Weekend w Małopolsce na piątkę z plusem. Zaczynamy!

Obserwatorium astronomiczne na górze Lubomir. Wokół roztaczają się zielone połacie drzew
Niezależnie od tego, czy jesteście miłośnikami zabytków, sztuki, górskich wędrówek czy tradycyjnej kuchni, Małopolska nie zawiedzie nikogo z Was. Nuda w naszym słowniku nie występuje, a mnogość atrakcji, które czekają na Was na południu Polski z powodzeniem wypełni każdy weekend do końca roku. I właśnie z tej okazji pomyśleliśmy, że będziemy cyklicznie proponować Wam 5 niesamowitych miejsc  oraz atrakcji w regionie, które z powodzeniem możecie zaplanować na weekendowy wypad. Odkryjcie piękno Małopolski z nami na piątkę z plusem!

Na tropie gwiazd w Małopolsce

Gapienie się w rozgwieżdżone niebo i obserwacje ciał niebieskich to jedno z najbardziej fascynujących przeżyć, jakie możemy sobie w życiu zafundować. W Małopolsce działa kilka obserwatoriów astronomicznych, które pozwalają na szersze doświadczenia podniebnych cudów. Najsłynniejsze z nich to Obserwatorium Astronomiczne na górze Lubomir w Beskidzie Wyspowym. Placówka, jako jedyna w kraju oferuje pokazy obiektów widocznych tylko na nocnym, ciemnym niebie.

Koniecznie więc sprawdźcie na ich stronie najbliższe pokazy, spakujcie plecak i ruszajcie na nocną przygodę! A jeśli będzie Wam mało gwiazd, to na wizytę czekają także Obserwatorium Astronomiczne na górze Suhora w Gorcach, Młodzieżowe Obserwatorium w Niepołomicach czy pierwsze w Polsce obserwatorium przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Z Małopolski zdecydowanie bliżej jest do gwiazd!

Małopolska winem płynąca

Nie trzeba jechać na południe Europy, by poznać smak najlepszych win i zachwycać się sielskim widokiem winnic rozciągających się aż po horyzont. Wystarczy, że przyjedziecie na południe kraju, aby odkryć Małopolski Szlak Winny! Winiarskie tradycje w Małopolsce kultywowane są w dodatku w pięknych okolicznościach przyrody.

Największe zagęszczenie winnic to okolice malowniczego Ojcowskiego Parku Narodowego, Jeziora Rożnowskiego oraz Pogórza Ciężkowickiego. Odnajdziecie tutaj przeszło 60 rodzinach winnic produkujących doskonałe wina oraz niezwykłe historie i cudowne smaki lokalnych produktów. Możecie je odkrywać podczas wycieczki samochodowej, ale także na rowerze! Małopolski Szlak Winny w wersji rowerowej to 22 trasy liczące od 30 do 40 kilometrów poprowadzone w pobliżu małopolskich winnic. Tak, to zdecydowanie plan do zrealizowania na najbliższy weekendowy wypad!

Tam, gdzie płynie ropa

Wiecie, że to właśnie w Małopolsce powstała pierwsza na świecie lampa naftowa? Wśród najpiękniejszych miast regionu, to zdecydowanie wybija się na czele. Gorlice, bo o nich mowa, są miejscem, w którym poczujecie dawny galicyjski klimat, doświadczycie mieszkanki kultur, łemkowskiej i żydowskiej, a także zgłębicie temat ropy naftowej, gdyż to właśnie w tych okolicach niejaki Ignacy Łukasiewicz, założył pierwszą kopalnię ropy naftowej na świecie.

Jedną z głównych atrakcji miasta jest Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena”, w którym poznacie historię „czarnego złota”. Warto również pospacerować po gorlickim Rynku i przepięknym Parku Miejskim. A wszystko to dzieje się w otoczeniu tajemniczych lasów i traktów Beskidu Niskiego, najbardziej dzikiego miejsca na mapie Polski. Połączenie historii, tajemnicy i dzikości – to jest idealny przepis na niesamowitą przygodę!

Na średniowiecznym szlaku

Są niewielkie rozmiarem, ale wielkie duchem i historią. Czas płynie tu wolniej, sielankowa atmosfera leniwie krąży po ciasnych i starych uliczkach, a dawne rzemiosło wciąż jest żywe i kultywowane. To pewne – małopolskie miasteczka średniowieczne urzekną Was od pierwszego wejrzenia! Ich szlakiem możecie tropić dawne opowieści oraz legendy, szukać fascynujących detali historycznych i architektonicznych, a także zachwycać się niesamowitym klimatem, żywcem wyjętym z baśni.

Pamiętacie podręczniki do nauki historii, z których uczyliśmy się o średniowieczu? Tutaj ta wiedza wychodzi z książek wprost na ulice! Tematyczna wycieczka "Szlak Średniowiecznych Miasteczek Małopolski" to aż 12 unikatowych i absolutnie cudownych miasteczek oraz miejscowości: Bobowa, Ciężkowice, Czchów, Dobczyce, Lanckorona, Lipnica Murowana, Nowy Wiśnicz, Stary Sącz, Szczyrzyc, Tuchów, Wojnicz i Zakliczyn.

Muralowym szlakiem po Oświęcimiu

Oświęcim to nie tylko miejsce trudnej historii, to także miasto, które, będąc świadkiem tragicznej historii, chce pokazać też swoje inne oblicze – nowoczesne i kolorowe. Jednym z elementów tej transformacji jest możliwość odkrywania jego tajemnic nietypowym szlakiem – ścieżką wielkoformatowych i barwnych murali. Miłośnicy sztuki ulicznej pokochają ten szlak!

Kilkanaście prac rozsianych po różnych częściach miasta nawiązuje swoją formą do szerzenia pokoju na świecie, do przełamywania barier oraz śmiałego kwestionowania stereotypów kulturowych, a także krzewienia ducha tolerancji. Jeśli kochacie sztukę uliczną i macie ochotę sprawdzić, co w tej dziedzinie w Małopolsce piszczy, Oświęcim powinien znaleźć się na Waszej liście obowiązkowo! Mapka murali znajduje się na oficjalnej stronie miasta, ale możecie poprosić też o nią w Centrum Informacji Turystycznej.

Odkrywajcie z nami Małopolskę!

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści