Akweny do kąpieli

brzeg zalewu, błękitne niebo, słońce
Małopolska oferuje dla miłośników „wodnego szaleństwa” szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu. Oprócz term, wyposażonych na najwyższym światowym poziomie i prezentujących szeroki zakres usług, Małopolska posiada wiele akwenów.

Małopolska oferuje dla miłośników „wodnego szaleństwa” szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu. Oprócz term, wyposażonych na najwyższym światowym poziomie i prezentujących szeroki zakres usług, Małopolska posiada wiele akwenów.

Zalewy i jeziora to miejsca gdzie nie tylko można znaleźć ochłodę podczas okresu letniego ale również podziwiać dziedzictwo naturalne regionu. Miejsca, które przyciągają poprzez wysoką jakość usług gastronomiczno-hotelowych, mają również dobrze rozwiniętą infrastrukturę towarzyszącą. Akweny przyciągające amatorów „wody” pozwalają nie tylko na plażowanie, kąpiel i rejsy statkiem ale również na aktywny wypoczynek, poprzez uprawianie wielu sportów wodnych  takich jak: windsurfing, żeglarstwo, sporty motorowodne. Corocznie wielu mieszkańców naszego regionu i turystów odwiedzających Małopolskę, spędza wolny czas korzystając z „uroków wodnych” regionu. 

Kraków, Bagry. Zbiornik, enklawa spokoju, leży blisko centrum Krakowa, w dzielnicy Płaszów. Samochodem da się dojechać niemal nad sam jego brzeg (ul. Kozia i Bagrowa). W pobliżu akwenu zatrzymują się też autobusy miejskie. Kąpielisko jest strzeżone (bezpłatne), a w KS Płaszowianka lub ośrodku rekreacyjno-żeglarskim HORN można wypożyczyć sprzęt wodny.

Zalew Kryspinowski. Jezioro powstało w wyrobisku nieczynnej kopalni piasku, a jego zalety to piaszczyste plaże i niewielka odległość od centrum Krakowa. Do Kryspinowa można dojechać z Krakowa drogą nr 780, kursują tu również liczne autobusy podmiejskie. Samochód można zostawić na płatnym parkingu. Kąpielisko jest strzeżone (płatne), dysponuje wypożyczalnią sprzętu wodnego, boiskami sportowymi i placem zabaw.

Przylasek Rusiecki to dawna podkrakowska wieś, a dziś osiedle podmiejskie na terenie dzielnicy Nowa Huta, którego sporą część zajmuje kompleks 14 zbiorników wodnych. W ostatnich latach stały się one popularne jako miejsce do wędkowania i kąpielisko. W przyszłości, na terenie wokół zbiorników ma powstać park rzeczny. W sąsiedztwie planowany jest też Park Edukacyjny „Branice” wraz ze skansenem prezentującym tradycję Krakowiaków Zachodnich. Inwestycja jest częścią wspólnego projektu Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego pn. „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Dojazd jest możliwy ulicą Igołomską, a następnie do osiedla Przylasek Rusiecki, do którego kursują także autobusy miejskie. Przy strzeżonym kąpielisku (bezpłatne), na wschodnim brzegu największego jeziorka, działa parking (płatny). Sprzęt wodny można wypożyczyć u ratowników.

Jezioro Czchowskie. Niewielkie zaporowe jezioro powstałe na Dunajcu poniżej dużej zapory w Rożnowie otaczają strome, zalesione zbocza. Akwen jest więc wyjątkowo malowniczy, ale też trudno dostępny. Jedyne dogodne zejście do wody i oficjalne kąpielisko (bezpłatne) znajdują się obok przystani wodnej, tuż przy zaporze. Latem dyżuruje tu ratownik. Niedaleko działa drugie kąpielisko: poniżej zapory na Dunajcu, obok stadionu miejskiego w Czchowie. Wzdłuż brzegu zbiornika, po jego zachodniej stronie, biegnie droga nr 75 z Brzeska do Nowego Sącza.

Jezioro Czorsztyńskie. Akwen doskonale nadaje się do celów wypoczynkowych, brzegi są zazwyczaj łatwo dostępne, a okolice wyjątkowo malownicze. Dojazd nad jezioro zapewnia szosa nr 969 z Nowego Targu do Krościenka nad Dunajcem oraz boczna droga z Dębna do Niedzicy. Nad jeziorem działa kilka plaż i przystani wodnych. W Niedzicy, zaledwie 200 m od wzgórza z zamkiem, można odpocząć na kąpielisku Zamajerz-Zamek jedynym strzeżonym. Obok znajduje się port jachtowy i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Na północnym brzegu funkcjonuje kąpielisko Stara Droga w Kluszkowcach. Na przystani Aqualand można znaleźć punkty gastronomiczne i wypożyczalnię sprzętu.

Jezioro Klimkówka. Ukryte pośród dzikich pasm Beskidu Niskiego, jezioro powstało dzięki zaporze przegradzającej rzekę Ropę (około 18 km na południe od Gorlic). Dojeżdża się do niego z szosy nr 28 Nowy Sącz – Jasło drogą z Ropy do Uścia Gorlickiego. Jezioro znane jest przede wszystkim amatorom windsurfingu, panują na nim doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Brak natomiast oficjalnych kąpielisk i plaż strzeżonych.

Jezioro Rożnowskie. Kolejny zbiornik zaporowy na Dunajcu, oddalony około 15 km od Nowego Sącza, otaczają strome, choć niewysokie wzgórza. Po zachodniej stronie jeziora biegnie droga nr 75 z Nowego Sącza do Brzeska, po wschodniej natomiast, przez Gródek nad Dunajcem, droga nr 975 z Nowego Sącza do Wojnicza. W Gródku znajduje się duże, popularne kąpielisko strzeżone. Można tu wypożyczać rowery wodne lub kajaki. Bogatą ofertą sprzętu wodnego dysponuje stanica wodna PTTK Beskid w Znamirowicach, po zachodniej stronie jeziora (www.beskid.pttk.pl; jachty, łodzie, deski windsurfingowe, kajaki, motorówki). Nad akwenem położonych jest sporo ośrodków wypoczynkowych z własnymi kąpieliskami i wypożyczalniami sprzętu.

Zalew Chechło. Ten największy zbiornik wodny w Trzebini leży na skraju Puszczy Dulowskiej. Jego południowa część jest zagospodarowana, latem działa tam strzeżone kąpielisko (płatne). Zaplecze gastronomiczno-noclegowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego zapewniają ośrodki wypoczynkowe. Są również place zabaw oraz boiska sportowe.

Rzeki i potoki. Bezpieczne kąpieliska znajdują się m.in. na:
– Dunajcu: w Czchowie koło szpitala;
– Rabie: w Dobczycach poniżej zapory, Gdowie-Zarabiu, Myślenicach, Lubniu, Pcimiu i Stróży;
– Skawie: w Wadowicach między mostami;
– potoku Szczawnik: w Muszynie Złockie;
– potoku Porębianka: w Porębie.

Jakość wody w kąpieliskach jest co roku badana przez Sanepid.