Siedem światów w Dolinie Kościeliskiej. Oto skarby Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia

Rzeźba dinozaura postawiona na podwyższeniu. Po prawej mniejsze dinozaura. Na ścianie po lewej na pólkach ułożone różne formy skalne.
Kiedy wypiętrzyły się Tatry? W jaki sposób woda krąży w górach? Jak wyglądał niedźwiedź jaskiniowy. Czy po Dolinie Kościeliskiej przechadzały się dinozaury? Jak wyglądał świat przed milionami lat? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy 18 maja u wylotu Doliny Kościeliskiej, kiedy to pierwszych gości przyjęło nowoczesne podziemne Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia. Gospodarzem zachwycającego i zarazem niezwykłego centrum edukacyjnego jest Tatrzański Park Narodowy.

Miliony lat w siedmiu salach i Tatry 

Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia jest bramą, która otwiera oczy, duszę i serca wędrowca na świat, ten sprzed milionów lat, ale też całkiem współczesny. To jednocześnie wyzwanie dla zmysłów, okazja do puszczenia wodzy wyobraźni i poznania swoich emocji, ale również olbrzymia dawka wiedzy. To niespieszny spacer przez miliony lat ewolucji i własne życie.

Przemierzając siedem podziemnych sal zagłębimy się w świat tajemniczy i mało znany. Poznamy m.in. procesy geologiczne dziejące się w skali globalnej, ale również te, które towarzyszą nam tu i teraz, w Tatrach. Odnajdziemy odpowiedzi na pytanie w jaki sposób krąży woda w górach oraz dlaczego jedne rośliny mogą żyć na niebotycznych wysokościach, a inne w zacienionych dolinach wyglądając jednego zbawiennego promienia słońca.

– Przechodzimy przez siedem sal, z których każda oferuje inny, ale komplementarny w kontekście całości zakres wiedzy – od temperatury i ciśnienia, przez salę dotyczącą wody, gdzie można spotkać dinozaura, po grawitację i w końcu same już Tatry. Tak rozumiemy edukację przyrodniczą XXI wieku – holistyczne – mówi Adam Kowalski z firmy KOPTON, autor scenariusza wystawy stałej.

Podziemny świat w Tatrzańskim Parku Narodowym

Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia to również rewolucyjne podejście nie tylko do przestrzeni wystawienniczej, ale także samego budynku oraz zaskakujące rozwiązania architektoniczne.

– Bryła Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia była olbrzymim wyzwaniem. Powstawało ono w parku narodowym, co oznaczało, że budynek nie może zakłócać naturalnego widoku. Tak zrodziła się koncepcja obiektu usytuowanego poniżej naturalnego ukształtowania terenu. To było najtrudniejsze zadanie w mojej dotychczasowej karierze, jednak dzisiaj mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że jest też ono moim największym powodem do dumy – podkreśla Wojciech Gajewski ze studia POLE ARCHITEKCI.

Zrozumieć góry, zrozumieć Tatry

Wędrówka przez siedem sal, siedem odrębnych, a jednocześnie harmonijnie łączących się światów, nie wieńczy jednak naszej przygody z tatrzańskimi skarbami. Gdy już wydaje nam się, że wszystko obejrzeliśmy, wszystko poznaliśmy, czeka nas wyprawa życia… Wyjście w góry.

Dzięki temu może spojrzymy na nie z nieco innej perspektywy, z większą odpowiedzialnością oraz zrozumieniem tego co i dlaczego się w nich dzieje. Odkryjmy ich tajemnic na nowo. To najważniejsza misja Tatrzańskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia.

– Naszą misją jest nie tylko ochrona przyrody, lecz także pomoc w jej zrozumieniu. Los natury bowiem nie zależy od garstki pracowników parków czy instytucji – stwierdza Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Ocalić przyrodę możemy, tylko rozumiejąc ją, i tylko wspólnie. Fundamentem współczesnej ochrony jest nauka. Lecz naturę można tak naprawdę zrozumieć przy użyciu wyobraźni. A do tego potrzebna jest dobra opowieść. Nauka, opowieść, wspólnota – to wszystko znajdą Państwo w Tatrzańskim Archiwum Planety Ziemia. To jednak nie cała opowieść, a zaledwie jej początek. Resztę dopowiedzą same Tatry.

Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia – dojazd, bilety

Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia powstało w pobliżu wejścia do Doliny Kościeliskiej. Znajduje się w zasięgu kilkuminutowego spaceru od przystanku komunikacji publicznej (Kościelisko Kiry) oraz paru parkingów.

Godziny otwarcia Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia:

► W maju TAPZ będzie otwarty od wtorku do niedzieli od godz. 9 do 17 (ostatnie wejście o 15).

► Od 1 czerwca do 30 września TAPZ będzie można zwiedzać od godz. 8 do 18.

► Od 1 października do 31 maja TAPZ będzie można zwiedzać od godz. 9 do 17.

► Zwiedzanie odbywa się w grupach pod opieką edukatora i trwa 90 minut.

► Archiwum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Ceny biletów:

► bilet normalny: 40 zł

► bilet ulgowy: 30 zł

► bilet grupowy: 25 zł / osoba (grupa minimum 15 osób)

► bilet dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny: 20 zł / osoba

► Bilety można kupić przez internet na stronie tpn.gov.pl oraz na miejscu.

Multimedia


 

Planer podróży

Stwórz własną trasę turystyczną w 3 prostych krokach:
Określ
termin
Podaj środek
transportu
 
 

Powiązane treści