Muzea Krakowa

Zamek na Wawelu, ozdobny budynek, z dwoma wieżami, ogród na pierwszym planie.

Przemierzając ulice Krakowa śmiało i z przyjemnością można się w nich zagubić... Każda z nich, węższa czy szersza, skrywa tajemnice wieków. Dość powiedzieć, że pierwsze wzmianki o Krakowie pochodzą z II poł. IX w., a już w roku 1000 powstało tutaj biskupstwo i obecna stolica Małopolski na wiele stuleci stała się siedzibą polskich władców. Nie będzie zatem przesadą stwierdzenie, że spora część Krakowa jest zabytkiem muzealnym. Muzea Krakowa pozwalają jednak skupić naszą uwagę na najważniejszych wydarzeniach i najcenniejszych historii.

Kraków – miasto muzeów

Nie tylko jednak z zewnątrz warto podziwiać zabudowania Starego Miasta i dzielnic przyległych (mniej lub bardziej po sąsiedzku z rynkiem). Kraków to nie tylko miasto-muzeum, ale i też miasto muzeów. To w końcu tutaj znajduje się najbardziej znany z eksponatów małopolskich kolekcji muzealnych: obraz "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, który oglądać możemy w niedawno odrestaurowanym Muzeum Czartoryskich w Krakowie. W Sukiennicach podziwiać zaś możemy dzieła sztuki polskiej, takie jak "Hołd pruski" Jana Matejki wspaniałe krajobrazy pędzla Józefa Chełmońskiego. W Muzeum Narodowym znajdziemy z kolei prace wybitnej polskiej malarki Olgi Boznańskiej, a Wawel zaprasza do odwiedzenia Państwowych Zbiorów Sztuki, które od lat powojennych stale się powiększają. To tutaj możemy obejrzeć królewskie komnaty i apartamenty, przystanąć na dłuższą chwilę przy ekspozycji Wawel Zaginiony i zobaczyć dzieła sztuki wschodniej. Mnóstwo historii znajdziemy także w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, którego oddział główny mieści się w Pałacu Krzysztofory. Jego pododdziały rozsiane są po całym mieście i zapraszają turystów i mieszkańców do odwiedzin. Na liście znajduje się m.in. Barbakan, Apteka Pod Orłem i Wieża Ratuszowa. W skład tego tętniącego życiem muzeum  wchodzą także Podziemia Rynku i niesamowita Fabryka Emalia Oscara Schindlera.

Muzea Krakowa to nie tylko Stare Miasto

Jak już wspominaliśmy, cały Kraków usiany jest muzeami, nie wszystkie zatem znajdują się w jego ścisłym centrum. Tak jak przykładowo wymieniona już Fabryka Schindlera, w ciągle rozwijającej się dzielnice Zabłocie i położone tuż obok Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Na uwagę zasługuje również Muzeum Lotnictwa Polskiego i Muzeum Inżynierii Miejskiej, które przedstawiają osiągnięcia nauki i techniki. Krakowska Nowa Huta zaprasza zaś do obejrzenia perełek związanych z epoką PRL-u i nie tylko, które znalazły miejsce w tamtejszym Muzeum Nowej Huty. Miłośnicy sztuki wschodniej znajdą zaś ciekawe miejsce dla siebie tuż obok Wisły – w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Dzieci zaś z kolei będą szczególnie zadowolone z wizyty w Muzeum Obwarzanka, w którym będą mogły sprawdzić swoje piekarskie umiejętności.
Nie sposób wymienić wszystkie muzea znajdujące się w stolicy Małopolski, dlatego też wszystkich zainteresowanych odsyłamy do przygotowanej przez nas listy, która z pewnością pomoże w wyborze tego najbardziej interesującego.


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści