Szlaki wielofunkcyjne wokół góry Mogielica czekają!

Zdjęcie dronowe tras na Mogielicy
Jedną z atrakcji turystycznych powiatu limanowskiego są trasy narciarstwa biegowego w rejonie góry Mogielica, które w sezonie letnim pełnią również funkcję tras pieszych, rowerowych czy nordic walking.

 

Mogielica przyciąga nie tylko turystów wędrujących szlakami górskimi, zdobywających kolejne szczyty Beskidu Wyspowego, ale coraz częściej rowerzystów i miłośników nart biegowych. To właśnie z myślą o nich powstała wokół Mogielicy 21-kilometrowa trasa turystyczna, która w okresie zimowym jest przygotowana do uprawiania narciarstwa biegowego. Trasy są profesjonalnie przygotowane, na bieżąco ratrakowane i wyciskany jest na nich ślad do uprawiania narciarstwa klasycznego. Doskonałe warunki topograficzne i klimatyczne panujące na zboczach góry powodują, że narciarze mogą liczyć na śnieg przez kilka zimowych miesięcy. Na Polanie Stumorgowej dodatkowo jest przygotowywana krótsza trasa – pętla o długości 2 km. Z tej trasy często korzystają użytkownicy nart skiturowych. W okresie, gdy zaniknie pokrywa śnieżna z trasy korzystają rowerzyści, a także miłośnicy nordic walking. Często na wyprawy wybierają się całe rodziny.

Trasy wokół Mogielicy mają jednolite znakowanie i co kilometr spotkamy słupki z oznaczeniem odległości i poziomem trudności. Większość trasy jest łatwa do pokonania dla każdego miłośnika nart biegowych i rowerów, jednak są też odcinki trudniejsze – głównie ze względu na duże nachylenie stoków. Takie miejsca oznaczone są kolorem czerwonym, a w dwóch miejscach mamy oznaczenie czarne, mówiące o odcinkach najtrudniejszych, na których trzeba szczególnie uważać. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia wypraw narciarskich i biegowych wokół Mogielicy jest parking Wyrębiska lub odległy o 3 km stąd parking przy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego „Zalesie” przy Przełęczy Słopnickiej. Aktualne warunki na trasach można sprawdzić na profilu Facebookowym https://www.facebook.com/trasymogielica/.

Szczegóły dotyczące tras:

  • Trasa narciarstwa biegowego „Mogielica” na terenie Powiatu Limanowskiego

Trasa liczy aż 21 km. Zlokalizowana jest na terenie gmin: Słopnice i Dobra, przeznaczona dla osób chcących doskonalić swoje umiejętności narciarskie. Prowadzona jest leśnymi stokówkami (ok. 750-850 m. n.p.m.), wokół najwyższego szczytu „Mogielicy”. Pętla zaczyna się i kończy przy parkingu na „Wyrębiskach”, oddalonym od wypożyczalni sprzętu o 3 km – przy zielonym i żółtym szlaku turystycznym.

  • Trasa narciarstwa biegowego „Rodzinna” na terenie Powiatu Limanowskiego

Trasa biegnie przez pierwszych 6 km trasy Mogielica. W większości występują łagodne odcinki z przeznaczeniem do rekreacji rodzinnej. Po 6 km powrót tą samą drogą do parkingu na „Wyrębiskach”.

  • Trasa narciarstwa biegowego „Na Polanie Stumorgowej” pod Mogielicą na terenie Powiatu Limanowskiego

Trasa o długości 2 km, zlokalizowana na Polanie Stumorgowej pod Mogielicą (utworzona w zależności od warunków pogodowych). Znajduje się na wysokości 1050-1100 metrów. Przebiega po niebieskim szlaku turystycznym, który prowadzi na Mogielicę. Z główną trasą wokół najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego łączy się w okolicach 6 km. Trasa łagodna z przeznaczeniem do narciarstwa biegowego.

  • Na uczących się dopiero jazdy na nartach czeka „Mała Pętla” (1200 metrów) przy stadionie LKS Zalesianka.

Płatna wypożyczalnia sprzętu:
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS „Zalesianka"

Więcej o trasach przeczytać można na stronie internetowej https://trasymogielica.pl/ oraz w przewodniku do pobrania tutaj.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets