Główny Szlak Beskidzki

Widok, który roztacza się podczas wędrówki Głównym Szlakiem Beskidzkim.
Kto choć raz nie spał w górskim schronisku, nie pił wody wprost ze strumienia, nie wspinał się na szczyt myśląc lub mówiąc "to już ostatni raz, więcej nie dam się namówić", a w następny weekend znowu wyruszał na szlak? Góry mają szczególną moc przyciągania, a z roku na rok amatorów górskich tras jest coraz więcej. Dlatego też coraz bardziej popularne są wyprawy długimi szlakami, biegnącymi przez kilka pasm. Turyści chcą uciec od zgiełki wielkiego miasta, od ciągłej gonitwy za sprawami codziennymi. Na szlaku spotka ich cisza i możliwość poznania własnych granic. Okazją do tego jest między innymi Główny Szlak Beskidzki.

Główny Szlak Beskidzki - najważniejsze informacje

Główny Szlak Beskidzki nosi imię Kazimierza Sosnowskiego, oznakowany jest kolorem czerwonym i jest najdłuższym szlakiem w polskich górach - liczy ok. 500 kilometrów. Rozpoczyna się w Ustroniu w Beskidzie Śląskim kończąc się we wsi Wołosate w Bieszczadach. Wiedzie przez trzy województwa i kilka grup górskich, pokazując różnorodny krajobraz, a także liczne ciekawostki przyrodnicze i historyczne.

Szlak został wytyczony w okresie międzywojennym i w latach 1935-1939 nosił  imię Józefa Piłsudskiego. Zachodnia część szlaku została zaprojektowana przez Kazimierza Sosnowskiego, natomiast wschodnia przez Mieczysława Orłowicza (wówczas szlak prowadził do Czarnohory znajdującej się w polskich granicach).

Główny Szlak Beskidzki nie jest co prawda tak wymagający technicznie jak szlaki w Tatrach, niemniej jego łączna długość wynosząca ok. 500 kilometrów oraz suma podejść na całej trasie oscylująca w granicach 21 kilometrów sprawiają, iż przejście go „na raz” stawia go w czołówce tych bardziej wymagających. Pokonywaniu GSB towarzyszy czasami chęć pobicia rekordu (przejście zimowe, przebiegnięcie) lub cel charytatywny.

PTTK w celu popularyzacji szlaku wprowadziło odznakę Głównego Szlaku Beskidzkiego. Można ją zdobyć w wyniku jednorazowego przejścia całego szlaku w czasie nie dłuższym niż 21 dni lub pokonując go w odcinkach niezależnie od czasu trwania i ilości wycieczek. Punktowanie wycieczek i potwierdzenie ich odbycia dokonywane jest zgodnie z postanowieniami Regulaminu Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK.

Małopolski odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego 

Małopolski odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego biegnie przez Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki i Beskid Niski oraz takie szczyty jak Babia Góra, Polica, Turbacz, Lubań, Wielka Przechyba, Radziejowa i Jaworzyna Krynicka. Przebiega też przez liczne miejscowości, w tym Jordanów, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem i Krynica-Zdrój.

Małopolski odcinek GSB został laureatem konkursu Turystyczne Skarby Małopolski w 2022 roku w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści