Targi świąteczne w Małopolsce to tradycja wielu miast i miasteczek. Najbardziej popularne i największe to te odbywające się w Krakowie, ale swoim jarmarkiem może się pochwalić też Miechów, Zakopane, Tarnów czy Nowy Sącz, gdzie całe wydarzenie odbywa się w ciekawym miejscu, jakim jest Miasteczko Galicyjskie. Skupmy się jednak na Krakowie i tym co czeka odwiedzających stolicę Małopolski w świątecznym czasie.
Targi Bożonarodzeniowe
Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz krakowskich atrakcji. Trwające około miesiąca targi Bożonarodzeniowe odwiedzają dziesiątki tysięcy osób. Kilkadziesiąt kramów z różnorodnościami, zapach choinek, grzanego wina i mieniące się lampki świąteczne – to właśnie klimat targów, na które czeka się cały rok. Kupcy oferują szeroką gamę świątecznych produktów, takich jak własnoręcznie robione ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, z drewna, wełny czy filcu. Sprzedawana jest także biżuteria, pamiątki, pocztówki czy ciepłe szale i rękawiczki. Nie brakuje także przetworów, świątecznych pierników z dedykacjami „Dla dziadka” czy „Dla ukochanej”, orzechów prażonych czy tych w słodkim karmelu, a także rozmaitych czekolad. Z pewnością każdy, nawet wymagający znajdzie tu coś dla siebie i dla bliskich na świąteczny prezent. Czymże byłyby targi świąteczne bez jedzenia i rozgrzewających napoi? Na jarmarku odwiedzający mają okazję na skosztowanie pysznych regionalnych potraw z grilla takich jak kiełbasa czy oscypek z żurawiną. Można spróbować także pajdy chleba z domowym smalcem oraz tradycyjnego barszczu. Do picia idealnie komponuje się grzane wino galicyjskie czy rozgrzewająca herbata. W czasie trwania jarmarku Bożonarodzeniowego odbywają się także liczne koncerty kolęd, które dodatkowo umilają spacer wśród świątecznych kramów.
Targi Wielkanocne
Kraków stawia swój świąteczny jarmark także w okolicach Świąt Wielkanocnych. Przyjemne, wiosenne powietrze, radosny czas świąt i dużo koloru – tak możemy opisać klimat jarmarku Wielkanocnego. Tradycyjnie targi gromadzą na Rynku Głównym kilkudziesięciu wystawców i to często spoza granic Polski. Asortyment, który można znaleźć nawiązuje do radosnych świąt, można zatem zakupić świąteczne ozdoby, ręcznie haftowane obrusy, palmy, pisanki czy plecione koszyki na Wielką Sobotę. Nie brakuje także smacznego jedzenia w postaci zup, pierogów czy tradycyjnej pajdzie chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Łasuchy też znajdą coś dla siebie: czekoladowe figurki i narzędzia, owoce w czekoladzie czy rozmaite orzechy. Targom Wielkanocnym w Krakowie towarzyszą liczne imprezy m.in.: poświęcenie palm, pokaz obrzędów wielkanocnych, prezentacja tradycyjnych stołów regionalnych, poświęcenie koszyczków wielkanocnych i poczęstunek poświęconych potraw, pokaz obrzędów Śmigusowo-Dyngusowych czy Siuda Baba.
Okres trwania jarmarków świątecznych to wspaniały czas, w którym na rynkach miast gromadzą się ludzie, wspólnie jedzą i rozmawiają. Jest to także okazja do sprawienia przyjemności sobie czy bliskim i kupienia czegoś wyjątkowego. Lojalnie ostrzegamy - ciężko wrócić z jarmarku świątecznego z pustymi rękami!