Jesteś tutaj:
Powrót

Rowerem do malowanego Zalipia

Rowerem do malowanego Zalipia

Na zdjęciu widać malowany w kwiecisty wzór dom
Jeśli chcesz naprawdę zobaczyć Zalipie, wybierz się tam najlepiej na rowerze, a nie samochodem. W poniższym tekście podpowiadamy:
  • dlaczego wybrać akurat dwa kółka, jako najlepszy ku temu środek transportu,
  •  jak zaliczyć tą trasę w miarę bez wysiłku nawet w jeden dzień (jakby nie patrzeć odległość z Krakowa to ponad 100 km) korzystając z wygodnych połączeń Kolei Małopolskich,
  • w jaki sposób zaplanować wycieczkę po nowiutkich, bo wybudowanych na przestrzeni ostatniego roku, genialnych trasach rowerowych w Małopolsce: Wiślanej Trasie Rowerowej oraz Velo Dunajec,
  • gdzie przepłynąć się dwoma promami rzecznymi po Dunajcu,
  • i w końcu jak miło spędzić na rowerze cały dzień.

Zalipie

Cel naszej wycieczki, czyli malowana wieś Zalipie posiada ponoć status najbardziej instagramowej wioski świata. Być może dlatego duża ilość osób, która się tu wybiera, ma spore oczekiwania wobec tego co zobaczy na miejscu. Niektórzy spodziewają się swego rodzaju skansenu, do którego można przyjechać samochodem, zostawić go na parkingu i w godzinę oblecieć wszystkie obiekty. Tak to jednak nie wygląda. Zalipie to normalnie funkcjonująca wioska, której mieszkańcy od lat upiększają w oryginalny sposób swoje obejścia. Na ok. 150 gospodarstw w Zalipiu jakaś ⅓ jest przyozdobiona ręcznie malowanymi motywami kwiatowymi. Czasem są to całe obejścia, czasem fragmenty, jak drzwi, budy, czy studnie. Dlatego z okien samochodu możecie po prostu nie być w stanie tego wszystkiego wyłapać.

WTR

Proponuję więc o wiele spokojniejsze poszwędanie się tutaj rowerem od strony Dunajca i powolną jazdę dookoła całej wioski. Warto zahaczyć o Dom Malarek (gdzie można dostać mapę z zaznaczonymi domostwami), lokalny kościół czy Zagrodę Trójniaków. Aktualnie samo Muzeum Zagroda Felicji Curyłowej jest zamknięte dla zwiedzających do końca 2018 r - trwa remont. W każdy weekend wakacji organizowane są jednak przez pracowników Tarnowskiego Centrum Informacji Turystycznej wycieczki po Zalipiu (zbiórka o godz. 11 przy zagrodzie Felicji Curyłowej). Więcej szczegółów znajdziecie na www.muzeum.tarnow.pl oraz www.it.tarnow.pl

Zachęceni? To teraz podpowiadam jak wykręcić ten dystans z Krakowa na rowerach każdego typu i bez żadnego stresu. Oto moja propozycja wycieczki do Zalipia z wykorzystaniem pociągu, roweru i nowych tras sieci Velo Małopolska.

Zalipie

Z Krakowa jedziemy pociągiem do stacji Stanisławice (na tej trasie pociągi jeżdżą +/- co godzinę) ➜ następnie przejazd przez Puszczę Niepołomicką do Chobotu, gdzie wskakujecie na ➜ Wiślana Trasa Rowerowa ➜ później prom w Wietrzychowicach (w okresie od 1.05 do 31.10 czynny od 6:00 do 20:00., tel. 14 674 12 30, bezpłatny dla rowerzystów) ➜ dalej lokalnymi drogami dojeżdżamy do Zalipia, które na spokojnie sobie objeżdżamy i takimi samymi drogami docieramy na ➜ prom w Otfinowie (godziny otwarcia, info oraz kontakt takie same jak na poprzednim promie) ➜ następnie wskakujemy na trasę Velo Dunajec, po której gładko docieramy do ➜ stacja Bogumiłowice ➜ i w końcu powrót pociągiem do Krakowa.

W ten sposób można zrobić ok. 115 km w większości po świetnych, asfaltowych i co ważne kompletnie płaskich (bo nadrzecznych) trasach rowerowych oraz lokalnych drogach o uspokojonym ruchu. Niech Was więc nie przestraszy ten kilometraż, bo naprawdę jest on do zrobienia dla każdego i to nawet w jeden dzień.

Jeśli nie czujecie się jednak na siłach, to proponuję obrać po prostu za start/metę stację kolejową w Bogumiłowicach (lub Tarnowie) i zmodyfikować wycieczkę do Zalipia wykorzystując trasę Velo Dunajec oraz promy w Wietrzychowicach i Otfinowie.

Stacja Bogumiłowice

Dla tych bardziej wprawionych (lub tych, którzy chcą zrobić sobie wycieczkę na 2 dni) proponuję zupełnie zrezygnować z pociągu i w okolice Puszczy Niepołomickiej/Woli Batorskiej dojechać rowerami już z Krakowa (na razie lokalnymi drogami przez Brzegi/Grabie/Niepołomice, ponieważ Wiślana Trasa Rowerowa na tym odcinku jeszcze jest w planach/przetargach). Drogę powrotną również można zaplanować przez Bogumiłowice, ale nie wsiadając do pociągu, tylko korzystając z budowanej właśnie kolejnej trasy (w ramach sieci tras rowerowych Velo Małopolska), czyli Euro Velo 4. Poprowadzi nas ona głównie przez puste drogi serwisowe wzdłuż A4, malowniczą kładkę nad rzeką Rabą w Mikluszowicach oraz Puszczę Niepołomicką. Stamtąd już tym samym wariantem co na początku wycieczki wracamy do Krakowa.

Jak widzicie możliwości wyboru wariantów jest wiele, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie. Pamiętajcie, że warto nie zmieniać tylko dwóch rzeczy: Zalipia jako atrakcyjnego celu wycieczki oraz skorzystania z nowych, małopolskich tras rowerowych. Do zobaczenia na trasach!

Mapa z ww. wycieczką (wraz z wariantami) oraz naniesionymi przebiegami Wiślanej Trasy Rowerowej / VeloDunajec / EuroVelo4 znajdziecie tutaj https://goo.gl/i2IfaU
Sam plik.gpx do pobrania tutaj https://goo.gl/FvxCQY

Jarosław Tarański / www.velomalopolska.pl

 

Multimedia


Odkrywaj regiony

Poznaj regiony Małopolski