Schroniska górskie

Drewniany szałas w dolinie górskiej.
Małopolska ma jedną z najbogatszych sieci schronisk górskich w Polsce. Ze względu na swoje położenie i atmosferę są one ulubionym miejscem nie tylko górskich turystów.

Małopolska ma jedną z najbogatszych sieci schronisk górskich w Polsce. Ze względu na swoje położenie i atmosferę są one ulubionym miejscem nie tylko górskich turystów.

Dawne schroniska, będące jedynymi elementami infrastruktury turystycznej w górach, były budowane i eksploatowane przez społeczne organizacje turystyczne. Pierwsze polskie schroniska turystyczne powstawały właśnie w Małopolsce dla idei udostępniania Tatr i Beskidów i dzięki wyrzeczeniom i uporowi działaczy, którzy nieraz samodzielnie ponosząc koszty kupna działki pod schroniska, czy też materiały do ich budowy. Położenie kamienia węgielnego a później otwarcie schroniska było wydarzeniem roku, okazją do spotkania się nie tylko rzeszy turystów, lecz również miejscowej ludności. Otwarcie schroniska często przeobrażało się w święto. Na otwarcie w 1925 roku schroniska Murowaniec w Dolinie Chochołowskiej przejechał sam prezydent Stanisław Wojciechowski. 

Dawne schroniska miały prosty wystrój i podstawowe wyposażenie. Wieloosobowe sale były na porządku dziennym i nikt nie oczekiwał w nich luksusów. Były za to tanie i na nocleg mógł pozwolić sobie każdy. Na początku rozwoju turystyki górskiej doceniano jej wpływ na kształtowanie charakteru, a surowe warunki schroniskowe miały pomóc w hartowaniu ducha.

Obecnie w Karpatach Zachodnich funkcjonuje ok 40 schronisk PTTK. Znaczna ich część to schroniska w Małopolsce. Infrastrukturę turystyczną uzupełniają chatki studenckie i prywatne oraz pola namiotowe, które zazwyczaj działają sezonowo. Wiele z nich nadal zachowało niepowtarzalną atmosferę i można w nich liczyć na wieczór przy gitarze lub ognisku, choć dziś pełnią różnorodne dodatkowe funkcje wychodząc naprzeciw zmieniającej się turystyce.

Mapa schronisk

Schroniska górskie w Małopolsce

  • W Beskidzie Małym na terenie Małopolski jest schronisko na Leskowcu i chatka na Potrójnej.
  • W Beskidzie Żywieckim funkcjonuje schronisko na Markowych Szczawinach na stokach Babiej Góry oraz schronisko na Hali Krupowej.
  • W Beskidzie Makowskim funkcjonuje schronisko górskie na Kudłaczach.
  • W Tatrach mamy osiem schronisk (na Polanie Chochołowskiej, na Hali Ornak, na Hali Kondratowej, hotel górski na Kalatówkach, „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, w Dolinie Roztoki i nad Morskim Okiem).
  • W Pieninach funkcjonują dwa schroniska („Trzy Korony” i „Orlica”) i baza namiotowa (pod Wysoką).
  • W Beskidzie Wyspowym i Gorcach są cztery schroniska (na Luboniu Wielkim, bacówka na Maciejowej, na Starych Wierchach i na Turbaczu), trzy bazy namiotowe (Gorc, Lubań, Polana Wały) i chatka (Ochotnica Górna).
  • W Beskidzie Sądeckim znajduje się sześć schronisk (pod Bereśnikiem, na Przehybie, na Hali Łabowskiej, bacówka nad Wierchomlą i na Jaworzynie Krynickiej) oraz baza namiotowa (Muszyna-Złockie) i trzy chatki (Niemcowa, Wątorówka, Magóry).
  • W Beskidzie Niskim na terenie Małopolski funkcjonuje bacówka w Bartnem i dwie bazy namiotowe (Regietów i Radocyna).

Chatki


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści