Atrakcje dla dzieci w Małopolsce

Atrakcje dla dzieci w Małopolsce

Zwiedzanie z dzieckiem Małopolski
Weekend z dziećmi w Małopolsce? W górach, w skansenie lub muzeum? Wodne zabawy, sportowe wyzwania albo zwiedzanie fascynujących zamków? To tylko wycinek z bogatej listy małopolskich atrakcji dla dzieci. Znajdą tu coś dla siebie zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie, a także sami rodzice. Przedstawiamy garść inspiracji na wyprawy duże i małe, do miasta i bliżej natury, które rodzice mogą wykorzystać, by odkryć Małopolskę z dziećmi.

Gdzie pojechać z dziećmi w Małopolsce?

Województwo małopolskie, jak żadne inne, może poszczycić się atrakcyjną ofertą turystyczną skierowaną do dzieci i ich rodziców. Teatr Groteska, Kopalnia soli w Wieliczce czy Zatorland to tylko kilka z licznych atrakcji dostępnych w Małopolsce. Możliwości jest wiele. Młodzi turyści mogą cieszyć się obcowaniem z przyrodą odwiedzając małopolskie parki narodowe m in. Tatrzański Park Narodowy i krajobrazowe np. Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy. Rodzicom z dziećmi naprzeciw wychodzą schroniska młodzieżowe PTSM i PTTK. Ponadto województwo małopolskie oferuje wiele ścieżek dydaktycznych i kulturowych.

Wszystkich odkrywców z pewnością zainteresuje podróż do Kopalni soli w Bochni czy zajrzenie do krakowskiego Ogrodu Doświadczeń. Również amatorzy aktywnego spędzania czasu z chęcią skorzystają z kortów tenisowych, basenów, a zimą z łagodnych stoków narciarskich i wyciągów.

Parki tematyczne w Małopolsce

Wielbicieli szalonej zabawy zachwycą atrakcje oferowane przez parki rozrywki m.in. Park Miniatur w Inwałdzie czy kompleks parków w Zatorze, gdzie ze świata mitów greckich można trafić do ogrodu wielkich prehistorycznych gadów.

Oferta jest naprawdę zróżnicowana: oprócz niezaprzeczalnych walorów krajoznawczych i kulturowych regionu, w Małopolsce z dziećmi odwiedzić można m.in. parki rozrywki, poza tym ciekawe i niepowtarzalne są również tutejsze wydarzenia i imprezy, a większość muzeów organizuje dla najmłodszych edukacyjne warsztaty i zajęcia. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, ponieważ gwarantują dobrą zabawę i mnóstwo wrażeń, a przy okazji wiele uczą. W małopolskich skansenach można zobaczyć pracujących rzemieślników i poznać zanikające już zawody, a w licznych zamkach dzieci mogą dowiedzieć się, jak wyglądało życie w średniowieczu, jakie wówczas panowały zwyczaje, a także obejrzeć turnieje rycerskie. Dla małego turysty „ożywione” zabytkowe obiekty mają zupełnie inną wartość, taka wizyta na długo zapada w pamięć.

Przy dłuższych wyprawach trzeba wziąć pod uwagę to, że dzieci mają własne tempo zwiedzania, zwykle też szybko się męczą lub nudzą. Najlepiej przewidzieć w środku dnia dwugodzinną przerwę na obiad w karczmie czy restauracji. Jedzenie z dala od domu, często w niepowtarzalnych wnętrzach, zazwyczaj smakuje wyjątkowo, a odpoczynek przy stole pozwala naładować akumulatory przed kolejnymi wyzwaniami. Nie warto też odmawiać dzieciom wizyty w kioskach z pamiątkami, to część ich świata, a kupiony drobiazg przez długi czas przypomina im wspólną wyprawę.

Zoo w Małopolsce – gdzie warto pojechać?

Co słychać w krakowskim ZOO? To interesujący punkt wycieczki o każdej porze roku. Na wiosnę rodzą się młode, latem zwierzęta najchętniej wylegują się na zewnętrznych wybiegach, jesienią roślinność ogrodu i Las Wolski mienią się kolorami, ale i zimą jest ciekawie, ponieważ możemy podziwiać wtedy w pełnej krasie zwierzaki o polarnej naturze, na przykład renifery. Nasze dzieci będą zachwycone. Przy okazji wizyty w zoo można udać się na Kopiec Piłsudskiego lub zobaczyć klasztor Ojców Kamedułów na Bielanach.

W Inwałdzie można odwiedzić Mini Zoo "Kucyk". W zagrodach i wolierach zobaczycie wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Są wśród nich osły, lama, owce kameruńskie, kozy, daniele, papużki, dzikie kaczki, emu i wiele innych.

Zwierzaki z Mini zoo Tarnów – Zaczarnie zapraszają w każdy weekend od godziny 12.00 do godzin wieczornych. W zoo można spotkać 13 gatunków zwierząt.

Owce, barany, kozy, lamy, daniele, konie i kucyki to mieszkańcy Mini Zoo przy Hotelu Beskidzki Raj w Stryszawie.

Chcielibyście zobaczyć jak wygląda hodowla alpak i jak piękne są te zwierzęta? Możecie to zrobić w hodowli Happy Alpaca w Lachowicach (gmina Stryszawa, tuż przy granicy z województwem śląskim). Alpaki pasą się na pastwisku, można do nich podejść, a nawet zabrać je na spacer. Życzliwi właściciele chętnie odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania.

W Nowym Sączu otwarto Gadziarnię. Terrarium miejskie znów zaprasza zwiedzających. Łatwo tu trafić – znajduje się przy ul. Jagiellońskiej. Zwiedzający w dwóch salach ekspozycyjnych mogą podziwiać takie okazy jak np. węże, pająki, skorpiony, żółwie, a nawet ryby.

Pingwiny w krakowskim ZOO

Małopolska – trasy na spacer z dziećmi

W Krakowie szczególnie polecamy dwie trasy spacerowe, które z pewnością zainteresują także najmłodszych odkrywców: „Na skrzydłach zaczarowanych gołębi i ruchliwych dziecięcych nóżkach” (dostępna tutaj) i „Zwierzęca wyliczanka, czyli rodzinna gra terenowa” (dostępna tutaj). Spacer „Na skrzydłach zaczarowanych gołębi…” pozwoli nam spojrzeć na Kraków z perspektywy słynnych ptasich mieszkańców miasta. Wspólnie z dziećmi poznamy legendę związaną z gruchającym ptactwem, usłyszymy garść ciekawostek o najbardziej znanych zabytkach Krakowa i spożytkujemy energię naszych pociech w najlepszy z możliwych sposób – poznając miasto i licząc czas potrzebny do obiegnięcia Barbakanu. Trasa „Zwierzęca wyliczanka” to wspaniała propozycja dla małych i dużych odkrywców, którzy lubią wyjaśniać zagadki i szukać zaskakujących odpowiedzi na… fasadach budynków! Niedźwiedź, złoty karp, smok czy śpiewająca żaba – to tylko niektóre przykłady animalistycznych inspiracji obecnych na krakowskich budowlach. Gdzie trzymano barany na sprzedaż? Dlaczego orzeł w kamienicy „Pod Orłem” jest tak naprawdę feniksem i czy ktoś wie, że zaprojektował go Stanisław Wyspiański? Tych i wielu innych parzystokopytnych i skrzydlatych bohaterów odkryjemy na godłach krakowskich kamienic (i nie tylko!). Na „zwierzęcy” spacer możemy wybrać się w towarzystwie także naszego czworonożnego towarzysza!

W Muszynie spacer można połączyć z szukaniem ciekawostek, ponieważ dróżki spacerowe prowadzą przez ogrody tematyczne: Ogród Zmysłów, Ogród Baśni i Legend, Magiczny i Klasyczny. Rośliny zasadzone w ogrodzie zmysłów oraz towarzysząca im mała architektura mają za zadanie dać odprężenie. Pięć stref kompozycyjnych wzbogaconych zostało siłownią plenerową, wieżą widokową i Kawiarnią Ogrodową. Kierując wzrok na tatrzańskie szczyty możemy zejść do Ogrodów Baśni i Legend. Tam, kamienne rzeźby i małe chatki przenoszą nas w czas Studnic, boginek, zielarek i południc. Inspiracją do tego tematu stał się musical "Mussina - Biskupie Miasteczko". Kolejną ciekawostką są "Ogrody Magiczny i Klasyczny". One przenoszą nas do mitologii starogreckiej. Tam spotkamy Adonisa - ukochanego Afrodyty, muzy greckie czy Hebe. W tym roku wokół nich zagościły piękne ptaki - powstała ptaszarnia. Arystokratyczne pawie, aleksandretta, żuraw, kaczka mandarynka, bażanty i inne piękności chętnie prezentują się gościom.

Muzeum w Chrzanowie zaprasza dzieci do spaceru po otwartym dla zwiedzających ogrodzie znajdującym się przy Domu Urbańczyka. Podczas spaceru można przemierzyć czterysta milionów lat za sprawą plenerowego muzeum geologicznego. Wyjątkową geologiczną atrakcją są araukaryty czyli skamieniałe pnie drzew. Zobaczymy tu również okazy melafirów, diabazów, porfiru, dolomity z fauną, okazałe amonity oraz gąbki. Atutem muzeum geologicznego na wolnym powietrzu jest to, że  możemy je zwiedzać sami – wszystkie okazy są doskonale opisane.

Niezwykłymi miejscami do spacerów są także Park Miniatur i Warownia w Inwałdzie. Tam można zrelaksować się wśród najsłynniejszych polskich i światowych mini zabytków. Park Miniatur może pochwalić się nową atrakcją – fragmentem Muru Chińskiego wykonanym w skali 1:2. W Inwałdzie czeka na Was także Ogród Jana Pawła II, który zapraszana wędrówki alejkami wśród dzieł przedstawiających postać Ojca Świętego, Bazylikę św. Piotra w Watykanie i bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Ważnym punktem zwiedzania Ogrodu jest wejście na Wieżę widokową i możliwość zobaczenia obrazu z wysokości. W Inwałdzie można również spacerować wśród dinozaurów! W parku rozrywki Dinolandia mieszka ich ponad 50, różnej wielkości, w tym pterozaury, ichtiozaury u inne prehistoryczne stworzenia. Jest to jedyna w Europie kolekcja tych zwierząt, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Więcej informacji: http://www.dinolandia.pl/

Na spacer w koronach drzew zaprasza wieża widokowa w Krynicy-Zdroju. Wieża ma wysokość prawie 50 metrów i rozpościerają się z niej zapierające dech widoki. Aby poczuć potęgę tej budowli, możemy porównać ją do 17 – piętrowego wieżowca.  W koronach drzew poprowadzono również ścieżkę dydaktyczną „W poszukiwaniu zaginionego inkluza… szlakiem krynickich tajemnic” zawierającą 15 tablic i instalacji, które przybliżają zasoby przyrodnicze i kulturowe terenu Krynicy i jej okolic.

A może chcielibyście zabawić się w Indian? Wioskę indiańska Fort Wapiti w Zalasowej czeka. Gwarantowane spotkanie z indiańską kulturą w pięknym miejscu, wśród klimatycznych tipi, gdzie przewodnik po skansenie opowie o kulturze i sztuce indiańskiej, a animatorzy zapewnią dobrą opiekę i rozrywkę dzieciom.

Dla rodziców dzieci w wieku 3-5 lat rekomendujemy książeczkę „Małopolskie wędrówki dla przedszkolaków”. Kolorowe ilustracje i wierszowany tekst zachęcą najmłodszych do poznawania Naszego Regionu.

Dzieci uwielbiają zabawę i rozwiązywanie zagadek. Zwykły spacer może przerodzić się w poszukiwanie skarbów, kiedy będziemy podążać za wskazówkami z questów. W Małopolsce powstało ich wiele. Strona https://questy.com.pl/ na terenie Małopolski oferuje prawie 60 różnych spacerów. Na stronie prezentujemy kilka wybranych: https://visitmalopolska.pl/-/questing-czyli-spacery-ze-scenariuszem.

Rodzinny piknik w Dolinie Będkowskiej, leżącej na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Bliżej natury – parki krajobrazowe w Małopolsce

Obszar parków krajobrazowych województwa małopolskiego, cechuje się wybitnymi walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi i duża liczbą zabytków. Stanowi on doskonały teren do uprawiania turystyki, zwłaszcza krajoznawczej. Przez teren parków prowadzą liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne, a także zostały wytyczone ścieżki dydaktyczne. Cały teren posiada doskonałe warunki do rekreacji i rodzinnego spędzania czasu na łonie natury.

Aby zachęcić dzieci do aktywności i pomóc im zapoznać się z walorami parków krajobrazowych, stworzono program „Odkrywcy Parków Krajobrazowych”. W siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz u Partnerów programu można odebrać wydrukowane spacerowniki (w wersji PDF dostępne tutaj), które dzieci wraz z rodzicami uzupełniają podczas wycieczki, tworząc własną relację z odwiedzanego miejsca. Dla wytrwałych czekają Odznaki Odkrywców! Szczegóły programu - http://zpkwm.pl/odkrywcy/

 

Kolejki górskie w Małopolsce

Widokowe wycieczki w góry z dziećmi można odbywać w łatwiejszy sposób - ruszyły już kolejki: gondolowa na Jaworzynę oraz torowo-linowa na szczyt Góry Parkowej. Zachęcamy również do skorzystania z wyciągu położonego na zboczu przepięknej góry Pusta Wielka w Wierchomli Małej, który wznawia swoją działalność. Mówi się, że jest to jeden z najdłuższych czteroosobowych wyciągów krzesełkowych w Polsce, gdyż jego długość to aż 1600 m.

Atrakcje sportowe dla dzieci w Małopolsce

Zespół ekspertów z Energylandii opracował szereg procedur, które zapewnią bezpieczeństwo sanitarne i komfort rozrywki dla Gości oraz pracowników. Warto podkreślić, że na terenie obiektu funkcjonuje ponad 300 stacji do dezynfekcji dłoni, a po zamknięciu cały Park będą odkażały specjalistyczne drony.

Otwarte są już tory kartingowe. Możecie wybrać się na przykład do Tarnowa na tor Daytona lub Speed Race. Wspaniała rodzinna rozrywka i porcja adrenaliny gwarantowana!

Rodzina z dziećmi na wycieczce w Małopolsce.

Gdzie na rower z dziećmi w Małopolsce?

Poniżej znajdziecie propozycje wycieczek oraz tras rowerowych, które zostały specjalnie  przygotowane pod kątem rodzinnego zwiedzania najpiękniejszych terenów Małopolski. Szlaki zostały podzielone na subregiony, reprezentują łatwy poziom trudności. Nawierzchnia w dużej mierze asfaltowa i odseparowana od ruchu drogowego, bez podjazdów i znacznych przewyższeń, pozwala na pokonanie jej przez początkujących adeptów turystyki rowerowej.

Na rowerowe wyprawy zaprasza także Olkusz i Wadowice.

Więcej o atrakcjach dla dzieci możecie poczytać tutaj.

 

Multimedia


Powiązane treści