Małopolska przyjazna seniorom

Widok na grupę starszych osób spacerujących po leśnej ścieżce w rezerwacie Doliny Racławki. 2 kobiety na pierwszym planie w ręku trzymają kilki. Wokół las.
Wiek to tylko liczba! Dzisiejszy seniorzy to coraz częściej aktywni ludzie, mogący zawstydzić niejednego młokosa. Co robić na emeryturze, kiedy ma się więcej wolnego czasu? Małopolska to region, który naprawdę ma seniorom mnóstwo do zaoferowania. A oferta wciąż się powiększa i jest coraz bardziej urozmaicona, bo w seniorach drzemie potencjał. W wyborze najciekawszych miejsc pomoże Małopolski System Informacji Turystycznej (MSIT).

Podpowiadamy kilka propozycji dla seniorów na spędzenie wolnego czasu - aktywnie i ciekawie.

Wysowa-Zdrój. Miejsce z łagodnym klimatem

Pośród łagodnych, rzadko zaludnionych dolin i grzbietów Beskidu Niskiego jest skryta Wysowa-Zdrój. Ta nieduża miejscowość leży w szerokiej kotlinie w samym sercu gór, w pobliżu granicy ze Słowacją. Łagodne ukształtowanie terenu sprzyja spacerom i wędrówkom. Doskonały mikroklimat oraz tutejsze wody mineralne sprawiają, że uzdrowisko jest wyjątkowo atrakcyjne dla kuracjuszy odwiedzających zdroje małopolskie. Posiada cenne wody lecznicze, wykorzystywane w leczeniu chorób układu oddechowego, pokarmowego i moczowego. Tutejsze sanatorium zapewnia pełen zespół zabiegów uzdrowiskowych. Jak przystało na prawdziwe uzdrowisko jest tu piękny Park Zdrojowy.

Odkryj perłę renesansu. Kulturalna wycieczka do Tarnowa

W 2021 roku Tarnów znalazł się wśród 15 najpiękniejszych małych miast europejskich w rankingu sieci telewizyjnej CNN. Wybierając Tarnów do zwycięskiej piętnastki, uznano piękno zabytków, niepowtarzalny klimat i urok staromiejskich zaułków oraz brak tłumów i możliwość spokojnego cieszenia się atrakcjami miasta. Tarnów to miasto wielu kultur. Odnajdujemy tu ślady żydowskie, węgierskie, romskie. Wybierając się na wycieczkę do Tarnowa, seniorzy mogą spędzić czas w najbardziej nasłonecznionym i najcieplejszym polskim mieście wśród wspaniałych renesansowych zabytków. Miasto ma również do zaoferowania turystom zwiedzanie miejscowego muzeum ze wspaniałymi eksponatami. Komunikacyjnie Tarnów jest łatwo dostępny niemal z każdego zakątka Małopolski. Do „polskiego bieguna ciepła” – jak czasem jest nazywane miasto, można dotrzeć koleją lub też połączeniami autobusowymi.

Aktywny senior z kijami

Marsze z kijami są jedną z najczęściej wybieranych aktywności przez seniorów. Zaletą tego typu treningu jest bezpieczeństwo (podparcie), możliwość spotkania z innymi entuzjastami nordic walkingu, kontakt z naturą, poczucie sprawności i niezależności. To także doskonałe ćwiczenie dla całego ciała. Wiek nie gra tutaj roli. W każdym zakątku Małopolski możemy z łatwością odnaleźć szlaki, które będą świetną trasą spaceru nornic walking. Mają one różny stopień trudności. W samym Krakowie warto wybrać się na spacer ścieżkami Podgórek Tynieckich. To idealne miejsce treningu nornic walking lub joggingu. Zatrzymując się na krótki odpoczynek na uroczyskach możemy podziwiać piękne widoki na okolicę zupełnie nie czując, że znajdujemy się zaledwie kilka kilometrów od centrum Krakowa. Polecamy także zielony szlak wokół Tyńca, który zaprowadzi do najpiękniejszych zakątków okolicy na czele ze słynnym Opactwem Benedyktynów. Dla tych, którzy planują krótki wypad z Krakowa proponujemy spacer nornic walking wokół Iwkowej. Pętla czerwonym szlakiem gminnym nie należy do trudnych, a na jej spokojne pokonanie wystarczy około 4 godzin. Trasa jest bardzo atrakcyjna krajobrazowo.

Wsi spokojna, wsi wesoła!

Seniorzy najczęściej szukają miejsc raczej spokojnych. Takich jak na przykład gospodarstwa agroturystyczne. A tych w Małopolsce nie brakuje. Wiele z nich oferuje i specjalizuje się w wypoczynku dla seniorów. Takie miejsca to zazwyczaj wspaniałe widoki, bliskość przyrody, czyste, rześkie, leśne powietrze są tu najlepszym towarzystwem zdrowego i radosnego wypoczynku. Gospodarstwa takie znajdują się najczęściej w terenach atrakcyjnych przyrodniczo, w wielu przypadkach wokół parków narodowych. Oferują często ekologiczne wyżywienie, a przede wszystkim niezapomnianą atmosferę.

Tu się wszystko zaczęło. Na szlaku Jana Pawła II

Chcąc podążać ścieżkami papieża Polaka Jana Pawła II proponujemy rozpocząć od Wadowic, rodzinnego miasta Karola Wojtyły. Nad przestronnym rynkiem góruje okazały kościół, wokół stoją odnowione kamieniczki, a zadbane rabaty i kawiarniane stoliki zachęcają do dłuższego pobytu. Przyszły papież Jan Paweł II przyszedł na świat w skromnej kamieniczce przy ulicy Kościelnej 7, tuż obok rynku i kościoła. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. W mieście zachowało się też wiele innych budynków związanych z osobą Karola Wojtyły. Są to między innymi gmachy szkół, do których uczęszczał i neoromański kompleks klasztorny Karmelitów Bosych. Wszystkie te miejsca można poznać, spacerując miejskim Szlakiem Karola Wojtyły. Po zakończeniu spaceru warto zasiąść na wadowickim rynku, by spróbować „papieskich kremówek”, co wspominał Papież podczas swej wizyty w Wadowicach w 1999 roku. Dziś co prawda cukierni tej już nie ma, ale jest wiele innych, w których serwuje się najbardziej znane wadowickie ciastka.

 

Jednak pełną ofertę turystyczną i rekreacyjną, często unikatową i bardzo lokalną, seniorzy znaleźć mogą w Małopolskim Systemie Informacji Turystycznej (MSIT). To ponad 30 punktów w całej Małopolsce, często w małych miastach, w których pracują prawdziwi pasjonaci znający doskonale swoje regiony. Zawsze gotowi pomóc i doradzić.

Aktualna lista punktów dostępna na visitmalopolska.pl/pl_PL/punkty_informacji_turystycznej.

Więcej inspiracji na visitmalopolska.pl oraz w aplikacji VisitMałopolska.

 

 

 

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści