Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach
Rozpocznijmy od światowego centrum kultu Miłosierdzia Bożego – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. W pierwszą niedzielę po Wielkanocy przypada szczególnie ważne dla katolików Święto – Święto Miłosierdzia Bożego, szczególnie uroczyście celebrowane w łagiewnickim sanktuarium. Ma ono najwyższą rangę pomiędzy wszystkimi formami kultu Miłosierdzia Bożego ze względu na wielkość obietnic i miejsce w liturgii Kościoła – ustanowione w pierwszą niedzielę po Wielkanocy wedle życzenia samego Jezusa objawionego świętej Faustynie Kowalskiej.
Pod koniec XIX wieku w Łagiewnikach powstał klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – tu żyła i zmarła Siostra Faustyna, propagatorka kultu Bożego Miłosierdzia dzięki której powstało Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Po beatyfikacji Siostry Faustyny jej relikwie umieszczono w bocznym ołtarzu kaplicy klasztornej świętego Józefa, pod słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego, a kaplicę podniesiono do rangi sanktuarium. W balustradę przed tymże ołtarzem wkomponowano marmurowy klęcznik z cząstką relikwii świętej, by pielgrzymi przybywający tu z całego świata mogli ją uczcić. Obok zabudowań klasztornych w 2002 roku powstała nowa dwukondygnacyjna Bazylika Miłosierdzia Bożego w kształcie elipsy, mogąca pomieścić około 5000 osób. Nad bazyliką góruje wieża widokowa o wysokości 77 metrów. W dolnym poziomie budowli znajduje się pięć kaplic, natomiast na górze główna część bazyliki i wolnostojąca kaplica Wieczystej Adoracji. Każdego roku do Łagiewnik przyjeżdża ponad dwa miliony pielgrzymów z kilkudziesięciu krajów świata, nawet z Filipin, gdzie kult Bożego Miłosierdzia jest bardzo rozpowszechniony.
Będąc w Łagiewnikach nie można pominąć zlokalizowanego również tam najważniejszego w Polsce miejsca kultu polskiego papieża, świętego Jana Pawła II. Sanktuarium Jana Pawła II należy do najmłodszych w Polsce (2011). Przechowuje relikwie świętego Jana Pawła II – krew, papieski krzyż pastoralny, ornat z mitrą i sutannę, w którą ubrany był Papież w czasie zamachu na rzymskim Placu świętego Piotra 13 maja 1981 roku. W Kaplicy Kapłańskiej można zobaczyć także płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich rzymskiej Bazyliki świętego Piotra. W sanktuarium warto również obejrzeć wystawę kopii Całunu Turyńskiego prezentującą historię powstania Całunu i dowody naukowe na jego autentyczność oraz zwiedzić muzeum z pamiątkami i osobistymi przedmiotami świętego Jana Pawła II darowanymi mu w trakcie pielgrzymek po całym świecie. Warto w tym miejscu dodać, że święta Faustyna była ulubioną świętą Jana Pawła II i to on wyniósł ją na ołtarze.
Oba sanktuaria tworzą niezwykle atrakcyjne miejsce służące kontemplacji i wyciszeniu.
Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
Naszą wizytę w łagiewnickich sanktuariach poprzedźmy, jeżeli mamy taka możliwość, niezwykłym doświadczeniem Misteriów Męki Pańskiej, które rokrocznie w okresie Wielkiego Tygodnia z kulminacją w Wielki Piątek odgrywane są w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kalwaryjskie sanktuarium to wyjątkowe, odwiedzane przez ponad 1,8 miliona pielgrzymów rocznie, najważniejsze miejsce kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce. A wszystko zaczęło się na początku XVII wieku. Jak głosi legenda wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski miał pewnego dnia ujrzeć na wzgórzu Żar trzy płonące krzyże, unoszące się ku niebu. W tym miejscu w 1602 roku ufundował kościółek i przekazał go w opiekę zakonowi bernardynów. Na przestrzeni wieków miejsce rozwijało się i rozrastało, powstał barokowy kościół z otoczonym kultem cudownym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor bernardynów, kapliczki na kalwaryjskiej drodze krzyżowej (drużki kalwaryjskie) z pustelnią Pięciu Braci Polaków i kaplicą świętej Marii Magdaleny – na wzór jerozolimskiej Drogi Krzyżowej.
Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało w 1999 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Bazylika Grobu Bożego w Miechowie
Trzeba przyjechać także do Bazyliki Grobu Bożego i klasztoru Bożogrobców w Miechowie. Na całym świecie są tylko dwa takie miejsca – w Jerozolimie i właśnie w Miechowie. Grób Boży w miechowskiej Bazylice jest wierną kopią jerozolimskiego, nawet starszą od znajdującej się obecnie w Ziemi Świętej. W zachodniej ścianie miechowskiego Grobu Bożego wmurowano fragment skały z grobu Chrystusa w Jerozolimie oprawiony w koronę cierniową odlaną z brązu, przywieziony w średniowieczu jako relikwia. W Bazylice znajduje się także kopia Całunu turyńskiego.
Miechowski klasztor i kościół Bożogrobców był pierwszym w Polsce i pierwszym w Europie propagującym kult Grobu Bożego, jednocześnie nie tylko najstarszym i najznakomitszym, ale także najbogatszym ze wszystkich klasztorów zakonu bożogrobców w Europie, siedzibą zwierzchnictwa. Czasy świetności Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Pańskiego w Jerozolimie zwanych bożogrobcami czy też miechowitami dawno minęły – od kasaty zakonu w 1819 roku braci w czarnych habitach z czerwonym podwójnym krzyżem w Polsce już nie ma. Obecnie miechowskim sanktuarium opiekują się księża diecezjalni, przetrwały w nim specyficzne elementy liturgii bożogrobców.
Małopolskie sanktuaria
Ze wszystkich małopolskich sanktuariów te przedstawione przez nas powyżej to szczególne miejsca pielgrzymkowe. Warto również zobaczyć inne, niemniej wyjątkowe małopolskie sanktuaria.
- W Starym Sączu czci się św. Kingę, założycielkę miejscowego klasztoru sióstr klarysek. Sanktuarium Świętej Kingi.
- Obraz Matki Boskiej w Tuchowie jest otoczony kultem od XVI wieku. Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława Biskupa i Męczennika Tuchów.
- W podkrakowskiej Mogile, w kościele klasztornym ojców cystersów czci się Cudowny Krucyfiks z XIV wieku, a ołtarz wierni od wieków okrążają na kolanach. Sanktuarium Krzyża Świętego Opactwo Cystersów Kraków Mogiła.
- Licznie odwiedzane są też dwa sanktuaria maryjne w Zakopanem – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach oraz Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.
- W Ludźmierzu pątnicy modlą się przed Matką Bożą Królową Podhala – „Gaździną Podhala”. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala Ludźmierz.
- Nie można pominąć sanktuarium Polski – Katedry Wawelskiej świętych Wacława i Stanisława. W katedrze koronowano niemal wszystkich polskich królów. Znajdują się tutaj grobowce zarówno władców, jak i najwybitniejszych Polaków, bohaterów narodowych. Nosi ona cechy wielu stylów, jej początki sięgają XI wieku, otacza ją wieniec 18 kaplic. W czasie utraty przez Polskę niepodległości stała się i jest po dziś dzień symbolem polskości i patriotyzmu.
Zachęcamy do wizyty w sanktuariach Małopolski:
Kraków i okolice
- Sanktuarium świętego Stanisława na Skałce Kraków
- Sanktuarium Krzyża Świętego Opactwo Cystersów Kraków Mogiła
- Sanktuarium Ecce Homo świętego Brata Alberta Kraków
- Sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej Kraków
- Kościół Franciszkanów Kraków Bazylika świętego Franciszka z Asyżu
- Bazylika Trójcy Świętej oo. Dominikanów Sanktuarium MB Różańcowej Kraków
- Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy Kraków
- Sanktuarium świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny Kraków
- Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Na Piasku Kraków
- Kościół świętego Mikołaja Kraków
- Kościół świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Kraków
- Arka Pana. Kościół Matki Bożej Królowej Polski Kraków Nowa Huta
- Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i świętego Rafała Kalinowskiego Czerna
- Sanktuarium Matki Bożej Hebdowskiej Hebdów
- Sanktuarium świętego Karola Boromeusza Niepołomice
- Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny Zielenice
- Kościół św. Jakuba Więcławice Stare
- Sanktuarium Matki Bożej Gaj
Jura Krakowsko- Częstochowska
- Sanktuarium Matki Bożej Tenczyńskiej Tenczynek
- Sanktuarium Matki Bożej Patronki Polskich Rodzin Robotniczych Płoki
Tatry i Podhale
- Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej Bachledówka
- Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala Ludźmierz
- Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej Zakopane Krzeptówki
- Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik Zakopane Olcza
- Sanktuarium MB Królowej Tatr Wiktorówki
- Sanktuarium św. Brata Alberta Zakopane Kalatówki
Tarnów i okolice
- Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Tarnów
- Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Tarnów
- Kościół Trójcy Przenajświętszej Zabawa
- Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej Okulice
- Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i świętego Stanisława Biskupa i Męczennika Tuchów
- Sanktuarium świętego Stanisława Biskupa i Męczennika Szczepanów
- Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Odporyszów
Oświęcim i okolice
- Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych Oświęcim
- Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Alwernia
- Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej Trzebinia
- Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego Bielany
- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Kęty
Pogórze
- Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki Wieliczka
- Zespół kościelno-klasztorny ojców franciszkanów-reformatów z kościołem Stygmatów świętego Franciszka z Asyżu Wieliczka
- Sanktuarium Matki Boskiej Gdów
- Bazylika świętego Mikołaja z Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Bochnia
- Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Ciężkowice
- Sanktuarium błogosławionej Anieli Salawy Siepraw
- Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny Dziekanowice
- Sanktuarium Najświętszej Marii Panny z Lourdes Porąbka Uszewska
- Sanktuarium świętego Szymona oraz Sióstr Ledóchowskich Lipnica Murowana
Beskid Mały i Makowski
- Sanktuarium świętego Józefa ojców Karmelitów Bosych Wadowice
- Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej Myślenice
- Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Skomielna Czarna
- Sanktuarium Matki Bożej Inwałdzkiej Inwałd
- Sanktuarium Matki Bożej Sidzińskiej Sidzina
- Sanktuarium Matki Bożej Trudnego Zawierzenia Jordanów
- Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin Maków Podhalański
Gorce i Beskid Wyspowy
- Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Limanowa
- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pasierbiec
- Sanktuarium Matki Bożej Szczyrzyc
Beskid Sądecki i Beskid Niski
- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Nowy Sącz
- Sanktuarium świętej Kingi Stary Sącz
- Leśne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Zdrojów Krynickich – Uzdrowienia Chorych Krynica-Zdrój
- Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła Tylicz
- Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Sanktuarium Pana Jezusa w Więzieniu Gorlice