Słowacy mogą zaglądać do malowniczej Muszyny, a Polacy rozkoszują się atrakcjami Starej Lubowli, Podolińca, Spisskiej Beli, Kieżmarku i Popradu. Jaki jest koszt tej niezwykłej wyprawy? Od 2 do 5 euro.
Beliansky Expres – cuda natury z okien pociągu
Malownicza Dolina Popradu – jeden z najpiękniejszych fragmentów Beskidu Sądeckiego i jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce; uzdrowiskowe zagłębie z klimatycznymi kurortami i leczniczymi źródłami wody mineralnej; zjawiskowe panoramy, cenne zabytki, bogata i różnorodna kultura. Jeszcze do 25 lutego 2024 roku (przypomnijmy, że kursuje od 30 grudnia 2023 roku) w każdy weekend ze słowackiego Popradu do polskiej Muszyny wyrusza Beliansky expres – sezonowy pociąg dla polskich i słowackich turystów oferujący możliwość obcowania z pięknem Doliny Popradu i urokliwymi zakątkami polsko-słowackiego pogranicza.
Działający sezonowo już od kilku lat Beliansky expres odjeżdża w każdą sobotę i niedzielę z Popradu w kraju preszowskim na słowackim Spiszu o godz. 7.29 i 15.29, a do stacji w małopolskiej Muszynie przyjeżdża o godz. 9.11 i 17.11. Z kolei z Muszyny wyrusza o godz. 10.00 i 17.56, a do Popradu dociera o godz. 11.40 i 19.40. Po drodze zatrzymuje się w Studenym Potoku, Kieżmarku, Spiskiej Beli, Podolińcu, Starej Lubowli i Pławcu.
Bilety można kupić w kasach słowackiego przewoźnika kolejowego (Železničná Spoločnosť Slovensko) i na jego stronie internetowej https://predaj.zssk.sk/search oraz w pociągu na stacjach Plaveč i Muszyna. Szczegółowe informacje o połączeniu i biletach dostępne są na stronie internetowej https://idsvychod.sk/na-vylet-do-polska-belianskym-expresom
Rozkład jazdy Muszyna – Poprad-Tatry:
⇒ Muszyna – odjazd godz. 10.00
⇒ Plaveč – godz. 10.19
⇒ Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) – godz. 10.33
⇒ Podolinec – godz. 10.46
⇒ Biała Spiska (Spišská Belá) – godz. 10.58
⇒ Kieżmark (Kežmarok) – godz. 11.17
⇒ Studený Potok – godz. 11.28
⇒ Poprad-Tatry – przyjazd godz. 11.40
Muszyna – odjazd godz. 17.56
⇒ Plaveč – godz. 18.19
⇒ Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) – godz. 18.33
⇒ Podolinec – godz. 18.46
⇒ Biała Spiska (Spišská Belá) – godz. 18.58
⇒ Kieżmark (Kežmarok) – godz. 19.17
⇒ Studený Potok – godz. 19.28
⇒ Poprad-Tatry – przyjazd godz. 19.40
Rozkład jazdy Poprad-Tatry – Muszyna:
⇒ Poprad-Tatry – odjazd godz. 7.29
⇒ Studený Potok – godz. 7.41
⇒ Kieżmark (Kežmarok) – godz. 7.51
⇒ Biała Spiska (Spišská Belá) – godz. 8.01
⇒ Podolinec – godz. 08.17
⇒ Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) – godz. 8.34
⇒ Plaveč – godz. 08.52
⇒ Muszyna – przyjazd godz. 9.11
Poprad-Tatry – odjazd godz. 15.29
⇒ Studený Potok – godz. 15.41
⇒ Kieżmark (Kežmarok) – godz. 15.51
⇒ Biała Spiska (Spišská Belá) – godz. 16.01
⇒ Podolinec – godz. 16.17
⇒ Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) – godz. 16.34
⇒ Plaveč – godz. 16.52
⇒ Muszyna – przyjazd godz. 17.11
Ceny biletów na Beliansky Express – dorośli:
⇒ Muszyna – Plaveč – 2 euro
⇒ Muszyna – Stará Ľubovňa – 3 euro
⇒ Muszyna – Podolínec – 4 euro
⇒ Muszyna – Spišská Belá – 4 euro
⇒ Muszyna – Kežmarok – 4 euro
⇒ Muszyna – Poprad-Tatry – 5 euro
Ceny biletów na Beliansky Express – dzieci od 6 do 16 lat, pies
⇒ Muszyna – Plaveč – 1 euro
⇒ Muszyna – Stará Ľubovňa – 1,5 euro
⇒ Muszyna – Podolínec – 2 euro
⇒ Muszyna – Spišská Belá – 2 euro
⇒ Muszyna – Kežmarok – 2 euro
⇒ Muszyna – Poprad-Tatry – 2,5 euro
Nie tylko Beliansky Expres – połączenia transgraniczne
Małopolskie pogranicze można zwiedzać nie tylko transgraniczną koleją, ale również autobusami. Słowacki kraj preszowski oprócz Belianskyego expresu uruchomił transgraniczne połączenie autobusowe na trasie Bardejovske Kupele – Bardejov – Krynica (operatorem jest słowacki przewoźnik SAD Prešov). Z kolei kraj żyliński połączenie autobusowe z Trsteny do Term Chochołowskich (operatorem jest lokalny słowacki oddział Arrivy). Swoje transgraniczne połączenie ma również Małopolska – w sieci autobusowych linii dowozowych Kolei Małopolskich autobus transgraniczny kursuje na trasie Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Trstena.
Autobusy transgraniczne są połączeniami codziennymi i całorocznymi – powstały na terenach atrakcyjnych turystycznie nie tylko dla odwiedzających te miejsca turystów, ale również z myślą o mieszkańcach przygranicznych terenów. Dla turystów to doskonała alternatywa dla podróży samochodem, zwłaszcza w obliczu zatłoczonych w sezonie turystycznym i drogich miejsc parkingowych czy też w trosce o środowisko. Połączenia realizowane są wygodnymi, komfortowymi i przyjaznymi środowisku autobusami, a bilety z reguły można kupić u kierowcy płacąc gotówką lub kartą.
Kolejowe i autobusowe połączenia transgraniczne to atrakcyjna oferta – z poszczególnych stacji i przystanków można się przesiąść już na lokalne pociągi czy autobusy i dojechać w inne atrakcyjne miejsca polsko-słowackiego pogranicza.0
Informacje o połączeniach (rozkłady jazdy) można sprawdzić na stronach internetowych przewoźników – Kolei Małopolskich, Železničná Spoločnosť Slovensko, Arriva Liorbus, SAD Prešov – a w przypadku połączeń słowackich na stronie wschodniosłowackiego organizatora transportu publicznego IDS Východ czy też w uniwersalnej słowackiej wyszukiwarce połączeń www.cp.sk.
I warto wspomnieć, że Małopolska planuje kolejną transgraniczną linię autobusową na trasie Nowy Targ – Czerwony Klasztor, a kraj preszowski ze Starej Lubowni do Piwnicznej.