Dziś Oświęcim jest ośrodkiem licznych inicjatyw pokojowych, miejscem spotkań ludzi różnych narodowości - bez względu na religię i przekonania. Miasto powoli staje się symbolem otwartego, wielonarodowego i wieloreligijnego ośrodka dialogu, między innymi za sprawą aktywności Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, które organizuje liczne wydarzenia kulturalne i naukowe. Z kolei Stowarzyszenia Romów w Polsce daje odwiedzającym szansę na poznanie bogatej tradycji i kultury romskiej, stanowiącej element historii regionu.
Gdzie jeszcze warto zajrzeć? Na uwagę zasługuje Zamek w Oświęcimiu – w miejscu tym, dzięki wystawom poświęconym różnym okresom historycznym, poznamy 800-letnią historię miasta. Będąc na oświęcimskim Rynku warto odwiedzić Muzeum Ratusz zlokalizowane w budynku z drugiej połowy XIX wieku. Każdego dnia, punktualnie w samo południe, rozlega się stąd dźwięk hejnału. Jeśli tylko będziecie w okolicy, przystańcie na chwilę i posłuchajcie fragmentu poloneza Aleksandra Orłowskiego.
Takich monumentalnych, a jednocześnie skłaniających do refleksji nad przeszłością miejsc w Oświęcimiu i okolicach jest znacznie więcej! Polecamy zwiedzić Lamus dworski z XVI wieku i Dom Urbańczyka w Chrzanowie, Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, a także Muzeum Bł. Matki Małgorzaty Szewczyk w Oświęcimiu. Ciekawych atrakcji dostarczają także Ekomuzeum Doliniy Karpia, Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i JakobHaberfeld Story vodka museum & music pub, czyli muzeum, gdzie niegdyś mieściła się słynna fabryka wódek i likierów.
Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.