Oferta wydarzeń kulinarnych w Małopolsce jest niezwykle bogata. Nie sposób wymienić je wszystkie w krótkim artykule. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Tradycjonaliści, miłośnicy konkretnych regionalnych produktów i dań, a także wielbiciele nowoczesnych wariacji na bazie regionalnej kuchni. Wasz udział w wydarzeniach kulinarnych będzie niezwykłym przystankiem na szlaku kulinarnych podróży.
Małopolski Festiwal Smaku – to co w Małopolsce najsmaczniejsze!
Największą i jedną z najstarszych imprez kulinarnych jest Małopolski Festiwal Smaku. W tym roku wydarzenie obchodzi swoje osiemnaste urodziny! To powód do hucznego świętowania! Impreza stanowi prawdziwą kwintesencję smaku Małopolski. Andrzej Polan z ekipą i koła gospodyń serwują dania przygotowane w oparciu o regionalne przepisy, których często próżno szukać w restauracjach. Na stoiskach lokalnych producentów można również zaopatrzyć domową spiżarnię w doskonałej jakości sery, wędliny, miody, przetwory, wypieki, a nawet wina. Na stronie Województwa Małopolskiego znajdziecie kalendarz tegorocznego świętowania. Skorzystajcie koniecznie i wybierzcie się do jednej z lokalizacji.
Wydarzenia dla smakoszy
Jeśli jesteście smakoszami specjałów pochodzących z konkretnej części regionu, albo któryś z produktów regionalnych lub tradycyjnych szczególnie przypadł Wam do gustu, koniecznie zainteresujcie się ofertą lokalnych wydarzeń. Swoje święto mają pieczone ziemniaki w Miękini, Kapusta w Charsznicy, kiełbasa lisiecka w Czernichowie, grzyby w Borzęcinie, karp w Zatorze, Fasola Piękny Jaś w Zakliczynie. Ostatnie z wymienionych wydarzeń to impreza kulinarna z długimi tradycjami, jedna z najstarszych w Polsce. 22. Festiwal Fasoli i Produktu Tradycyjnego Małopolski zwany potocznie Jarmarkiem odbędzie się 20 sierpnia 2023 r. Jeśli zdecydujecie się na udział w tym wydarzeniu, to przekonacie się jak wiele niezwykłych i zaskakujących dań i przetworów można przygotować z fasoli.
Na winnym szlaku
Wielką gratką dla enoturystów są pikniki i degustacje w winnicach. Niedawno sezon letnich winiarskich wydarzeń otwarły Wianki w Winnicy Dąbrówka i VII Jurajski Piknik Winny w Pstrągu Ojcowskim. To jednak tylko zapowiedź wielu winiarskich atrakcji, w tym przede wszystkim Dni Otwartych Winnic. W tym roku otworzą się Winnica Pałacu Minoga, Winnica Chodorowa, Winnica Przybysławice, Winnica Św. Jana i Piwnice Antoniego. Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują rezerwacje. Szczegóły sprawdzicie na stronie Małopolskiego Szlaku Winnego. Jeśli nie uda się Wam zarejestrować – nie martwcie się – małopolskie winnice organizują wiele sezonowych wydarzeń i degustacji, także dla grup zorganizowanych w indywidualnie ustalanych terminach.
Smakosze wina, a jednocześnie melomani koniecznie muszą w sierpniu odwiedzić Winnice Janowice, gdzie corocznie odbywa się Vitis Music Sfera Festiwal. To prawdziwa muzyczna uczta dla fanów jazzu i muzyki klasycznej, którą można celebrować z lampką wina w ręku.
Kulinarnie w Krakowie
W Krakowie – Stolicy Małopolski nie brakuje ciekawych kulinarnych wydarzeń, począwszy od cyklicznych imprez z cyklu Najedzeni Fest i Art &Food Bazar po legendarny Festiwal Pierogów. Od 11 do 15 sierpnia, każdy kto odwiedzi Kraków musi spróbować choć jednego pieroga. Jak co roku królować będą ruskie, z serem na słodko i kapustą i grzybami, ale także propozycje sezonowe, z bobem, kurkami, czy borówkami, ale także bardziej niekonwencjonalne propozycje z burakami, albo czekoladą. Jak zawsze najlepsze pierogi wybierze i nagrodzi specjalne jury.
Pod koniec sezonu letniego na Placu Wolnica odbędzie się Krakowskie Miodobranie. Impreza jest świetną okazją by skosztować najlepszych małopolskich miodów i dowiedzieć się więcej o życiu niezwykłych owadów, jakimi są pszczoły.
Gorąco zachęcamy - podróżujcie, smakujcie i poszukujcie interesujących was kulinarnych wydarzeń. To jeden z najlepszych sposobów na smakowanie Małopolski.