Jezioro Mucharskie to sztuczny akwen. Zlokalizowany jest na rzece Skawie na granicy powiatów wadowickiego i suskiego. Swoim zasięgiem obejmuje gminy: Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Zalew znajduje się w miejscowości Świnna Poręba. To zbiornik położony między Beskidem Małym i Makowskim.
(Nie)kończąca się historia
Zapora w Świnnej Porębie jest jedną z najdłużej prowadzonych inwestycji hydrotechnicznych w powojennej Polsce. Już w latach pięćdziesiątych XX wieku powstał pierwszy projekt zagospodarowania terenu. Jej budowę rozpoczęto w 1986 roku. Termin zakończenia prac kilkukrotnie przekładano. Ostatecznie 26 lipca 2017 roku oficjalnie zakończono budowę. Napełnianie zbiornika rozpoczęto w listopadzie 2016 roku, ostatecznie zakończono w 2020 roku. Tak długi okres robót pozwolił ma przeprowadzenie kompleksowych badań archeologicznych i historycznych. Ich wyniki można oglądać na stałej wystawie w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej. Ekspozycja ukazuje skalę osadnictwa człowieka w dolinie górnej i środkowej Skawy od prehistorii aż po średniowiecze. Przedstawiono na niej klimat, faunę i florę, epoki i ważniejsze kultury archeologiczne, technologie, wierzenia oraz sztukę, które są tłem dla prezentowanych artefaktów z prac wykopaliskowych. Przed ostatecznym zalaniem tego terenu wodą, zrealizowano niesamowity film dokumentalny pod tytułem „Z nurtem życia”, ukazujący przyrodę terenu wokół zbiornika i nad rzeką Skawą.
Atrakcje Jeziora Mucharskiego
Choć w bólach, to z roku na rok, z sezonu na sezon rozwija się nad jeziorem turystyka i rekreacja, przybywa atrakcji. Działają tutaj wypożyczalnie sprzętu wodnego takiego jak kajaki, czy rowery wodne, a dzięki wyznaczonym plażom można korzystać z kąpieli zarówno wodnych, jak i słonecznych. Organizowane są widokowe rejsy statkiem „Róża Wiatrów” lub gondolą „Szafir” po Jeziorze Mucharskim, które rozpoczynają się i kończą w porcie Jaszczurowa. Ostatnio udostępniono dla turystów koronę zapory Jeziora Mucharskiego. Wokół zalewu powstają miejsca noclegowe, restauracje, punkty gastronomiczne. Do jeziora lub w jego bezpośredniej okolicy znajdują się trzy turystyczne szlaki piesze, którymi można dojść na szczyty Beskidu Makowskiego: Jaroszowicką Górę (541 m nad poziomem morza), Starowidz (534 m), Chełm (603 m) oraz Beskidu Małego: Żmijową (595 m), Gołuszkową Górę (715 m) oraz Magurkę Ponikiewską (790 m). Wzgórza i góry pokrywają piękne lasy, które pozwolą odetchnąć pełną piersią z dala od miejskiego zgiełku podczas wycieczki po Małopolsce.
Ciekawostki
- powierzchnia zbiornika maksymalna – 1035 hektarów,
- wysokość zapory – 50 metrów,
- długość korony – 640 metrów,
- pojemność jeziora – 161 milionów metrów sześciennych.