Back

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport

Wnętrze Cetrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport
Jedyny w Polsce, a także unikatowy na skalę światową ośrodek popularyzowania i rozpowszechnia wiedzy z zakresu lotnictwa cywilnego. Posiada kompleksową ofertę programów edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych - od przedszkolaków, po seniorów.

Przybliżając tajniki funkcjonowania lotniska, jego organizację oraz struktury zawodowe, edukuje i otwiera możliwości własnego rozwoju poprzez planowanie kariery zawodowej w branży lotniczej. Każdy, kto chce spróbować swoich sił, może tu pracować w wybranym przez siebie zawodzie, od pilota po pracownika lotniskowego. Dla odwiedzających przygotowano szkoleniowy terminal pasażerski z prawdziwą infrastrukturą, ścieżką odlotową i przylotową oraz obowiązującymi procedurami. 

Programy edukacyjne realizowane w Centrum Edukacji Lotniczej obejmują: lekcje z zakresu funkcjonowania lotniska, zajęcia specjalistyczne na wybrane tematy, praktyki zawodowe, warsztaty, platformę wymiany doświadczeń z innymi lotniskami, letnie campy lotnicze, dni otwarte, imprezy okazjonalne, e-learningi, a nawet gry terenowe realizowane w przestrzeni lotniska. 

Jednym z bardziej istotnych elementów wspomagających procesy dydaktyczne są też ściany edukacyjne, opatrzone grafikami przedstawiającymi historię lotnictwa, lotniskowe procedury, wyrażenia i zwroty stosowane w języku lotniczym, przekroje samolotów, a także puzzle, zgadywanki i rebusy; każda ściana uczy i bawi zarazem. 

Powstanie Centrum Edukacji Lotniczej to efekt wieloletniej praktyki wycieczek po krakowskim lotnisku i jednocześnie odpowiedź na wyraźnie rosnące zapotrzebowanie rynku w tym zakresie, szczególnie w ramach reformy edukacji i konieczności włączenia pracodawców w proces kształcenia zawodowego. 

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport to także swoisty poligon rozwojowy dla nowych pomysłów i technologii, które w przyszłości mogą wspomóc pracę portów lotniczych. Przykładem jest współpraca ze start-up -ami, platforma wymiany doświadczeń z innymi portami lotniczymi czy tworzenie materiałów i programów edukacyjnych w oparciu o najnowsze rozwiązania z branży IT. Wykorzystujemy m.in. symulator VR pracy koordynatorów ruchu lotniczego naziemnego, dedykowaną aplikację mobilną opartą o działanie beaconów, symulator lotu, autorski program do odprawy biletowo - bagażowej, humanoidalnego robota, interaktywny monitor, czy system informacji wizualnej. 

Obiekt stał się wizytówką portu, a nasze progi od momentu otwarcia przekroczyło już łącznie ponad 23 tysiące odwiedzających, przy czym ilość ta systematycznie wzrasta. Są wśród nich pracownicy lotnisk i linii lotniczych, przedstawiciele świata biznesu i polityki, a także osoby odpowiedzialne za wdrażanie nowych rozwiązań w zakresie szeroko pojętego IT w branży lotniczej i branżach pokrewnych.

Trzeci rok funkcjonowania CEL oparty zostanie na całkiem nowych ekspozycjach interaktywnych. Znajdą się wśród nich: 

Ekspozycja interaktywna „Konwencja CITES” - powstała w ramach współpracy z Ministerstwem Środowiska RP oraz Służbą Celno-Skarbową, Oddział Celny Port Lotniczy Kraków-Balice (OC2), Małopolski Urząd Celno - Skarbowy w Krakowie. Interkatywna mapa ginących gatunków prezentować będzie problematykę Konwencji Waszyngtońskiej o Ochronie Gatunków Fauny i Flory Zagrożonych Wyginięciem (tzw. Konwencja CITES).

Ekspozycja „Spakuj bagaż” - celem ekspozycji jest zwrócenie uwagi na problematykę właściwego pakowania bagażu przed odlotem. Umieszczone na wystawie eksponaty odzwierciedlać będą poprzez swoją ilość (łącznie ponad tysiąc sztuk różnego rodzaju przedmiotów) skalę zjawiska, a także symbolizować rzeczywiście rekwirowane przez SOL przedmioty codziennego użytku, które jednak zabronione są do przewozu w bagażu podręcznym, jako uznane eza niebezpieczne w kontekście transportu lotniczego (wałki do ciasta, kajdanki, łuski po amunicji, scyzoryki, żyletki, narzędzia, atrapy broni/zabawki itp.).

Przestrzeń interaktywna „Kosmos” - część poświęcona tematyce szeroko rozumianego kosmosu - od omówienia Układu Słonecznego i zjawiska stref czasowych, po najnowsze technologie kosmiczne, przyszłość lotnisk i lotnictwa w kontekście nowych technologii oraz zabawę specjalnie skonstruowanymi panelami manipulacyjnymi w dwóch wersjach - dla dzieci i dorosłych.

Sala Samolotowa - odwzorowanie wnętrza statku powietrznego, do którego użyliśmy dziewięciu rzędów prawdziwych samolotowych foteli. Pobudzając wyobraźnię w ten sposób łatwo omówimy podstawowe zasady etykiety na pokładzie, czy też procedury związane z bezpieczeństwem podczas lotu. Będzie to dla nas również idealne miejsce do przedstawiania budowy statku powietrznego oraz tajników pracy personelu pokładowego.

VR Marchaller Room - nowa odsłona dobrze znanej już gościom CEL instalacji, przygotowanej przez współpracującą z Kraków Airport spółkę Simpro. Aplikacja prezentuje w wirtualnej rzeczywistości realia pracy Koordynatorów Ruchu Lotniczego Naziemnego, potocznie zwanych Marszałkami. Aby łatwiej uzmysłowić uczestnikom zajęć jak dużo precyzji, koncentracji i odpowiedzialności wymaga ten zawód - każdy ma możliwość ubrania specjalnych googli VR i przeniesienia się na chwilę na płytę krakowskiego lotniska, gdzie będzie mógł pomóc pilotom „zaparkować” ich wielkie maszyny.

Korytarz Leonarda da Vinci - w CEL dużą wagę przywiązuje się do podkreślania historycznych aspektów rozwoju tak krakowskiego lotniska, lotnictwa w Polsce jak i lotnictwa w ogóle. Korytarz Vinci będzie podróżą w czasie do okresu, kiedy wielki geniusz i prawdopodobnie najwszechstronniej utalentowany człowiek w historii tworzył swoje dzieła, również te z obecnej dziedziny lotnictwa.

Play Play