Wadowice, oddalone o 50 km na południowy zachód od Krakowa, położne są nad Skawą, u podnóży malowniczego pasma górskiego Beskidu Małego, ukochanych „gór domowych” Karola Wojtyły. Przyszły papież Jan Paweł II przyszedł na świat w skromnej kamieniczce przy ulicy Kościelnej 7, tuż obok rynku i kościoła. Kamienica ta należała wówczas do Yechiela Bałamutha, kupca i prezesa gminy żydowskiej. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. W dawnym dwupokojowym mieszkaniu Wojtyłów zgromadzono zaledwie kilka elementów dawnego wyposażenia, ale zwiedzający mogą za to obejrzeć wiele innych pamiątek związanych z życiem i działalnością przyszłego papieża. Wśród eksponatów są fotografie rodzinne, kopie świadectw szkolnych małego Karola, dokumenty z kolejnych etapów jego życia, a nawet narty, plecak i wiosło do kajaka, dowody turystycznych pasji słynnego wadowiczanina.
W sąsiedztwie domu papieskiego, w budynku z początku XIX w., znalazło swą siedzibę Muzeum Miejskie, a dokładniej zbiory historyczne Ziemi Wadowickiej im. Marcina Wadowity. Oprócz wystaw poświęconych dziejom miasta prezentowane są tu ekspozycje czasowe, wiele z nich związanych jest z Karolem Wojtyłą. Ulica Kościelna prowadzi na wadowicki rynek, czyli plac Jana Pawła II. Tu, na rogu ulicy i rynku, stoi bazylika Ofiarowania NMP. Główna miejska świątynia w obecnym kształcie pochodzi z połowy XVIII stulecia i reprezentuje styl późnobarokowy. Charakterystyczna fasada z jedną centralną wieżą poprzedza trójnawowe wnętrze z bocznymi kaplicami. Kościół znany jest przede wszystkim jako miejsce chrztu Karola Wojtyły; gotycką chrzcielnicę zobaczyć można w kaplicy Świętej Rodziny. Wierni przybywają do bazyliki także przed cudowny obraz MB Nieustającej Pomocy. W 2006 r. powstała specjalna kaplica poświęcona Janowi Pawłowi II, którą osobiście poświęcił jego następca na Stolicy Piotrowej, papież Benedykt XVI.
W mieście zachowało się też wiele innych budynków związanych z osobą Karola Wojtyły. Są to m.in. gmachy szkół, do których uczęszczał, i neoromański kompleks klasztorny Karmelitów Bosych. Wszystkie te miejsca można poznać, spacerując miejskim Szlakiem Karola Wojtyły. Po zakończeniu spaceru warto zasiąść na wadowickim rynku, by spróbować „papieskich kremówek”. Przed wojną na takie ciastka chodziło się do eleganckiej cukierni i kawiarni Hagenhubera. To właśnie tam jadł je po maturze Karol Wojtyła, co wspominał podczas swej ostatniej wizyty w Wadowicach w 1999 r. Dziś co prawda cukierni tej już nie ma, ale jest wiele innych, w których serwuje się najbardziej znane wadowickie ciastka.
Warto zobaczyć w okolicy:
- Park Miniatur w Inwałdzie, gdzie można zobaczyć plac św. Piotra w Rzymie, wieżę Eiffla, a nawet Wielki Mur Chiński oraz wiele innych budowli w skali 1:25
- Park Rozrywki Dinolandia, tuż obok Parku Miniatur, z modelami dinozaurów. Również w Inwałdzie znajduje się minizoo, atrakcja doskonała dla dzieci
- Park Krajobrazowy Beskidu Małego, gdzie warto wybrać się na piesze wycieczki.
- Suchą Beskidzką, w której podziwiać można renesansowy zamek zwany „małym Wawelem” oraz drewnianą, XVIII -wieczną karczmę Rzym, gdzie można spróbować staropolskich przysmaków.
- Kalwarię Zebrzydowską ukrytą pośród wzgórz i szczytów Beskidu Makowskiego. Tu znajduje się sanktuarium pasyjno-maryjne z dróżkami pielgrzymkowymi, wzdłuż których stoją kaplice i małe kościoły. Centrum sanktuarium to barokowy kościół i klasztor Bernardynów, a całe założenie jako najcenniejszy tego typu zabytek w Europie znalazło się na Liście UNESCO .