Małopolska Trasa Światowego Dziedzictwa UNESCO

Małopolska Trasa Światowego Dziedzictwa UNESCO

Wzgórze Wawelskie z lotu ptaka.
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO została powołana do życia w 1972 r. Zgodnie z nazwą jej ideą jest ochrona najcenniejszych zabytków i regionów świata, ważnych nie tylko z punktu widzenia historycznego, ale też kulturowego czy przyrodniczego. Znalezienie się w prestiżowym wykazie, jakim stała się Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO, nie jest łatwe. Nominowane obiekty muszą spełniać szereg kryteriów, a o ich wpisaniu do rejestru decyduje specjalny komitet.

Warunkiem koniecznym, choć niewystarczającym, jest wyjątkowa i uniwersalna wartość zgłaszanego miejsca oraz jego autentyczność. Oprócz dóbr natury i kultury od 1992 r. wyróżnia się też dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze, zwane krajobrazem kulturowym, stanowiące wyraz współzależności między człowiekiem a jego naturalnym otoczeniem. W Polsce przykładem takiego miejsca jest zespół architektoniczno‑parkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej.

O niezwykłej randze małopolskiego dziedzictwa kulturowego świadczy różnorodność obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO na terenie województwa. Należą do nich:

  • krakowskie Stare Miasto,
  • Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady,
  • Kopalnia Soli w Wieliczce,
  • Zamek Żupny w Wieliczce,
  • Kopalnia Soli w Bochni,
  • zespół architektoniczno-parkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej,
  • cztery drewniane kościółki: w Dębnie, Sękowej, Binarowej i Lipnicy Murowanej,
  • cztery drewniane cerkwie: w Brunarach Wyżnych, Kwiatoniu, Owczarach i Powroźniku.

Zapraszamy do zapoznania się z listą wszystkich obiektów z terenu Polski wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także z listą światową.

 

Stare Miasto w Krakowie Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau Oświęcim Kopalnia Soli Wieliczka Zamek Żupny w Wieliczce
  Kopalnia Soli w Bochnia Kalwaria Zebrzydowska  

 

Kościoły drewniane

Kościół w Dębnie Podhalańskim Kościół w Lipnicy Murowanej Kościół w Sękowej Kościół w Binarowej

 

Cerkwie

Cerkiew w Kwiatoniu Cerkiew w Powroźniku Cerkiew w Owczarach Cerkiew w Brunarach Wyżnych


Małopolska Trasa UNESCO to szlak samochodowy prezentujący wszystkie zabytki wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w Małopolsce. Liczy ponad 300 km.

 

Do zwiedzania zabytków UNESCO oraz tych mniej znanych obiektów dziedzictwa Małopolski pomocna będzie nowa aplikacja Monument App stworzona przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Tutaj w szybki i łatwy sposób można dowiedzieć się podstawowych informacji na temat obiektu, który mijasz w tym momencie! Tworzenie tras oraz samodzielne dodawanie opisów pozwala na lokalne zwiedzanie w oparciu o opowieści osób związanych z danym miejscem. W aplikacji można znaleźć trasy tematyczne związane z serialami, krajobrazami, czy postaciami literackimi. 

Aplikację można pobrać na App Store i Google Play.

 

 

Multimedia


Powiązane treści