Zwiedzanie Krakowa i okolic online

Zdjęcie przedstawia wnętrze teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Na pierwszym planie można zobaczyć puste krzesła i kurtynę Siemiradzkiego.
Gdy wszystkie instytucje kultury są obecnie zamknięte do odwołania, obcowanie z kulturą umożliwia nam sieć internetowa. Przy jej wykorzystaniu, muzea udostępniają swoje zbiory cyfrowe, oferują wirtualne spacery przestrzenne lub zachęcają do udziału w samodzielnych warsztatach edukacyjnych w formie zabawy. Swoją działalność do sieci przeniosły również teatry, oferując spektakle i teatralne seriale online, nie pomijając możliwości wirtualnego zwiedzana okazałych gmachów, w których się mieszczą.

Wśród wybranych propozycji zwiedzania z zacisza domowego są spacery po wirtualnym Muzeum Narodowym w Krakowie. Odbędziemy je wzdłuż ekspozycji stałych: Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach oraz Galerii Sztuki Polskiej XX w. i wystawy „Broń i Barwa w Polsce” w Gmachu Głównym. Serwis jest godny uwagi, bowiem poza swobodą poruszania się po wirtualnej przestrzeni muzeum dzięki szybkiej nawigacji, oferuje wiele przydatnych funkcji: widoku obrazu z wielu stron, przybliżania i oddalania lub pozyskania szczegółowych informacji o malowidle. Spacery wirtualne uzupełniają rozległe zbiory cyfrowe dostępne dla zwiedzających online.

Muzeum Krakowa zaprasza do przeglądania zbiorów zawartych w Cyfrowym Thesaurusie, gdzie znajdują się eksponaty z trzech bogatych muzealnych kolekcji obejmujących starą fotografię krakowską, zbiory teatralne i zbiory graficzne. Muzeum przygotowało filmy, wykłady, opowieści, a nawet bajki. Dodatkowo Muzeum zachęca do włączenia się w akcję #zostanwdomuopowiedzkrakow i opowiadania o Krakowie, a także zbierania historii i pamiątek dokumentujących obecny czas pandemii. Więcej informacji o akcji tutaj, a tu można znaleźć linki do internetowych kanałów Muzeum Krakowa.

W katalogu on-line Muzeum Fotografii w Krakowie znajdziemy prawie 60 tysięcy zdigitalizowanych obiektów. Katalog zawiera zarówno zdjęcia historyczne, jak też fotosy z planów filmowych, kolekcje sztuki współczesnej i kolekcje tematyczne. Na czas pandemii muzeum zaprasza do włączenia się w akcję #zostańwdomuzMuFo.

Muzeum Armii Krajowej zaprasza do oglądania filmów i słuchania podcastów z serii #zostań w domu z #MueumAK, publikowanych regularnie na stronie internetowej i profilach muzeum w mediach społecznościowych. Dodatkowo polecamy uwadze wirtualny spacer po Muzeum AK.

Muzeum Inżynierii Miejskiej (MiM) przygotowało kilka inicjatyw. W ramach akcji #OdkrywajzMiM, proponuje proste doświadczenia, które każde dziecko może wykonać w domu. #OdkryciaTechniki to ciekawostki i informacje dotyczące zbiorów MiM oraz odkryć z zakresu techniki i technologii, #Futuronauci to informacje o tym, co zainteresowało załogę statku z przyszłości (nawiązujące do wystawy pod tym samym tytułem). W ramach #SoundsofChanges muzealnicy z sześciu europejskich krajów, w tym przedstawiciele MiM, nagrali dźwięki  zabytkowych urządzeń, miejsc pracy i współczesnych pejzaży dźwiękowych. Wśród propozycji MiM jest też akcja #PokolorujMiM – kolorowanki i niespodzianki, które mogą umilić czas dzieciom.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK w czasie zamknięcia dla zwiedzających funkcjonuje jako #MOCAKonline. Na internetowej stronie muzeum znajdziemy e-galerię, weźmiemy udział w wirtualnym zwiedzaniu archiwalnych wystaw, a także przeczytamy artykuły z archiwalnych numerów „MOCAK Forum”. Dla pobudzenia kreatywności młodszych i starszych muzeum poleca zadania edukacyjne oraz zeszyty „Twórcza Kolekcja”. Inspirujące treści poświęcone sztuce współczesnej publikowane są codziennie w mediach społecznościowych - na profilach muzeum w serwisach: YouTubeInstagramFacebook i Twitter.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki przeniosła część działań wystawienniczych i edukacyjnych do sieci. Na stronie internetowej galerii oraz na profilach w mediach społecznościowych codziennie publikowane są treści poświęcone sztuce współczesnej, a także konkursy i materiały edukacyjne. W kolekcji Bunkra Sztuki znajduje się 400 prac między innymi Jadwigi Sawickiej, Wilhelma Sasnala, Bartosza Kokosińskiego, Małgorzaty Markiewicz, Bogusława Bachorczyka, Anny Zaradny - można je obejrzeć tutaj. Na czas epidemii została także przygotowana akcja „Bunkier zza kulis”, w ramach której pracownicy Bunkra powiadają o swojej pracy i wyjaśniają proces powstawania wystaw.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie na stronie internetowej i profilu na Facebooku publikuje ciekawostki i zagadki, a także materiały, które można wydrukować i rozwiązywać razem z dziećmi.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie realizuje projekt Nasze życie w czasach zarazy, w którym zaprasza do podzielenia się doświadczeniem życia w czasach pandemii. Stworzyło anonimowy kwestionariusz z konkretnymi pytaniami o naszą codzienność. To moment na chwilę refleksji nad tym, co dla nas w obecnej sytuacji jest ważne. Kolejną inicjatywą Etnomuzeum jest stworzenie Kolekcji w kwarantannie – zaprasza do dzielenia się zdjęciami przedmiotów (także nagraniami dźwiękowymi i filmowymi, dokumentującymi sposoby ich użycia) na grupie na Facebooku. Ważne są rzeczy, które wysunęły się na pierwszy plan i te, które wkradły się do naszej codzienności, zmieniając nasze domowe praktyki. Muzeum organizuje także w formie online zajęcia Domowe Muzykowanie dla wszystkich małych i dużych wielbicieli nut, piosenek i melodii, którzy chcą poszerzyć swój dotychczasowy repertuar i wspólnie pomuzykować. Najbliższe zajęcia odbędą się 10 maja. Są bezpłatne, można zapisać się na nie poprzez dołączenie do wydarzenia na Facebooku.

Zamek Królewski na Wawelu w ramach swojej odsłony akcji #zostańwdomu oferuje wirtualne zwiedzanie Kolekcji Lankorońskich oraz sal Zamku. Wawel zaprasza także na blog edukacyjny, a użytkowników Facebooka zachęca do śledzenia akcji #przezdziurkęodklucza.

Równie ciekawą propozycją jest wirtualne zwiedzanie Teatru Słowackiego w Krakowie. Dzięki serwisowi poznamy eklektyczny styl gmachu teatru, włącznie z jego kopułą i frontonem. Zaglądniemy w głąb budynku aby podziwiać szczegóły westybulu z tablicą informacyjną, foyer, garderoby Solskiego, loży cesarskiej, widowni, sznurowni czy też sceny. Będziemy też mogli podziwiać przepiękną kurtynę Siemiradzkiego, której szkic znajduje się w warszawskim oddziale Muzeum Narodowego oraz zobaczymy wykonaną w 2018 r. - z okazji 125-lecia Teatru - kurtynę według niezrealizowanego wcześniej projektu Stanisława Wyspiańskiego. Jak przystało na teatr, poza wirtualnymi spacerami, oferuje jednocześnie teatralne seriale online. Wśród nich są: Zamknięci w Teatrze, ukazujący rzeczywistość, w której przyszło funkcjonować artystom Słowaka podczas kwarantanny, emitowany w soboty i środy do odwołania, czy też utwór o nieco tajemniczej nazwie Fantazja o Ludwiczku, czyli Fantazja o premierze, która się nie odbyła.  

Wirtualne spacery oferują również Muzeum Żup Krakowskich - Zamek Żupny oraz Kopalnia Soli Wieliczka - Trasa Muzealna. Jednocześnie placówki te udostępniają swoje bogate i różnorodne zbiory cyfrowe. Ciekawą propozycją muzeum dla najmłodszych odbiorców są zajęcia do samodzielnego wykonania, np.: pokolorowania solniczek według dostępnych wzorów, wyhodowania kryształków solnych lub wykonania pisanki wielkanocnej. Efekty pracy można przesłać na maila muzeum, skąd trafią do osobnych galerii domowych hodowli kryształów i pisanek, udostępnionych na stronie internetowej muzeum.

Z oczywistych względów Muzeum w Bochni im. Prof. Stanisława Fischera jest jeszcze zamknięte dla publiczności, lecz jeszcze przed Świętem Konstytucji 3 Maja zaprezentuje wirtualną wystawę pt. "Pamiątki dziejów ojczystych". Pokazane zostaną eksponaty, które odwołują się do naszej przeszłości, kultury i tradycji. Wystawa będzie dostępna na stronie internetowej muzeum.

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści