Spacerem, rowerem, a może… wakeboardem?

Alejka w parku otoczona drzewami.
Kraków i jego okolice mają wiele do zaoferowania tym, którzy lubią aktywny wypoczynek. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy jazdy na rowerze, wodnych szaleństw czy wspinaczki skałkowej. Zacznijmy jednak od spacerów, gdyż pieszo (lub z niewielką pomocą komunikacji miejskiej) można odkryć prawdziwe skarby. Ruszajmy zatem w drogę!

Jedną z najciekawszych form pieszego zwiedzania Krakowa jest wędrówka Szlakiem Młodopolska Małopolska, którego krakowska część obejmuje 13 miejsc i obiektów związanych z historią Młodej Polski. Wyruszamy spod znajdującego się w ścisłym centrum Teatru im. Juliusza Słowackiego, zwiedzając następnie m.in. Akademię Sztuk Pięknych, kościół Mariacki, Dom Józefa Mehoffera czy Kamienicę Szołayskich. Krakowską część szlaku wieńczy Muzeum Rydlówka w domu wybudowanym z końcem XIX w. przez Włodzimierza Tetmajera. Ciekawą formą pieszego zwiedzania miasta może być również Krakowski Szlak Street Artu, obejmujący 19 miejsc z imponującymi muralami, m.in. twarze osób związanych z Kazimierzem przy ul. Józefa czy słynny „Indianin” na ul. św. Wawrzyńca.

Kraków to doskonałe miejsce dla miłośników turystyki religijnej. Przede wszystkim ze względu na szlak prowadzący przez miejsca związane z papieżem Janem Pawłem II, których jest w tym mieście bez liku, żeby wspomnieć tylko kościół Arka Pana, Błonia i znajdujący się tam kamień papieski czy słynne papieskie okno przy ul. Franciszkańskiej. Kraków jest wyjątkowym miejscem w tej części Europy pod kątem liczby grobów osób uznanych za świętych lub błogosławionych, o czym przekonamy się wyruszając Krakowskim Szlakiem Świętych, prowadzącym przez 19 świątyń, od Bazyliki Archikatedralnej na Wawelu po Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Warto wspomnieć również o Małopolskim Szlaku Bożogrobców, którego dwa przystanki znajdują się właśnie w Krakowie: to dawny kościół św. Jadwigi na krakowskim Stradomiu oraz kościół św. Barbary znajdujący się w sąsiedztwie bazyliki mariackiej przy Placu Mariackim. Bożogrobcy, czyli Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie zostali sprowadzeni do Krakowa z pobliskiego Miechowa, który po dziś dzień nazywany jest "Polską Jerozolimą".

Tym, którzy preferują aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody, polecamy spacer po słynnych krakowskich Błoniach (jedna z największych w Europie łąk w centrum miasta) połączony z odwiedzinami w pobliskim Lesie Wolskim, gdzie znajduje się ZOO oraz krajobrazowy rezerwat przyrody – Panieńskie Skały (prowadzi tam żółty szlak). Z kolei wizyta w centrum miasta to doskonała okazja do spaceru ścieżkami Ogrodu Botanicznego UJ (jest to najstarszy ogród botaniczny w Polsce). Nieopodal Krakowa znajduje się również szlak Puszczańskie Uroczyska, prowadzący z Niepołomic do Stanisławic. Podczas 18 km marszu, przemierzać będziemy m.in. Drogę Królewską, którędy niegdyś polscy monarchowie wybierali się w głąb puszczy na polowania.

Miłośnicy turystyki rowerowej również nie będą zawiedzeni. Nieopodal miasta znajdują się bowiem trasy powstałe w ramach projektu VeloMałopolska, m. in. VeloNatura czy Wiślana Trasa Rowerowa. Rowerzystom proponowane są rozmaite wycieczki tematyczne np. „Przez pola, łąki i leśny rezerwat”, „W cieniu niepołomickiej puszczy” czy „Szlakiem Kościuszki”. Wyjątkowo ciekawy jest „Szlak Twierdzy Kraków” o historycznym, kulturowym i krajoznawczym charakterze. Obejmuje aż 100 obiektów militarnych, w tym 38 fortów. Jego odcinek północny liczy sobie 61 km, natomiast południowy – 41 km. Polecamy również Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej (wytyczony od Krakowa po Książ Wielki) oraz trasę „Na pole bitwy racławickiej” do położonych 35 km od granic Krakowa - Racławic.

A może wypad nad wodę? Krakowianie latem spędzają swój wolny czas m.in. na Bagrach, w Przylasku Rusieckim, Kryspinowie i nad Zalewem Nowohuckim. Miłośnicy wodnych szaleństw, w tym raftingu, z pewnością zainteresują się torem kajakowym „Kolna”, z kolei fani wakeboardu powinni odwiedzić wspomniane: Przylasek Rusiecki oraz Bagry. Jeśli pogoda na to pozwala, warto wybrać się w rejs statkiem lub gondolą po Wiśle (organizowane są również romantyczne rejsy pod gwiazdami). Rodzinom z dziećmi poleca się z kolei Park Wodny, gdzie czeka aż 8 wodnych zjeżdżalni o łącznej długości 800 metrów, natomiast tym, którzy chcą połączyć wypoczynek z odnową biologiczną - uzdrowisko Swoszowice, gdzie skorzystać można z dobrodziejstw siarczkowych wód leczniczych.

To jednak nie wszystko! Tym, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek, Kraków i okolice mają do zaoferowania m. in. stok Sławicki Raj (położony ok. 35 km od Krakowa ośrodek narciarski w Połajowicach), szkółki jazdy konnej w Michałowicach czy liczne miejsca do wspinaczki skałkowej, np. Zakrzówek, Krzemionki, kamieniołom Liban. Podsumowując, ciężko w tym mieście o nudę!


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści