Muzea małopolskie

Obraz przedstawiający damę z gronostajem, materiały prasowe Muzeum Narodowego w Krakowie.
Muzea małopolskie zachwycają swą wyjątkowością, nic więc dziwnego, że są chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. W ich zbiorach znajdziemy arcydzieła znane na całym świecie.

Najbardziej znane eksponaty w małopolskich muzeach

Wśród zbiorów Muzeum Narodowego wystarczy wspomnieć choćby o najbardziej znanym z eksponatów małopolskich kolekcji muzealnych: obrazie Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, wystawianym w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Inne cenne i znane dzieła to np. wspaniałe płótna polskich mistrzów w krakowskich Sukiennicach, jak Hołd pruski Jana Matejki lub Czwórka Józefa Chełmońskiego. Od 7 maja 2021 na nowej wystawie stałej Muzeum Narodowego w Krakowie "Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej" w Arsenale obejrzymy 1000 obiektów z terenów Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji i Italii. Najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a najmłodsze z VII wieku n.e.

 

Małopolskie muzea, które musisz odwiedzić!

Wszystkich zainteresowanych historią Krakowa zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Krakowa szczycącego się ponad 120-letnią historią i 19 oddziałami, wśród których warto wymienić między innymi Rynek Podziemny czy Starą Synagogę.

Oczywiście małopolskie muzea eksponują nie tylko dzieła sztuki. Wystarczy wspomnieć o wspaniałej kolekcji samolotów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie czy o kolekcji przyrodniczej Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wiele muzeów oprócz stałych ekspozycji organizuje liczne wystawy okresowe, a także interesujące wykłady, warsztaty oraz prezentacje dawnych rzemiosł i umiejętności. Do tego w ciągu roku jest kilka dni, kiedy muzea otwierają swe podwoje dla wszystkich gości za darmo lub za symboliczną złotówkę. Można wówczas zwiedzać je z profesjonalnym przewodnikiem, często też da się wtedy zajrzeć do miejsc zwykle nie udostępnianych.

Ciekawą propozycją są także muzea nieco mniej związane ze sztuką, a bardziej z nauką i techniką, które są alternatywą dla osób lubiących różnego rodzaju historyczno-technologiczne rozwiązania. Przykładem jest tutaj krakowskie Muzeum Farmacji czy Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu.

Muzea małopolskie na wolnym powietrzu

W Małopolsce znajdziemy nie tylko dzieła sztuki wyeksponowane na wystawach stałych i czasowych ekspozycjach, ale również dzieła kultury ludowej, które oglądać można w licznych skansenach. Na spotkanie z dawną obyczajowością, rzemiosłem i architekturą zaprasza nas Wygiełzów i tamtejszy Nadwiślański Park Etnograficzny, Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, "Skansen Wsi Pogórzańskiej" w Szymbarku oraz skanseny w Dobczycach i Jędrzejkówce. Tam właśnie możemy spotkać się z dawną kulturą i zobaczyć, w jaki sposób żyli i pracowali nasi przodkowie - jeszcze przecież nie tak dawno temu. Dawne stroje, sprzęty i zabudowania ocalone od zapomnienia zdecydowanie są warte obejrzenia na własne oczy.
Ciekawą propozycją mogą również być skanseny nieco bardziej technologiczne, jak Stacja Muzeum Czernichów Główny i Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, gdzie zobaczyć można dawne lokomotywy i wagony oraz Skansen Naftowy w Gorlicach, gdzie z kolei poznamy tajniki wydobywania i przetwarzania ropy naftowej.

Muzea małopolskie w oryginalnej formie

Słowo muzeum jest bardzo pojemne i coraz częściej odchodzi się od jego tradycyjnej formy, gdzie eksponaty umieszczone są w gablotach lub oddzielone od zwiedzających barierkami. Coraz częściej muzea są "żywe" - wszystkiego można dotknąć, powąchać lub nawet samemu coś stworzyć. Nie tylko najmłodsi turyści będą zachwyceni Żywym Muzeum Obwarzanka, gdzie można spróbować swoich sił jako piekarz i stawić czoła krakowskiemu rarytasowi czy Muzeum Motyli w Bochni, w którym czeka nas kolorowy zawrót głowy i bliskie spotkanie z dziesiątkami gatunków motyli.

Te i inne muzea rozsiane są po całej Małopolsce, warto sprawdzić ich ofertę i uwzględnić je w planie podróży - w tym pomoże nasze kompleksowe zestawienie, które znajdziesz poniżej.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony Wirtualne Muzea Małopolski!

 

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści