Kościelisko. Uczta dla zmysłów i malownicza brama do Tatr Zachodnich

Widok na Tatry z Kościeliska
Kościelisko, jedna z trzech wsi wchodzących w skład gminy Kościelisko, często zwane bywa bramą do Tatr Zachodnich. Nie bez powodu! Położenie Kościeliska to magia w najczystszej postaci! Wieś wciśnięta między regle, z których wysoko w górę pną się stoki Tatr Zachodnich, a Pogórze Gubałowskie to miejsce, gdzie każdy, nawet najkrótszy urlop będzie spełnieniem marzeń!

Idealny wybór dla ciekawych tatrzańskiego świata

Kościelisko jest idealnym wyborem dla tych, którzy szukają aktywnych przygód, ciekawych historii i autentyczności miejsc. Na lubiących wędrówki czekają szlaki o różnym stopniu trudności – od łagodnych i leśnych traktów, przez wymagające, górskie trasy. Owiana góralskimi legendami Dolina Kościeliska i znajdująca się nieopodal malownicza Dolina Chochołowska, są dostępne z Kościeliska w zasięgu kilkukilometrowego spaceru. To w jednej i w drugiej dolinie serwuje się najlepsze szarlotki spośród wszystkich schronisk tatrzańskich, a bogactwo fauny i flory bije na głowę każde inne miejsce w Tatrach.

Kościelisko to także kolebka sztuki regionalnej, wciąż żywej i kultywowanej przez górali tu mieszkających. Szlak Twórców Ludowych pozwoli Wam zapoznać się tradycyjnym rzemiosłem i podpatrzeć kunszt lokalnych artystów. Na terenie Kościeliska możecie odwiedzić domy hafciarek, malarek na szkle, kowali, czy lutników.

Chcecie zobaczyć góralski folklor, wciąż żywy i niezamknięty w muzeum? Wystarczy, że pojawicie się na którejś z imprez lokalnych, licznie organizowanych w zabytkowym Domu Ludowym lub na niedzielnych uroczystościach w drewnianym kościele św. Kazimierza. Mieszkańcy wsi chętnie ubierają stroje góralskie, nie dając zginąć tej pięknej tradycji. A jak już nasycicie oczy feerią barw z ludowych strojów, zwiedźcie koniecznie wnętrze wspomnianego kościoła. Znajdziecie w nim witraże autorstwa Stefana Matejki, bratanka słynnego Jana, a także unikatowy na skalę Polski obraz przywieziony z obozu koncentracyjnego Auschwitz–Birkenau.

Kościelisko – uczta dla zmysłów

Kościelisko, oprócz eksplorowania szlaków górskich daje możliwość podziwiania piękna Tatr z rozległych polan widokowych, których tu nie brakuje. Położenie wsi to stuprocentowa gwarancja spektakularnych panoram!

Droga prowadząca z centrum wsi do zabytkowej kaplicy na Prędówce dostarczy Wam uczty zmysłów i górskich uniesień. Usiądźcie na chwilę na drewnianej ławce przed kapliczką i podziwiajcie ten niesamowity spektakl potęgi przyrody, który rozgrywa się przed Wami. Punkt widokowy pod kapliczką to idealne miejsce na zachód słońca! Stąd też możecie ruszyć na spacer szlakiem filmowym. Filmowe Kościelisko to projekt, który przeprowadzi Was po kilku trasach, na których na pewno rozpoznacie kadry ze swoich ulubionych filmów. Kręcono tu kultowy serial „Ekstradycja” i popularne „Szpilki na Giewoncie”, a wprawne oko kinomana pozna miejsca, które „grały” w takich hitach jak „Demony wojny według Goi” czy „Girl Guide”.

Kościelisko to jedno z tych miejsc, do których wraca się zawsze z przyjemnością. Każda pora roku i każda pogoda jest idealna do tego, aby odwiedzić ten nieco zaczarowany zakątek Skalnego Podhala.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets