Google Arts & Culture to projekt zainicjowany w 2011 roku przez projektantów Google i muzea z całego świata. Ma na celu utrwalenie sztuki w rozdzielczości około tysiąc razy większej od najlepszych aparatów fotograficznych oraz udostępnianiu jej użytkownikom Internetu w najprostszy sposób. Na platformie prezentowana jest kultura, tradycje i wszelkie rodzaje sztuki, a zbiory podzielone są na różne kategorie, na przykład: według koloru, miejsca, tradycji czy kolekcji muzealnych. Wiele obiektów można też zwiedzać wirtualnie.
Google Arts & Culture, we współpracy z trzynastoma krakowskimi instytucjami kultury, stworzyło kolekcję online pt. „Kraków-wow!” zawierającą około 50 wystaw obejmujących ponad 2 tysiące obiektów. Przy pomocy Street View internauci wybiorą się na spacer śladami dworzan wawelskich, czy wielickich górników kopalni soli w Wieliczce. Tym samym miasto Kraka dołączy do innych miejskich kolekcji na platformie, obok Parmy, Rio de Janeiro, Atlanty czy Dubaju.
Średniowieczny Kraków jest obecny w wielu aspektach kultury miasta. Historyczne korzenie miasta królów sięgają właśnie do tej epoki, która zostawiła znaczny ślad w przestrzeni miejskiej, w postaci Zamku Królewskiego, wspaniałego rynku, czy też miejsca pozyskiwania największych dochodów państwowych, czyli żup solnych. Jednak średniowieczna architektura i legendy o smoku, lajkoniku i hejnaliście to nie wszystko. Każda z kolejnych epok pozostawiła swój znak, co sprawia, że miłośnicy określonych stylów znajdą coś dla siebie. Wirtualnie udostępnione są wystawy sztuki kilku muzeów, gdzie podziwiać można wielkich artystów związanych z miastem, np. Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Jana Matejki czy Leona Wyczółkowskiego. Dzięki Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” można też oglądać współczesne dzieła artystów.
Tradycje krakowskie to nie tylko legendy, ale też ludowe stroje, zabawki, kolorowe ozdoby i dawne życie codzienne wiejskich domów prezentowane przez Muzeum Etnograficzne. Wieczorem miasto odżywa w żydowskiej dzielnicy Kazimierz, gdzie w barach i kawiarniach artystycznych spotykają się artyści, mieszkańcy i turyści. Krakowskie Biuro Festiwalowe, dba o krajowy i międzynarodowy rozgłos miasta organizując różnorodne festiwale, np. Sacrum Profanum, Misteria Paschalia lub Festiwal Muzyki Filmowej.
Z sercem Małopolski związane są też żywe do dziś tradycje sceny artystycznej. Dworskie układy taneczne do dziś wykonywane są przez artystów z Baletu Cracovia Danza. Piwnica pod Baranami to centrum piosenki krakowskiej, a na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego dokonuje się przemiana Gustawa w Konrada, ujawniane są zbrodnie Balladyny, a kunsztowna kurtyna Henryka Siemiradzkiego opada po śmierci Hamleta.
Projekt „Kraków-wow!” podzielony jest na cztery główne bloki tematyczne: tradycyjny, legendarny, piękny i artystyczny Kraków. Każdy blok pokazuje inny aspekt kultury Krakowa. Współpraca wielu krakowskich instytucji kulturalnych pozwoliła na odbiór dziedzictwa Małopolski szerokiej publiczności. Warto spojrzeć na stronę www.artsandculture.google.com/project/krakow, gdyż nawet mieszkaniec Krakowa może doświadczyć kultury obecnej w jego mieście w inny sposób.
Zapraszamy w wirtualną podróż po wybranych wystawach!