Czy pod górę, czy też w dół, po szosie asfaltowej lub szutrowej, przez las i pola, z widokami na pagórki, Beskidy lub Tatry. Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą zachwyceni pobytem na Pogórzach!
Dreszcz adrenaliny połączony z górską przygodą zapewni „Szlak przez Skamieniałe Miasto” – najpopularniejsza trasa wiedzie od Czarownicy do Wąwozu Czarownic. Wokół miejscowości Tuchów wytyczono Szlak 650-lecia miasta. A wszystkim miłośnikom rowerów polecamy fragment Velo Dunajec: „Do Źródeł Rakutowej”. 80-kilometrowy Szlak Źródlany wiedzie od Ciężkowic przez Tursko, Bogoniowice i z powrotem do Ciężkowic. Co takiego jest w Rakutowej? Otóż słynie ona z leczniczej wody siarczkowej.
Miłośnikom historii polecamy Szlak Niepodległości na trasie Tarnów – Łowczówek – Tuchów – Kąśna Dolna. Wyznaczono go według miejsc związanych z wydarzeniami z 1918 r. Charakter edukacyjny ma także 12-kilometrowa ścieżka „Niezapominajka” w Kornatce – spacerując ścieżką warto zwrócić uwagę na duże skałki zbudowane z odpornych piaskowców istebniańskich. Z kolei amatorom aktywnego wypoczynku polecamy Jamną – to tutaj swój początek biorą liczne szlaki turystyczne. Bliskość Jeziora Rożnowskiego wraz z zaporą wodną na Dunajcu w Rożnowie czy rezerwatu przyrody „Skamieniałe Miasto” jest dodatkowym atutem.
Bacówki stoją nie tylko w wysokich górach. Nie wierzysz? Odwiedź Brzankę. W okolicy można podziwiać wspaniałą panoramę. Zachęcamy również do wejścia na dwie wieże widokowe – w Bruśniku, na wzniesieniu Styrki (420 m n.p.m.) oraz w Iwkowej na wzniesieniu Szpilówka (516 m n. p. m.).
Co robić zimą na Pogórzach? Odpowiedź nasuwa się sama: oczywiście jeździć na nartach lub snowboardzie. Polecamy stoki narciarskie Jastrzębia Ski koło Ciężkowic, na Jurasówce, w Siemiechowie albo w Lubince. Wszystkie wymienione stacje dysponują trasami dla początkujących i średniozaawansowanych.