Różnorodność krajobrazów i rozległe tereny górskie zapewniają doskonałe warunki amatorom kolarstwa górskiego czy miłośnikom emocjonującego downhillu (zjazdy po stromych, naturalnych stokach). Dzikie przestrzenie gór, poligony i opuszczone zakłady to znowu wspaniałe miejsca do gry w paintball. Wspaniałe małopolskie widoki można oglądać nie tylko wędrując górskimi szlakami czy przemierzając trasy rowerowe, ale też z przestworzy. Aerokluby pozwalają odbyć lot szybowcem lub motolotnią czy odważyć się na skok spadochronowy. Wiele miejsc doskonale nadaje się dla paralotniarzy. A kto chciałby swobodnie polecieć w dół, ma do wyboru bogatą ofertę skoków na linie (bungee). Dużo firm specjalizujących się w sportach ekstremalnych działa w Krakowie oraz w najpopularniejszych małopolskich miejscowościach wypoczynkowych.
Ekstremalne doznania w powietrzu
Oglądanie ziemi z góry nie jest jednak zarezerwowane dla pasażerów linii lotniczych i samych pilotów. Skorzystać z tej opcji może każdy – o ile tylko nie ma lęku przestrzeni i wysokości. W Małopolsce możliwości jest wiele, zaczynając od lotów na paralotni, po bardziej ekstremalne skoki spadochronowe. Może to być nie tylko doskonała okazja do zobaczenia okolicy z innej perspektywy, ale również sprawdzenia swoich własnych możliwości. Loty paralotnią czy skoki spadochronowe to także oryginalny pomysł na prezent. Bliska nam osoba z pewnością ucieszy się z takiej możliwości, o ile tylko podejmie wyzwanie! Większość ośrodków oferuje zakup vouchera prezentowego z długim terminem realizacji. Niektóre z nich prowadzą również kursy i szkolenia, jeśli ktoś byłby zainteresowany wzięciem sterów we własne ręce.
Ekstremalne doznania w górach
Wspinaczkę wysokogórską można uprawiać w Małopolsce w Tatrach, jedynych polskich górach typu alpejskiego. Są one objęte ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednak w kilku dolinach Tatr Wysokich skalne ściany udostępniono taternikom. Znajdziemy tutaj setki dróg wspinaczkowych o różnych stopniach trudności.
Najsławniejsze tatrzańskie urwiska to ściany Zamarłej Turni, Mięguszowieckiego Szczytu, Mnicha, Zadniego Mnicha, Kazalnicy, Kościelca i Świnicy. Udostępnione do wspinania są ściany w obrębie grani Morskiego Oka i leżących poniżej ścian na obszarze od Przełęczy Białczańskiej poprzez Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Cubrynę do Wrót Chałubińskiego, wraz z boczną granią Mnicha. W rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich wraz z Dolinką Buczynową – od szczytu Świnicy do Przełęczy Zawrat pomiędzy granią a czerwono znakowanym szlakiem turystycznym oraz w obrębie grani i leżących niżej ścian od Przełęczy Zawrat po Małą Buczynową Przełączkę. Zaś w rejonie Hali Gąsienicowej w obrębie grani i leżących poniżej ścian od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, Świnicę do Świnickiej Przełęczy, wraz z boczną granią Kościelców po Karb.