Back

Na zakończenie wakacji finałowy koncert 13. edycji Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”

Na zakończenie wakacji finałowy koncert 13. edycji Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”

Wnętrze kościoła w Binarowej
W ostatnią niedzielę sierpnia (25.08) zapraszamy do Binarowej – wsi w powiecie gorlickim, słynącej z wpisanego na Listę UNESCO drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła. W zachwycającym wnętrzu świątyni wybrzmią męskie głosy śpiewaków z zespołu wokalnego Cracow Singers. Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00.

Zespół prezentuje programy a cappella z muzyką dawną i współczesną a także współpracuje z instrumentalistami oraz z orkiestrami w różnorodnych repertuarach. Kierownikiem artystycznym Cracow Singers jest Karol Kusz.

W programie koncertu muzyka wokalna polskiego, francuskiego i angielskiego Renesansu, ze szczególnym podkreśleniem twórczości polskiego kompozytora Wacława z Szamotuł. Kompozycje XVI wiecznych mistrzów korespondują ze sobą zarówno pod względem tematycznym – sfera sacrum, jak i pod względem najlepszego warsztatu kompozytorskiego.

Ważny kontekst tematyczny programu związany jest z tegorocznym wielkim polskim jubileuszem 450 – lecia Unii Lubelskiej. Koncert otworzy „Modlitwa za Rzecz Pospolitą i Króla”   - kompozycja Wacława z Szamotuł. Pieśń śpiewana była na cześć Zygmunta II Augusta i utożsamiała króla z państwem oraz narodem, stąd nazwana została pierwszym hymnem polskim.

Kościół parafialny św. Michała Archanioła w Binarowej datowany jest na około 1500 r. Kościół jest jednym z najcenniejszych zabytków Pogórza Ciężkowickiego. Wnętrze jest galerią sztuki zdobniczej: na stropach znajdują się cenne malowidła z pocz. XVI w., na ścianach barokowe cykle biblijne, zaś w kaplicy unikalna polichromia z 1655 r. Najcenniejszymi elementami wyposażenia kościoła są gotyckie rzeźby z końca XIV w.: Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a także płaskorzeźby Św. św. Małgorzaty, Doroty, Katarzyny i Barbary, znajdujące się w ołtarzach bocznych. W roku 2003 obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

 

Play Play