Pierwszy przystanek na szlaku Turystycznych Skarbów Małopolski to przepiękne Pieniny. Tutaj, wzdłuż biegu Dunajca wijącego się przełomem głęboką i krętą doliną biegnie Droga Pienińska. To najbardziej malowniczy i chyba najpopularniejszy spacerowy trakt w okolicy. Miejsce idealne na wycieczkę pieszą, rowerową i niespieszny spacer nawet dla małych lub niewprawionych turystów. Trasa biegnie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru, liczy ok. 10 km, z czego większość przebiega po słowackiej stronie granicy. Dużą atrakcją jest bliskość samego Dunajca i widok spływających tratw flisackich. Późną jesienią i wczesną wiosną, kiedy pozbawione liści drzewa nie przesłaniają widoków – zobaczymy pienińskie skały i turnie, w tym m.in. imponującą Sokolicę. Latem bliskość wody i cień drzew gęstego pienińskiego lasu dają wytchnienie od upałów, a wrzesień i październik to czas, kiedy droga zamienia się w kolorowy trakt z dywanem utkanym barwami jesieni. Zima to doskonały czas na spacer i obserwację przyrody uśpionej pod białą pierzyną. Ciekawym uzupełnieniem wycieczki może być zwiedzenie słynnego, znajdującego się po stronie słowackiej średniowiecznego „Czerwonego Klasztoru”.
Kolejny etap na szlaku skarbów zainteresuje wielbicieli kajakarstwa i zwiedzania regionu z perspektywy wody. Spływ kajakowy w królewskim Mieście Krakowie, przygoda jak podczas wyprawy dziką Amazonką – to atrakcja turystyczna, która zdobywa coraz liczniejsze rzesze fanów, którzy ruszają na Szlak Kajakowy Dłubnia-Nowa Huta! Na śmiałków poszukujących kajakowej przygody czeka 5 km odcinek rzeki Dłubni z prawdziwymi spływowymi rozrywkami typowymi dla bystrego nurtu małych, wijących się wśród pól i lasów rzek i 1 km odcinek szerokiej rzeki Wisły. Liczne przewężenia, spadki i przeszkody dodają smaczku całej wyprawie. Jednak należy podkreślić, że będzie ona bezpieczna i satysfakcjonująca zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących amatorów spływów kajakowych. Start znajduje się przy Zalewie Nowohuckim, a meta w Yacht Klubie Kraków-Nowa Huta w Mogile. To fantastyczna okazja by zwiedzić ciekawe zakątki Nowej Huty z zupełnie innej perspektywy.
Głosujący w ubiegłorocznej edycji plebiscytu docenili także szlak, który zainteresuje miłośników historii i pamiątek ważnych wydarzeń. Mowa o Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Małopolsce. Małopolska to region, który niejednokrotnie był świadkiem trudnych wydarzeń historii Polski. To właśnie tu toczyły się jedne z najbardziej zaciętych walk w czasie I wojny światowej w latach 1914-1915. Najpierw front przecinał północną cześć regionu, potem przeniósł się na południe, gdzie polscy żołnierze dzielnie stawiali opór pod Tarnowem i Gorlicami. Podróżując przez Małopolskę można odnaleźć wiele pamiątek po tamtych czasach. Począwszy od obiektów twierdzy Kraków, krakowskie Oleandry, skąd wyruszyła Kompania Kadrowa, muzea, w tym unikalne zbiory Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie z liczną kolekcją samolotów bojowych z tamtego okresu oraz liczne cmentarze wojenne zaprojektowane przez wybitnych ówczesnych artystów. Dostojna architektura nekropolii na ziemiach tarnowskiej, gorlickiej i na terenie Beskidu Niskiego nie pozwalają zapomnieć o trudnym losie, bohaterstwie i poświęceniu walczących tu żołnierzy. Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej powstał, by przybliżyć pamięć o wydarzeniach, które przed wiekiem kształtowały świat, jaki dziś znamy. Jest tym bardziej cenny, że upamiętniając tragiczne wydarzenia historii nie pozwala zapomnieć o tym jak wielkim złem jest wojna…
Planując wiosenne i letnie wycieczki po Małopolsce koniecznie weźcie pod uwagę te wyjątkowe trakty. Miejcie oczy i uszy szeroko otwarte, być może na swojej drodze odnajdziecie inne zachwycające szlaki, które mogłyby dołączyć do Turystycznych Skarbów Małopolski… Nie zapomnijcie zgłosić ich do tegorocznej edycji konkursu! Śledźcie uważnie visitmalopolska.pl – szczegóły już wkrótce!