Zalipie – pomalujcie swój świat!
Zalipie to niewielka wieś w Małopolsce, która nazywana jest najbardziej kolorową wsią w Polsce. Kwieciste bukiety i misterne ornamenty zdobiące domy, szopy, ściany, a nawet psie budy to unikatowa atrakcja, którą możecie wspólnie zobaczyć i się zachwycić. Spacer pomiędzy malowanymi domostwami, wizyta w muzeum Domu Malarek, liczne galerie z pięknym rękodziełem, a także sielskie widoki dookoła sprawiają, że Zalipie to świetny pomysł na jednodniowy wypad w zupełnie niestandardowym stylu. Będzie jak w miłości – kolorowo, radośnie i pięknie!
Lanckorona – poszukajcie małopolskich aniołów
Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy z Krakowa, aby znaleźć się w miasteczku żywcem przeniesionym z zaczarowanej krainy. Lanckorona to perełka Małopolski. Leżące na Bursztynowym Szlaku miasteczko jest miejscem, w którym odnajdziecie spokój i poczujecie go wszystkimi zmysłami. Brukowane uliczki i ciasno otaczające niewielki rynek drewniane chałupy są jednym z najpiękniej zachowanych zespołów dawnego budownictwa drewnianego w Polsce. Usiądźcie na kawę i ciastko w klimatycznych wnętrzach cudownych kawiarni lanckorońskich, kupcie oryginalną ceramikę w którymś z licznych sklepików z rękodziełem, zróbcie sobie spacer pod ruiny zamku, a także patrzcie do góry, bo nad głowami co jakiś czas przelatują tu anioły!
Szczawnica – jedźcie nie tylko po zdrowie!
Urok tego małopolskiego uzdrowiska u stóp Pienin działa niemal na każdego! Przepiękne stare wille, klimat dawnego świata dancingów i spotkań towarzyskich polskiej bohemy przenika się z klasycznym urokiem uzdrowiskowych miejscowości. Jest tu pijalnia wód, w której lecznicza woda zdrowia Wam doda, są liczne szlaki spacerowe, a także górskie, spośród których możecie wybierać te najpiękniejsze dla Was. Jest spływ Dunajcem, który wciągnie Was w fascynujący świat pienińskich legend i opowieści, a także kulinarne miejsca, w których odnajdziecie smak regionu. Do Szczawnicy przyjedziecie raz i już zawsze będziecie tutaj wracać. Kto wie, może to będzie Wasze miejsce na ziemi? Sprawdźcie koniecznie!
Ojcowski Park Narodowy – szukajcie smaków, widoków i historii!
Powstał jako szósty, a także najmniejszy park narodowy w Polsce. Ojcowski Park Narodowy urokiem i unikatowymi krajobrazami przyciąga rzesze entuzjastów – niech przyciągnie i Was! Czas spędza się tu wspaniale. Możecie wędrować między jurajskimi wapieniami o fantazyjnych kształtach, spróbować wędzonego pstrąga, który jest lokalnym przysmakiem, odkrywać historie ukryte w zamku w Ojcowie, albo zobaczyć piękną, wzniesioną w 1901 roku, w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, drewnianą kaplicę na wodzie. Czas w Ojcowskim Parku Narodowym płynie zupełnie inaczej. Przekonajcie się sami!
Piwniczna-Zdrój – odwiedźcie uzdrowisko z dobrym klimatem
Piwniczna - Zdrój jest wprost stworzona dla zakochanych! To uzdrowisko położone w Beskidzie Sądeckim jest idealnym pomysłem na romantyczny weekend we dwoje. Popradzki Park Krajobrazowy zachęca do długich spacerów, lokalny folklor aż się prosi o poznanie, a Park Zdrojowy i Pijalnia Artystyczna zapraszają na przyjemne nicnierobienie. Sielskość i kameralność to siła Piwnicznej-Zdrój. Niby niewielka, a tak wiele oferuje. Piwniczna jest piękna, przekonacie się o tym już od pierwszego spaceru wzdłuż wartko płynącego Popradu.
Dolina Karpia – zobaczcie Mazury Małopolski
Dolina Karpia jak w soczewce skupia w sobie wszystko, czego potrzeba Wam do spędzenia weekendu pełnego niezapomnianych chwil. To ostoja dzikich ptaków, melancholijna kraina pól, rozległych łąk, rozlewisk i leniwie meandrujących rzek. Można poznawać ją na wiele sposobów – przemierzać rowerem, próbować swoich sił w spływie kajakowym lub po prostu łazikować od jednego ciekawszego miejsca do drugiego. Tylko tutaj skosztujecie pysznego Karpia Zatorskiego – jednego z sześciu małopolskich produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia, a także wsiądziecie na najwyższy i najszybszy w Europie mega coaster w Parku Rozrywki Energylandia. Myślicie o weekendzie w zupełnie niestandardowej odsłonie? Dolina Karpia będzie idealnym wyborem!
Małopolski Szlak Winny – miłość zaklęta w winoroślach
Owidiusz, słynny poeta rzymski zwykł mawiać, że wino rozgrzewa krew, oczom daje blask, a w połączeniu z miłością są sojusznikami po wieczny czas. Na Małopolskim Szlaku Winnym możecie odkrywać to uczucie nie tylko do samych siebie, ale właśnie do wina, które jest dziedzictwem regionu. Małopolska to jeden z najbardziej rozwijających się regionów winiarskich w Polsce. Działa tutaj już ponad 100 winnic, z czego aż 50 z nich tworzy Małopolski Szlak Winny. Nie musicie jechać na południe Europy żeby poznać kulturę winiarską i jej fascynującą historię – wystarczy, że wybierzecie się na południe Polski! Właściciele małopolskich winnic chętnie otwierają podwoje dla turystów, z pasją opowiadają o uprawach i o codzienności życia w winnicy. Wizyta na Małopolskim Szlaku Winnym to podróż przez smaki, opowieści i interesujące spotkania. Wszystko to między łagodnymi wzgórzami i malowniczymi krajobrazami – czego chcieć więcej?
W skalnym świecie piękna – nie tylko Zakopane
Zakopane to nie tylko Krupówki i tłumy turystów. To także wspaniała historia, folklor i kultura, której na próżno szukać, gdzie indziej. Moc i siła idą tu z wysokich gór, dodajmy najwyższych w Polsce. Jak poznać to miasto i wykroić z niego kawałek kameralności i niezwykłości? Bardzo to proste! Trzeba się zanurzyć w Dolinki Reglowe, które dość często witają turystów ciszą i spokojem. Przechadzać między starym budownictwem z charakterystycznymi detalami, odwiedzać niezwykłe muzea, próbować regionalnych smaków i odpoczywać na polanach z zapierającą dech panoramą Tatr. W Zakopanem o miłości śpiewano, pisano i malowano, zatem może i Wy dołożycie swoją cegiełkę?
Randka z górami w tle – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
A gdyby tak odwiedzić pierwsze w powojennej Polsce muzeum pod otwartym niebem? 60 obiektów obrazujących życie różnych warstw społecznych na Orawie na przestrzeni XVII-XX w. to przecież idealne, sielskie miejsce na randkę z pomysłem! Zobaczycie tu dawne zakłady przemysłowe takie jak olejarnia, folusz, młynotartak, tartak, kuźnia, farbiarnia i magiel. Dla entuzjastów historii będzie to wspaniała podróż w czasie, a dla wielbicieli sielankowo-wiejskich miejsc, istna uczta estetyczna! Zubrzyca Górna, w której znajduje się Park Etnograficzny, leży u podnóży Babiej Góry i Policy. Może to będzie też dobra okazja, aby zaplanować wschód słońca na słynnej górze gór – kapryśnej i nieco tajemniczej Babiej Górze? To przeżycie z cyklu nigdy niezapomnianych, zawsze wspominanych. Spróbujcie, nie pożałujecie!
Regietów – cisza, spokój i hucuły
To wciąż dzikie i piękne miejsce na mapie Beskidu Niskiego. Dawna wieś łemkowska, w której turystyka płynie w rytmie powolnym, nie masowym, jest propozycją dla szukających kojącej ciszy, wytchnienia i odpoczynku od zgiełku codzienności. Znajdziecie tutaj wspaniałe i zupełnie wyludnione trasy do wędrowania, przepiękne cerkwie, przydrożne krzyże przypominające dawne dzieje regionu, a także największą, nie tylko w Europie, ale i na świecie Stadninę Koni Huculskich „Gładyszów”. Nigdzie indziej poczucie wolności, potęga natury i dziedzictwo kultury nie współgrają tak malowniczo, jak właśnie w Beskidzie Niskim. Regietów to doskonały pomysł na ucieczkę od świata pełnego hałasu, do świata pełnego wyciszenia.