Małopolska - czas na odpoczynek w rytmie eko

Lanckorona
Turystyka zrównoważona, eko, a może slow? Wszystkie te założenia łączą się i przenikają. Aby je zrealizować wystarczy tylko… wybrać się do Małopolski! Jeśli marzysz o odpoczynku z dala od tłumów turystów, starasz się żyć w zgodzie z przyrodą, z którą chcesz mieć kontakt, a na środowisku, które Cię otacza odcisnąć jak najmniejsze piętno… Jeśli chcesz zatrzymać się dłużej w jednym miejscu, skupić na przeżyciach szukając głębi, nie zadowalając się pobieżnym zwiedzaniem i „zaliczaniem” kolejnych atrakcji… Poznać lokalną społeczność, zasmakować lokalnych produktów – mamy dla Ciebie garść inspiracji.

W Małopolsce są takie miejsca, w których czas płynie wolniej. Świetnym tego przykładem jest Lanckorona – miasteczko z urokliwym pochyłym rynkiem i drewnianą zabudową, wtulone w stok Góry Zamkowej. Czekają tam spacerowe alejki, ruiny średniowiecznego zamku, drewniane chaty, klimatyczne kawiarenki, stare wille i pensjonaty. Ciekawie opisują swój wypad do Lanckorony blogerzy z PolskaPoGodzinach.pl, trafnie oddając atmosferę miasteczka. Dodajmy jeszcze, że miasteczko to leży na Szlaku Architektury Drewnianej.

W zieleni pól i łąk, otulone zapachami siana i kwitnących sadów, z dala od zgiełku miast, pośpiechu ruchliwych szos i spragnionych wrażeń tłumów, gdzie ciszę zakłóca najwyżej pianie koguta, czekają na gości małopolskie gospodarstwa agroturystyczne. Możecie wybrać coś dla siebie z oferty skierowanej do rodzin z dziećmi, seniorów, dla miłośników tradycji, jeździectwa czy nawet… wielbicieli ziół i ziołolecznictwa!

Winnica

A może niespieszna enoturystyka? Małopolska to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów winiarskich w Polsce. Założono tu już ponad 100 winnic, które wraz z winiarskimi imprezami stanowią niewątpliwą atrakcję regionu. 40 z nich tworzy Małopolski Szlak Winny. To szlak tematyczny dziedzictwa kulturowego regionu, związany z odrodzeniem się tradycji uprawy winorośli w regionie. Główną ideą Szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrycia dziedzictwa oraz obcowanie z przyrodą regionu.

Blisko natury można być również przemierzając szlaki górskie. Najdłuższym i najbardziej znanym szlakiem, który przebiega przez kilka różnych pasm górskich, jest Główny Szlak Beskidzki. Ma on początek w Ustroniu w województwie śląskim, biegnie przez góry Małopolski (pomijając Tatry), by zakończyć swój bieg w Bieszczadach w województwie podkarpackim. Cały szlak mierzy ponad 500 km!

Prawdziwym turystom polecamy noclegi w schroniskach. Rozmieszczenie schronisk w Małopolsce pozwala na zaplanowanie ciekawych odcinków wędrówki i przemieszczanie się od schroniska do schroniska. Bazę noclegową w górach uzupełniają legendarne już chatki turystyczne i pola namiotowe. Na tych zmotoryzowanych, z camperami i przyczepami turystycznymi, czekają kempingi. To coraz popularniejsza forma turystyki. Kempingów zrzeszonych w Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu jest w Małopolsce 18, jednak pełna oferta tego typu miejsc jest dużo szersza.Beskidy

Ekoturystyka to kameralne odkrywanie i poznawanie wyjątkowych miejsc i ludzi, ich kultury, tradycji oraz zabytków. To co wyróżnia podróżowanie w stylu eko, to szacunek i wrażliwość na przyrodę i krajobraz, a także na potrzeby ludzi, którzy mieszkają w zakątkach, które odwiedzamy. Dzięki ekoturystyce jesteśmy bliżej nich i natury, mamy szansę doświadczyć, poczuć, poznać, zaprzyjaźnić się, zachwycić otaczającym światem. Ciekawe eko trasy piesze i rowerowe z całej Małopolski zebraliśmy dla Was tutaj w formie atrakcyjnych ekopakietów.

Tam, gdzie jesteś, zasięgnij języka i dowiedz się jakie skarby kryje lokalna kuchnia. Największa siła małopolskiej kuchni tkwi w używanych w niej składnikach. Różnorodność małopolskich produktów regionalnych oraz ich walory smakowe i odżywcze bez trudu pozwalają skomponować posiłek odpowiedni na każdą porę dnia. Może na swej drodze napotkasz bacówkę lub regionalną karczmę i będziesz miał szansę zasmakować w małopolskich specjałach?

Chleb

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści