Turystyczne skarby – w Małopolsce naturalnie!

Widok z grzbietu górskiego na wschodzące słońce
Małopolska jest regionem najchętniej odwiedzanym przez turystów z kraju i zagranicy. Na liście obowiązkowej większości turystów znajduje się zwykle Kraków, Wieliczka, Oświęcim i Zakopane. Planując podróż warto zadać sobie odrobinę trudu i poszukać na mapie unikatowych, nieoczywistych miejsc, poza głównym szlakiem - prawdziwych skarbów, które staną się celem podróży, albo przystankiem na dłuższej trasie. Małopolska skrywa wiele takich turystycznych skarbów – wystarczy ruszyć przed siebie by je odkryć…

Aby ułatwić poszukiwania Małopolska corocznie organizuje konkurs Turystyczne Skarby Małopolski. Ma on na celu nagrodzenie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych. Konkurs służy wyławianiu turystycznych pereł, które wyróżniają się wyjątkową ofertą, lokalizacją, urokiem i klimatem.  

kolaż trzech zdjęć: rowerzyści nad jeziorem Czorsztyńskim, drewniany domek na wsi, widok z Sokolicy na przełom Dunajca


W pierwszym etapie plebiscytu każdy ma prawo zgłosić swojego faworyta, dzieląc się wrażeniami z wizyt w ulubionych zakątkach regionu, miejscach, które na długo pozostają w pamięci, gościnnych progach gospodarstw, hoteli i pensjonatów oraz karczmach i restauracjach serwujących lokalne przysmaki. Kolejny etap to głosowanie za pośrednictwem platformy internetowej gdzie każdy może oddać głos na swoich wybrańców. 


Turystyczne Skarby Małopolski wybierane są w sześciu kategoriach. Miejsce z klimatem to kategoria, w której nagradzane są miejscowości i gminy wyróżniające się wyjątkowym położeniem, bogatym  dziedzictwem kulturowym, historycznym  lub przyrodniczym, unikatowymi atrakcjami  turystycznymi, dbałością o estetykę krajobrazu, udogodnieniami dla turystów, a także gościnność i przychylność mieszkańców. W kategorii Najciekawszy szlak turystyczny wyróżnione zostają wytyczone i oznakowane trasy, które łączy jakiś motyw przewodni. Mogą być to szlaki historyczne, kulturowe, pielgrzymkowe, przyrodnicze, piesze, rowerowe, samochodowe, wodne, jeździeckie, narciarskie i inne. Ważne, by były starannie oznakowane, zapewniały niezbędną infrastrukturę i zachwycały zlokalizowanymi na trasie atrakcjami. Turystyczne skarby to również cykliczne wydarzenia nagradzane w kategorii Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne. Urozmaicona oferta imprez kulturalnych, sportowych, targowych, rekreacyjnych zasługuje na uwagę podróżujących po Małopolsce turystów, a najbardziej interesujące eventy na wyróżnienia w plebiscycie. Z kolei w kategorii Unikalna atrakcja turystyczna konkurują  naturalne atrakcje turystyczne (jak np. jaskinie lub góry), dzieł ludzkich rąk -  budowle sakralne, zamki, pałace, ogrody, parki rozrywki, parki wodne i inne obiekty dostarczające wrażeń odwiedzającym. Laureaci dwóch ostatnich kategorii to miejsca chrakteryzujące się ciepłem, gościnnością i nadzwyczajną atmosferą. Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi, to kategoria dla miejsc z „duszą i klimatem” zlokalizowanych z dala od miejskiego zgiełku i codziennych problemów, w otoczeniu przyrody. Gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, pensjonaty zapewniają gościom poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Natomiast w kategorii  W gościnie – oferta kulinarna nie zabraknie miejsc, które nie tylko charakteryzują się niezwykłą atmosferą, otwartością i gościnnością, ale także karmią smakołykami przyrządzonymi na bazie lokalnych produktów, według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. 


Laureaci nagród i wyróżnieni w plebiscycie to prawdziwe inspiracje do odkrywania Małopolski poza głównym szlakiem, poszukiwania skarbów  na szlakach wędrówek o każdej porze roku. Pełny katalog wyróżnionych we wszystkich sześciu kategoriach w ramach 3 przeprowadzonych edycji konkursu  znajdziecie tutaj: visitmalopolska.pl/pl_PL/turystyczne-skarby-malopolski


A dodatkowo, w najbliższych tygodniach będziemy przybliżać Wam triumfatorów ubiegłorocznej edycji. Podróżując po Małopolsce wiosną i latem poszukujcie własnych turystycznych skarbów i zgłoście je koniecznie do konkursu! Sprawcie, by Wasze odkrycia mogły cieszyć i inspirować innych. Odkrywajcie Małopolskę – naturalnie!


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści