doliny Karpia, malowniczej część Małopolski usianej licznymi stawami i rozlewiskami wijących się po okolicy rzek, w związku z czym, niektórzy mówią o Mazurach Małopolski. Hodowany tu od wieków karp zatorski uznawany jest za królewską rybę.

Historia zamku książęcego w Zatorze sięga XV wieku. Na przestrzeni wieków obiekt był często plądrowany, zmieniał właścicieli i przeznaczenie. Zachowało się bogate zdobienie sal: myśliwskiej, złotej, paprociowej i bluszczowej, ostrołukowe sklepienia, cenne freski i sztukaterie w stylu pompejańskim dzieła Włocha Liattiego oraz marmurowe kominki. Niestety, nie można ich oglądać, gdyż zamek znajduje się w rękach prywatnych i nie jest dostępny dla turystów.

Nie ma za to żadnych ograniczeń w podziwianiu uroków parku miejskiego u podnóża zamku oraz okolicznych zbiorników wodnych, wokół których prowadzą tutejsze trasy do uprawiania nordic walking. Wyjątkowych wrażeń dostarcza ścieżka czerwona przebiegająca na dwóch odcinkach wąskimi groblami oraz piękną aleją pośród starych drzew. Nie mniej interesująca jest trasa czarna przekraczająca jaz na Skawie w Grodzisku, prowadząca przez punkt widokowy i malowniczy wąwóz. Na jej trasie znajduje się niewielki zabytkowy drewniany kościół świętego Jakuba w Palczowicach wybudowany 1894 roku na miejscu wcześniejszego, pochodzącego z XV wieku. Obok świątyni zachował się dawny zespół folwarczny z ogrodem, budynkami czworaków i domkiem ogrodnika, w kierunku Smolic prowadzi stara aleja kasztanowa.

A wracając do współczesnych atrakcji. Parki rozrywki Zatorland i Energylandia znane są w całej Polsce, a nawet za jej granicami. Znajduje się tu też Western Camp, czyli wioska rodem z amerykańskiego Dzikiego Zachodu.

Informacje praktyczne - niespieszny spacer po Zatorze 

⇒ Położenie: powiat oświęcimski, gmina Zator

 

Piktogram miejsca startu

Wejście na trasy znajduje się przy stadionie Ludowego Klubu Sportowego „Zatorzanka” przy ulicy Parkowej w Zatorze

 

 

 

Piktogram parking.https://goo.gl/maps/d544TsWyFBeCmajx9

 

Trasy wędrówek:

Trasa zielona – 6,5 kilometra

Trasa czerwona – 13 kilometrów

Trasa czarna – 17 kilometrów

Multimedia


Odkrywaj regiony

Poznaj regiony Małopolski

Powiązane treści