Wyżyna Miechowska – kraina rezerwatów przyrody

wiosenny krajobraz z ukwieconym wzgórzem i różnobarwnymi polami
Wyżyna Miechowska, kraina naturalnego piękna, o każdej porze roku zachwyca. Sielankowy krajobrazłagodnych pagórków, pokrytych barwną mozaiką pól uprawnych, łąk i lasów. Bajkowy patchwork uszyty z pszenicy, żyta, owsa, kukurydzy i kapusty. Udekorowany makami, chabrami i milionem innych polnych kwiatów porastających ciepłolubne murawy chronione w rezerwatach przyrody i na Obszarach Natura 2000.

Naturalne dziedzictwo

Niemal cały obszar Wyżyny Miechowskiej, którego centrum stanowi historyczne miasto Miechów, znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Wyżyny Miechowskiej. Krajobraz pól rolniczych z uprawami zbóż, warzyw, ziół oraz rozdrobniona struktura gospodarstw tworzą charakterystyczny mozaikowaty krajobraz, niespotykany w innych regionach Polski. Utworzono tu osiem rezerwatów przyrody chroniących pozostałości pierwotnej przyrody – stanowiska roślinności stepowej i cenne wielogatunkowe drzewostany oraz rezerwat historyczno-krajobrazowy „Kopiec Kościuszki” w Janowiczkach. Ponadto 21 Obszarów Sieci Natura 2000 celem  ochrony różnorodności biologicznej kontynentu europejskiego i zachowania siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt uważnych za cenne, bądź zagrożone w skali Europy. W naturalnych ogrodach, wśród pól, łąk i lasów żyją dziki, sarny, lisy, tchórze, kuny leśne i domowe, zające, borsuki, kuropatwy i bażanty, motyle i owady, nad stawami i rzekami bobry, dzikie kaczki, a na niebie kwiczoły, turkawki, jastrzębie, myszołowy, kobuzy, pustułki i wiele wiele innych.

Zabytki i wyjątkowa przyroda

W krainie storczyków i lawendowych pól, łanów zboża, zagonów warzyw ciągnących się po horyzont zachowały się ciekawe zabytki, w tym te bardzo ważne dla tradycji polskich walk o niepodległość  – dworki w polskim stylu szlacheckim, stare parki i drzewa, drewniane kościoły Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, miejsca historyczne związane z insurekcją kościuszkowską, na czele z Polami Racławickimi, pomnikiem historii.

Bazylika Grobu Bożego w Miechowie to jedyne miejsce na świecie z wierną kopią Grobu Bożego w Jerozolimie – w czasach, kiedy Jerozolimę opanowały wojska Saladyna, a chrześcijanie stamtąd wypędzeni, to właśnie do Grobu Bożego w Miechowie pielgrzymowali pątnicy z całego ówczesnego chrześcijańskiego świata, i pielgrzymują do dzisiaj. W Książu Wielkim działał sam Santi Gucci, słynny włoski artysta, architekt renesansu i manieryzmu, który zaprojektował Zamek Mirów. Obezwładniająca przestrzeń, naturalne piękno, dzikie środowisko, urozmaicona rzeźba terenu sprzyjają rekreacji i turystyce – to tutaj powstała pierwsza w Małopolsce trasa rowerowa na linii dawnej kolei wąskotorowej. Charsznica słynie z najlepszej pod słońcem kapusty i ogórków kiszonych.

Co jeszcze warto zobaczyć i poczuć – podpowiadamy

  • W okolicach miejscowości Krępa i Czaple Małe zachwyca widok łanów zbóż z chabrami i makami oraz lawendowych pół.
  • W Przesławicach warto zwiedzić XVIII wieczny kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej.
  • W miejscowości Sławice Szlacheckie kusi pętla wokół Obszaru Natura 2000 Sławice Duchowne, skąd podziwiać można pocztówkowe wręcz panoramy Wyżyny Miechowskiej z szachownicą pól, zadrzewień śródpolnych i kwietnych stepów.
  • Obszary Natura 2000 Komorów i Poradów pokażą piękno kolejnych chronionych, rzadkich lub zagrożonych gatunków roślin, jak chociażby storczyków, zawilców czy astrów.
  • Szczególnie duże skupisko storczyka kukawki odsłania Obszar Natura 2000 Kalina Mała, skąd blisko już do źródeł potoku Kalinka.
  • Z kolei nad potokiem Cicha, w okolicach Stawnej Góry i w dolinie Cichej, na łąkach wśród pół uprawnych i zagonów warzyw, malowniczych brzozowych zagajników z szuwarami napotkać można pasące się kozy, owce i krowy.
  • Z pewnością pozytywnie zaskoczą wiatraki na szczytach Gór Miechowskich, a z tarasów wieży widokowej w miejscowości Dosłońce przemówi historia obrazami symboli i walk insurekcji kościuszkowskiej: pomnikiem Bartosza Głowackiego, kopcem Kościuszki, bitwą na Polach Racławickich.
  • Malowniczą panoramę Pól Racławickich roztoczy przed nami wzgórze Zamczysko w Janowiczkach. Na wzgórzu zobaczymy również  obronną rezydencję z pierwszej połowy XIV wieku – pozostała po niej tylko sucha fosa, ale i legendy, chociażby o podziemnym korytarzu łączącym rezydencję z kościołem świętego Andrzeja we Wrocimowicach czy kościół w Racławicach.
  • W parku dworskim w Janowiczkach na uwagę zasługuje dwór stylem nawiązujący do prowincjonalnego dworku ziemskiego z końca XVIII i początku XIX wieku. W samym parku dworskim znajdują się również mogiły kosynierów i kapliczka. Niedaleko dworu w Janowiczkach znajduje się willa Walerego Sławka, męża stanu, parlamentarzysty i premiera rządu w Polsce międzywojennej.
  • W Racławicach warto zwiedzić kościół pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. 
  • W miejscowość Tunel najdłuższy tunel kolejowy w Polsce z 1885 roku liczący 764 metry.
  • Wybierzcie się w fantastyczną podróż rowerem Trasą rowerową Do Słońce przez Wyżynę Miechowską. 

 

Żaden tekst czy też obraz nie odda tak wiernie piękna i uroku Wyżyny Miechowskiej jak samo jej dotknięcie, zobaczenie.  Zapraszamy.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści