Odwiedźcie Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie
Na mapie kulturowej Małopolski jest to miejsce unikatowe. Od przeszło 20 lat Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej kultywuje i pokazuje tradycje żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarskiego. Możecie w nim zapoznać się z historią tworzenia słynnych drewnianych zabawek, odwiedzić Dom Zabawkarza, gdzie odkrywa się tajemnice tego niezwykłego warsztatu, a także pospacerować po Parku Drewnianej Zabawki Ludowej, który jest nie lada atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Świetne miejsce dla dużych i małych! Jeśli lubicie miejsca nieoczywiste, to jest Wasz plan na najbliższy wyjazd weekendowy!
Wpadnijcie do Muzeum Fonografii w Niepołomicach
To jedyne takie muzeum w Polsce i nie może Was tutaj zabraknąć! Historia fonografii jest tutaj prezentowana w kilku salach wystawowych, a najstarszy eksponat ma ponad sto lat! Dla fanów muzyki przygotowano specjalną salę odsłuchową, w której można wybrać któryś z 2 tysięcy winyli, odpalić stanowisko odsłuchowe i odpłynąć w świat dźwięków i magii. To muzeum jest niesamowicie wciągające, a przewodnicy towarzyszący podczas zwiedzania to pasjonaci. Po prostu musicie tu przyjechać! Po wizycie w Muzeum Fonografii możecie poszukać niepołomickich murali lub zrobić spacer do Puszczy Niepołomickiej i poszukać króla tego leśnego świata - żubra.
Ruszcie Szlakiem Gwarków Olkuskich
Olkusz to kolebka polskiego górnictwa srebra i ołowiu, zatem wcale nas nie dziwi, że to właśnie w tym mieście grasują sympatyczne skrzaty, Gwarki. Rzeźby zakapturzonych postaci, będące dziełem znanego rzeźbiarza Jana Siuty, porozrzucano w różnych częściach miasta, a każda z nich opowiada historię Olkusza. Poznawanie zakamarków miasta śladem tych uroczych stworów, to doskonała zabawa, pełna zagadek i ciekawostek! Po odkryciu wszystkich gwarków (podpowiemy, że jest ich 18) polecamy Wam jeszcze bardzo ciekawą trasę Podziemny Olkusz, kawę w którejś z klimatycznych kawiarni na starówce, a także wizytę w pobliskich ruinach gotyckiego zamku w Rabsztynie.
Jedźcie po zdrowie i urodę w Beskidy!
Małopolska wodami termalnymi stoi. Najwięcej obiektów z gorącymi źródłami znajduje się na Podhalu, ale jeśli chcielibyście zrelaksować się nieco bliżej Krakowa, to możecie udać się w Gorce, a konkretnie do Poręby Wielkiej. Termy Gorce to skarb bijący w sercu Beskidów Zachodnich. Woda pozyskiwana z tutejszego odwiertu jest solanką, osiągającą temperaturę 42,1 stopni C. Bogactwo minerałów i pierwiastków to zbawienie dla ciała i balsam dla duszy. Oprócz kameralnego basenu termalnego, do Waszej dyspozycji jest grota solna, kilka jacuzzi (również zewnętrznych), sauna, a także centrum odnowy, gdzie możecie zamówić masaże lecznicze oraz relaksacyjne. Przyjazd tutaj to doskonały pomysł na weekendowe leniuchowanie!
Sprawdźcie jak płynie Wisła, płynie!
Bo skoro płynie to możemy skorzystać z niecodziennej opcji poznania stolicy Małopolski i wskoczyć na kajaki! Trasa kajakowa przez Kraków to malowniczość w czystej postaci! Z pozycji wody można podziwiać Most Zwierzyniecki, zamek na Wawelu i klasztor Norbertanek, lub ruszyć trasą w górę rzeki, skąd rozciąga się panorama Bielan i Lasu Wolskiego. Co bardziej wprawieni mogą dopłynąć aż do Tyńca! Poznawanie Krakowa z takiej perspektywy to wspaniały plan na słoneczny weekend w miejskim rytmie. Przed nami majówka, potem wakacje i całkiem sporo słońca, zatem bądźcie gotowi na taką przygodę!