W poszukiwaniu wód termalnych – podziemne skarby Małopolski

Widok z lotu ptaka na ciepłe baseny, w których kąpią się ludzie. Wokół leży śnieg
Małopolska jest rajem dla wszystkich, którzy cenią dla swego zdrowia i relaksu gorące, mineralne źródła.

Gdy spojrzymy na mapy geologiczne Małopolski pokazujące to, co kryje się pod ziemią, okazuje się, że ta część kraju wprost pływa na gorących zmineralizowanych źródłach, które są pozostałością po procesach wulkanicznych. W wielu miejscach geolodzy przeprowadzili nawet próbne odwierty, które pozwoliły przebadać źródła, ich skład i możliwości lecznicze. Wody mineralne pozwalają leczyć wiele dolegliwości oraz chorób i używa się ich powszechnie do tego celu co najmniej od połowy XIX wieku. Ale wody o podwyższonej temperaturze, najmniej 20 stopni C, mają jeszcze dodatkowe zalety. Nazywane wodami termalnymi lub cieplicami łatwiej wchłaniają do ludzkiego organizmu związki mineralne i mają dodatkowy wpływ relaksacyjny.

Jakie dają nam korzyści?

  • gorące wody o podwyższonej zawartości siarki poprawiają funkcjonowanie stawów, kręgosłupa, chronią przed miażdżycą, dają ukojenie po urazach i przeciążeniach narządów ruchu,
  • wody solankowe (zwiększona zawartość chlorku sodu) m.in. łagodzą skutki chorób dróg oddechowych (co ważne dla wszystkich, którzy oddychają smogiem) i mają kolosalny wpływ na psychikę człowieka – uspokajają, wyciszają i poprawiają nastrój.

Rozpuszczone w wodach termalnych związki chemiczne mają co prawda czasem nieprzyjemny zapach, ale są za to niezwykle korzystne dla zdrowia. I nie tylko zapobiegają, ale nawet leczą niektóre schorzenia. Łagodzą dolegliwości układu mięśniowo-kostnego, bóle, stany zapalne, zwichnięcia czy nawet skręcenia. Wzmacniają cały system krążenia, chronią przed chorobami serca, regulują gospodarkę hormonalną organizmu, poprawią przemianę materii, pomagają na bóle głowy i stawów oraz zdecydowanie przyspieszają proces rekonwalescencji po wielu zabiegach oraz schorzeniach. I co ważne, odstresowują, dają poczucie odprężenia. Baseny termalne to także świetne miejsce hartowania organizmu, miejsce, gdzie można podtrzymać aktywność fizyczną. Wody te posiadają także właściwości chroniące ciało, poprawiające właściwości skóry, która łatwiej chroni się przed szkodliwymi czynnikami.

Warto przed wyborem miejsca kąpieli zapoznać się ze składem chemicznym wód i ich właściwościami, aby wybrać te, które najlepiej sprzyjają naszym potrzebom.

Tak więc wody termalne nie są wodami czysto leczniczymi. Kompleksy wód termalnych w Małopolsce to raczej miejsca wypoczynku i rekreacji z dodatkową funkcją wspomagania zdrowia. To ośrodki pełnego relaksu.

Białka Tatrzańska - Termy Bania

Woda do 36 stopni C.

Łączy zalety parku wodnego z odprężeniem w basenach termalnych. Oferuje strefę saunarium z niemal wszystkimi dostępnymi rodzajami saun oraz tężnią solankową. Dopełnieniem oferty są gabinety oferujące masaże oraz zabiegi na ciało. Szczególną atrakcją obiektu są niecki basenowe naturalnie przedłużone na zewnątrz w taki sposób, aby każdy, nie wychodząc z wody, mógł wypłynąć na zewnątrz i skorzystać z przyjemnych i ciepłych kąpieli, wpatrując się w panoramę Tatr.

Terma Białka

Bukowina Tatrzańska - Termy BUKOVINA

Woda typu siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodowego o mineralizacji 1,5 g/litrze, do 38 stopni C.

Centrum rozrywki dla całej rodziny, ośrodek uzdrowiskowy i rehabilitacyjny. 12 basenów: wewnętrzny, rekreacyjny, o głębokości 1,35 m i temperaturze wody 30-36 stopni C, brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią, o głębokości 0,4 m (30-36 stopni C), rwąca rzeka dla dzieci, o głębokości 0,7 m (30-36 stopni C), basen z hydromasażami, o głębokości 0,4 m (30-36 stopni C), basen zewnętrzny, przy saunie, rekreacyjny, zewnętrzny z hydromasażem, o głębokości 1,3 m (30-36 stopni C), pływacki, zewnętrzny, o głębokości 1,5 m (28-30 stopni C), grota skalna i basen zewnętrzny, spa & wellness, zjeżdżalnie o łącznej długości ponad 100 m.

Jest też wiele saun m.in. rzymska, fińska, góralska, kwiatowa, na podczerwień.

Termy BUKOVINA

Chochołów - Chochołowskie termy

Woda do 36 stopni C, siarkowa i solankowa.

Najnowszy kompleks termalny na Podhalu. Posiada cztery strefy. Basenowa – to kompleks basenów zewnętrznych i wewnętrznych (w tym pływacki), z urządzeniami relaksującymi i zabawowymi, nieckami z wymuszonym obiegiem wody, plażami oraz obszarami dla dzieci. Lecznicza - oferuje beczki i basen termalny z wodami siarkową i solankową. Saunarium z całym kompleksem saun (fińska, bio, sucha, parowa, aromatyczna, na podczerwień) i miejscami schłodzeń. I kompleks SPA. Jest kilka zjeżdżalni (z zapadnią i pontonowe).

Chochołowskie termy

Szaflary – Gorący Potok

Woda o temperaturze 34-40 stopni C.

21 niecek basenowych, w tym Siarcane Koloseum, czyli wzorowane na starożytnych, rzymskich łaźniach, z wodami siarkowymi, Wartki Potok – zewnętrzna rynna do pływania, czy granitowe niecki z hydromasażami. W Strefie SPA znajduje się saunarium, kąpiele borowinowe oraz komplet zabiegów relaksujących i upiększających.

Gorący Potok termy

Szaflary – Termy Szaflary

Wody potasowo-sodowo-magnezowo-wapniowo-żelazowo-siarkowe o temperaturze wody do 38 stopni C.

Obiekt posiada pięć niecek basenowych i jacuzzi: basen wewnętrzny z trzytorową zjeżdżalnią rodzinną, basen wewnętrzny wielofunkcyjny z urządzeniami do hydromasażu, basen zewnętrzny z urządzeniami do hydromasażu, basen zewnętrzny rekreacyjny z urządzeniami do hydromasażu oraz rwącą rzeką, zewnętrzny brodzik dla dzieci z fontanną, sauny, jacuzzi.

Termy SZaflary

Zakopane - Aqua Park

Woda do 32 stopni C.

Są tu m.in.: basen rekreacyjno-pływacki – o długości 25 m i temperaturze wody 30,5 stopni C, z wydzielonymi trzema torami pływackimi i częścią rekreacyjną z biczami wodnymi, basen rekreacyjny (30,5 stopni C), wyposażony w zespół hydromasaży w tym bicze wodne, kaskady i leżanki podwodne, basen zewnętrzny rekreacyjno-pływacki – na tarasie (na zewnątrz hali basenowej), z widokiem na Tatry, dziką rzekę, brodzik dla dzieci (33 stopni C) ze zjeżdżalnią, 6 wanien jacuzzi, zjeżdżalnie rurowe – o długościach do 166 m.

Aqua PArk Zakopane

Zakopane - Polana Szymoszkowa

Temperatura do około 30 stopni C.

Basen na otwartym powietrzu. Woda termalna, zmineralizowana. W jej skład wchodzą: wapń (37 procent), magnez (36 procent), sód (23 procent), potas (2,3 procent). Kąpielisko składa się z dwóch basenów otwartych, zjeżdżalni o czterech torach, zjeżdżalni dla dzieci.

Kąpielisko Szymoszkowa

Poręba Wielka – Termy Gorce

Woda o temperaturze 37 stopni C.

Termy Gorce to podziemny skarb Beskidów Zachodnich. Woda pozyskiwana z odwiertu w Porębie Wielkiej jest solanką, która na wypływie osiąga temperaturę 42,1 stopni C. Pozbawiana smaku oraz zapachu, bogata jest w minerały i pierwiastki, pozytywnie oddziałujące na cały organizm. Nowoczesne wnętrze term składa się z trzech stref. Sercem jest Strefa Relaksu z basenem termalnym, gdzie można zażyć kąpieli solankowych z gejzerami i biczami wodnymi oraz skorzystać z hydromasaży, saun czy groty solnej. Z kolei w Strefie Odnowy można zadbać o sprawność ruchową, wzmocnić organizm i pozbyć się bólu dzięki oferowanym zabiegom fizjoterapeutycznym, a w ostatniej Strefie Smaku zaspokoić apetyt.

Termy Gorce Poręba Wielka


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści