Jeśli zatem marzy się Wam przeniesienie do bajkowej rzeczywistości, chwila kiedy możecie znowu poczuć się jak dziecko, albo chcecie zafundować swoim pociechom dużą dawkę świetnej zabawy i odrobinę ekstremalnych przygód koniecznie wybierzcie się do Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Nikogo nie trzeba specjalnie do tego namawiać. Tłumy turystów co roku zjeżdżają z całego kraju i nie tylko, by spełniać swoje dziecięce marzenia. Energylandia jest największym parkiem rozrywki w Polsce i stanowi nr 1 w Europie jeśli chodzi o liczbę roller costerów! Park oferuje aktualnie 123 atrakcje, w tym 18 roller coasterów. To wszystko na obszarze 70 hektarów. Przestrzeń podzielona jest na strefy przeznaczone dla różnych grup wiekowych, tak aby każdy czuł się komfortowo i bezpiecznie. W Energylandii, kupując jeden bilet wstępu, można bez limitu korzystać ze wszystkich atrakcji w 6 strefach zabawy: Bajkolandii – skierowanej do najmłodszych i oferującej 25 atrakcji dla dzieci od 2 roku życia, Strefie Familijnej, Strefie Ekstremalnej, Smoczym Grodzie, Aqualantis oraz największym odkrytym aquaparku w Polsce. Dzień pobytu może się okazać niewystarczający by dotrzeć do wszystkich zakamarków Parku. Nic w tym dziwnego, że tak znacząca atrakcja turystyczna została doceniona przez głosujących w plebiscycie, dzięki czemu Energylandia otrzymała tytuł laureata w swojej kategorii. Warto dodać, ze Park systematycznie się rozwija i rozbudowuje, dlatego co roku możecie odkrywać w nim zaskakujące nowości!
Czas na wyróżnionych! W nieodległym od Zatoru Inwałdzie znajduje się miejsce, które przyciąga miłośników podróżowania w stylu slow. To również fantastyczny punkt programu wyjazdów o charakterze pielgrzymkowym, szczególnie, że do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej jest stąd przysłowiowy rzut kamieniem. Mowa o Ogrodzie Jana Pawła II w Inwałdzie. To miejsce, w którym znajduje się 3-hektarowe dzieło „namalowane” wielobarwnymi roślinami, przedstawiające postać papieża Polaka, Bazylikę Św. Piotra w Watykanie i bazylikę Ofiarowania NMP w Wadowicach. Żywy obraz powstał z wykorzystaniem blisko 20 tys. odpowiednio dobranych roślin, w tym drzew, krzewów, kwiatów, a także ton kamieni, żwiru i kruszywa. Wędrówka alejkami Ogrodu, pozwoli podziwiać poszczególne elementy całego obrazu, ale również zobaczyć zdjęcia przedstawiające drogę do świętości papieża Polaka, czy też zapoznać się z niezwykłymi wydarzeniami z jego życia. Aby zobaczyć całość ogrodowego dzieła wystarczy wspiąć się po 96 schodach i wejść na sam szczyt wieży widokowej. Dla zwiedzających została przygotowana również winda, którą można wjechać na samą górę. Z platformy widokowej na wieży można z resztą podziwiać nie tylko sam ogród, ale także urokliwą panoramę Beskidu Małego. Ogród warto odwiedzić szczególnie wiosną, latem i wczesną jesienią. Z pewnością zaskoczy feerią barw i kunsztem sztuki ogrodniczej.
W poszukiwaniu kolejnej tegorocznej atrakcji TSM trzeba skierować się na południe. Na terenie podbabiogórza znajduje się Skansen w Sidzinie. To miejsce, w którym kultywuje się miejscową tradycję, architekturę i kulturę. W swojej ekspozycji zawiera 11 zabytkowych obiektów architektonicznych przedstawiających życie różnych warstw społecznych w XVIII-XX wieku. Organizowane są tutaj liczne wystawy czasowe, koncerty folklorystyczne, wydarzenia kulturalne np. „Między dawnymi a nowymi czasy”, „Sidzińskie smaki jesieni”, a także imprezy sportowe, np. potyczki rowerowe. Teren skansenu przecina ziołowa ścieżka edukacyjna. Najmłodsi także nie będą się tu nudzić ponieważ systematycznie organizowane są tu warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, m.in. pieczenie „rusoków”, wicie wianków i malowanie na szkle. Ciekawostką jest fakt, że Skansen stanowi tło dla wielu produkcji filmowych traktujących o dawnych obyczajach. Każdy kto odwiedzi to miejsce jest zachwycony niepowtarzalnym charakterem i aurą, która roztacza się wokół tego niewielkiego, ukrytego pod osłoną lasu muzeum tworzonego przez ludzi z pasją.
Pamiętajcie, Małopolska potrafi Was zaskoczyć. Wystarczy ruszyć przed siebie i otworzyć szeroko oczy. Kto wie, być może odkryjecie ciekawe atrakcje, które sami zgłosicie do przyszłorocznego konkursu…