Odkrywaj Turystyczne Skarby Małopolski - Dzieje się!

Zespół muzyczny, grający na instrumentach smyczkowych na scenie podczas koncertu
Wydarzenia sportowe, kulturalne, festiwale, rajdy, różnego rodzaju imprezy stanowią obecnie jedną z głównych kategorii produktu turystycznego, a ich ranga na rynku turystycznym systematycznie wzrasta. Nie podróżujemy już tylko po to by podziwiać widoki i nowe, ciekawe obiekty, ale także by poczuć atmosferę miejsca, lokalne zwyczaje, kulturę, twórczość miejscowych artystów. Jako turyści nie jesteśmy już tylko biernymi obserwatorami otoczenia, chcemy doświadczać nieznanego, odczuwać emocje, aktywnie poszukiwać nowych wrażeń. Wszelkiego rodzaju imprezy są świetną okazją żeby zobaczyć i poczuć o wiele więcej…

Wśród laureatów i wyróżnionych ostatniej edycji Turystycznych Skarbów Małopolski znalazły się aż trzy wyjątkowe wydarzenia. 


Wyobraźcie sobie scenę na szczycie wzgórza, południowo nachylony stok, równe rzędy krzewów winorośli, smak i aromat wyśmienitego wina, najlepsza muzyka na żywo, inspirujący ludzie, spotkania, wypoczynek na łonie przyrody… To jak obrazek wprost wyjęty z opowieści o toskańskiej winnicy… tymczasem to opis odbywającego się w Janowicach Vitis Music Sfera Festival. Ideą przedsięwzięcia jest prezentowanie i łączenie różnych gatunków muzyki - od klasycznej, poprzez jazzową do rozrywkowej, a to wszystko w otoczeniu przecudnego krajobrazu. Janowicki festiwal, ma szansę stać się znanym i rozpoznawalnym w Polsce świętem muzyki,  ponieważ promuje nie tylko artystów z kraju i ze świata, ale również bogactwo geograficzne i kulturowe Małopolski. Impreza ma również charakter edukacyjny i integracyjny dla lokalnej społeczności. Dzięki niej mieszkańcy małych miejscowości mają kontakt z kulturą w swoim naturalnym otoczeniu, a nie salach koncertowych w dużych miastach oddalonych znacznie od pięknie położonych Janowic. Dodatkowym atutem jest możliwość poznania starych lecz przez dłuższy czas zapomnianych małopolskich tradycji winiarskich oraz degustacji najlepszych lokalnych trunków. Organizatorzy mają duże ambicje i plany względem rozwoju Festiwalu dlatego warto w sierpniu zaplanować wizytę w winnicy. 


Nie zna góralskiej tradycji, ten kto chociaż raz nie obserwował wielkiego pochodu beczących owieczek przemierzających jesienią podhalańskie szlaki. Jesienny Redyk w Szczawnicy to wyjątkowe, niezwykle widowiskowe święto pasterskie, podczas którego bacowie z juhasami przepędzają owce z górskich hal do miejsc, w których spędzą mroźną zimę. Redyk w Szczawnicy to jedno z największych i najbardziej widowiskowych wydarzeń tego rodzaju. W połowie października turyści ściągają tłumnie aby zobaczyć stada owiec spacerujących ulicami miasta i przejść wraz z nimi przez centrum w towarzystwie muzyki i tradycyjnych góralskich strojów. To także niezwykle „fotogeniczna” impreza. Wielu fotografów czyha na nietypowe kadry z owcami i juhasami w roli głównej. Tłem dla redyku są malownicze górskie krajobrazy ubrane w kolorowe barwy jesieni co dodatkowo podkreśla wyjątkowość tego wydarzenia i czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. To również świetny moment na bliskie zapoznanie się z miejscowymi smakami i folklorem w najlepszym wydaniu, ponieważ redykowi towarzyszą często targi rękodzieła, produktów regionalnych, koncerty i zabawy.  Jeśli jeszcze nie widzieliście redyku na żywo koniecznie zarezerwujcie czas i wybierzcie się do Szczawnicy jesienią!
Ale zanim wybierzemy się latem do winnic, a jesienią w góry, wiosną koniecznie zarezerwujcie czas  na Wyżynę Miechowską. Na terenie samej Gminy Miechów znajduje się aż 9 obszarów chronionych Natura 2000. Nic dziwnego, że te czyste ekologicznie tereny z żyzną glebą i dobrymi warunkami klimatycznymi upodobały sobie rzadkie gatunki fauny i Flory. Jeden z nich - storczyk – szczególnie! Nic w tym dziwnego, bo duże kompleksy leśne oraz nieskażona przyroda są wprost idealnym środowiskiem dla tych rzadkich roślin. Storczyki są tak charakterystyczne dla tej okolicy, że aż doczekały się własnego święta. Impreza plenerowa pn. Święto Storczyka w  Kalinie Małej koło Miechowa to świetna okazja by odpocząć aktywnie na łonie przyrody i poznać tajniki ochrony okolicznej przyrody. Ogromną popularnością cieszą się wycieczki z przewodnikami w osobach botaników, leśników, ornitologów i entomologów, którzy z pasją opowiadają o tajemnicach Ziemi Miechowskiej i otaczającej przyrody. W ramach wypoczynku po wyczerpujących wycieczkach na uczestników czekają, degustacje potraw regionalnych, zabawy, konkursy, stoiska tematyczne. Święto Storczyka to wydarzenie w rytmie eko, podczas którego każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. 


Planując podróże po Małopolsce koniecznie zaglądajcie do kalendarza wydarzeń i aktualności na visitmalopolska.pl! Znajdziecie tam mnóstwo aktualnych informacji na temat wydarzeń w regionie. Dzięki nim poznacie Małopolskę jeszcze lepiej, a przede wszystkim będziecie wyśmienicie się bawić.  

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści