Diabelski Most i Źródło Miłości. Nordic Walking Park „Dolina Eliaszówki i Racławki”

Ujęcie wody w kształcie serca widziane z góry. W otoczeniu piękny las.
Pod tą nazwą kryje się 5 urozmaiconych tras o różnej długości i stopniu trudności. Wędrówka nimi pozwala poznać wiele interesujących miejsc, m.in. pole golfowe, nieczynny kamieniołom, największy w Małopolsce Rezerwat Przyrody Dolina Racławki, klasztor Karmelitów Bosych w Czernej oraz kopalnie dolomitu w Dubiu i wapienia w Czatkowicach.

Wszystkie trasy biegną chodnikami, drogami gruntowymi oraz leśnymi ścieżkami. Można je pokonywać w dowolnej konfiguracji, gdyż w wielu miejscach łączą się ze sobą, momentami przebiegają wspólnie. Dzięki temu mogą z nich korzystać zarówno początkujący, jak i doświadczeni piechurzy oraz biegacze czy rowerzyści.

Matka Boża na łące pełnej kwiatów i ziół

Punktem wyjścia jest parking przy pochodzącym z XVI wieku kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach. Według legendy jego powstanie związane jest „przygodą” właścicielki pobliskiej wsi Pisary. Gdy wiozła ona do domowej kaplicy obraz Matki Boskiej, jej zaprzęg nagle zatrzymał się i za nic nie chciał ruszyć w dalszą podróż. W miejscu gdzie to się stało, kobieta ufundowała świątynię, w której znajduje się pochodzący z II połowy XV wieku obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, stojącej na łące pełnej kwiatów i ziół. Według ludowych przekazów modlitwa przed nim odsuwa nieszczęścia, chroni przed anomaliami pogodowymi, gdyż Maryja otula okolicę swoim płaszczem.

Warto też wspomnieć o barokowym sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i Świętego Rafała Kalinowskiego w Czernej (przy trasie czarnej). Do upowszechnienia kultu znajdującego się tu obrazu Matki Bożej Szkaplerznej przyczynił się święty Rafał Kalinowski. Na terenie kompleksu klasztornego wypada odwiedzić grotę z pomnikiem proroka Eliasza, studnię wykutą w skale, klasztorny cmentarz, a także przejść rozłożoną na jednym ze wzniesień malowniczą drogą krzyżową.

Ozdobę pobliskiej Doliny Eliaszówki stanowią fragmenty murów i ruiny na jej dnie i zboczach, między innymi pozostałości Diabelskiego Mostu. Znajdujące się w dolinie źródło proroka Eliasza nazywane jest Źródłem Miłości, gdyż odwiedzenie go zapewnia znalezienie prawdziwej miłości.

Informacje praktyczne - nordic walking dolinami Eliaszówki i Racławki

⇒ Położenie: powiat krakowski, gmina Krzeszowice

Piktogram parkinguParking i punkt wyjścia znajdują się przy drewnianym kościele w Paczółtowicach.

Miejsce leży trasie wycieczki samochodowej „Między ostańcami” i w pobliżu eskapady „Zamek na wulkanie i skalne wąwozy”. Tym samym dojazd do Paczółtowic można połączyć ze zwiedzaniem miejsc opisanych w przywołanych tekstach.

 

Trasy wędrówek:

  • Trasa numer 1 (żółta) – 2,6 kilometra
  • Trasa numer 2 (zielona) – 5,9 kilometra
  • Trasa numer 3 (niebieska) – 7,6 kilometra
  • Trasa numer 4 (czerwona) – 13,4 kilometra
  • Trasa numer 5 (czarna) – 14,1 kilometra, ze względu na duże przewyższenia przeznaczona dla osób z dobrą kondycją fizyczną.

Tutejsze trasy połączono szlakiem łącznikowym z pobliskim Nordic Walking Park „Gmina Jerzmanowice-Przeginia”.

 

Multimedia


Odkrywaj regiony

Poznaj regiony Małopolski

Powiązane treści